نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

طرح صیانت از فضای مجازی برای مدیریت است نه محدودیت/ با مدیریت فضای مجازی نیازی به نسخه پیچی خارجی ها نداریم

خسروی گفت: اجرای طرح صیانت از فضای مجازی اصلا به معنای حذف شدن پلتفرم های خارجی نیست و در کل این طرح برای محدودیت فضای مجازی نیست بلکه برای مدیریت این فضا است.

حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: امروزه اصل فضای مجازی آنقدر تلسط دارد که جای فضای حقیقی را بیشتر پر کرده است و چاره ای از ارتباط با فضای مجازی هم نیست و البته کسی هم این ارتباط را انکار نمی کند.
وی افزود: طی سالهای گذشته همه مسئولان و دلسوزان درمجلس یا قوه قضائیه، صحبت از مدیریت این فضا داشته اند و امروز هم طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس به قولی؛ اصل هشتاد و پنجی شد تا در راستای حمایت از حقوق کاربران در کمیسیون تخصصی که همه متخصصین بتواند اعلام نظر کنند، مطرح و بررسی شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کلی گویی هایی مثل فیلتر کردن یا ایجاد محدودیت در خصوص این طرح اصلا صحت ندارد، گفت: این طرح برای بررسی به کمیسیون تخصصی رفت، چرا که اگر قرار باشد در صحن علنی مجلس مطرح شود، سایر افراد نمی توانند در مورد آن اظهارنظر کنند اما در کمیسیون تخصصی بقیه افراد و صاحب نظران هم می توانند در مورد آن اظهارنظر کنند. از طرف دیگر با توجه به تعداد زیاد نمایندگان شاید فرایند چکش کاری لازم در صحن علنی، فرایند قابل قبولی نباشد، اما در کمیسیون تخصصی، فرصت بررسی مباحث و معایب و تکمیل کردن طرح بیشتر است.
خسروی ادامه داد: همچنین مرکز پژوهش های مجلس در خصوص این طرح کار کارشناسی زیادی کرده است و آقای زاکانی به عنوان رئیس مرکز پژوهش های مجلس، ۱۶ جلسه با حضور همه متخصیصن حقیقی و حقوقی و اعضای شورای عالی فضای مجازی تشکیل داده و نظرات جامع را جمع آوری کرده است.
وی تاکید کرد: ما نیاز داریم که یک مدیریتی در بحث فضای مجازی انجام شود، همانطور که مدتی قبل بحث کلاب هاوس مطرح بود و بسیاری از اطلاعات کاربران هک شده و معلوم نیست کجاست.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد اجرای این طرح اصلا جای نگرانی نیست چرا که هنوز هم جای اعمال نظر برای پخته تر شدن طرح باقی است، گفت: پس از بررسی این طرح در کمیسیون تخصصی، اما نهایتا این طرح آزمایشی خواهد بود و قرار است در این کمیسیون معایب آن برطرف و به نحو احسن مصوب شود تا حقوق کاربران و جامعه رعایت شود.
خسروی تاکید کرد: اجرای این طرح اصلا به معنای حذف شدن پلتفرم های خارجی نیست و در کل این طرح برای محدودیت فضای مجازی نیست بلکه برای مدیریت این فضا است.
وی ادامه داد: مثلا اگر خارجی ها تصمیم بگیرند جلوی فعالیت پلتفرم اسنپ را که کاملا خارجی و در اختیار گوگل است، را بگیرند، چه شرایطی ایجاد می شود و چه کسب و کارهایی تعطیل می شود؟
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید مدیریتی ایجاد کنیم که بتوانیم از خودمان اختیاری داشته باشیم تا در همه زمینه ها از جمله اخلاق و اقتصاد و … ،دیگران از خارج مرز برای ما نسخه پیچی نداشته باشند و از طرف دیگر حمایت از حقوق کاربران هم اجرا شود.
خسروی افزود: در حالی که اکنون همه کشورها از جمله آمریکا و فرانسه قوانین خاصی برای مدیریت فضای مجازی خود دارند، چرا ما نباید داشته باشیم؟
انتهای پیام/۷