معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی:

طرح ملی کمک به اقشار آسیب پذیر در خراسان‌جنوبی اجرا می‌شود/تعویق سه ماهه اقساط وام‌های قرض الحسنه در کلیه بانک‌ها

عابدی گفت: اقساط وام‌های قرض الحسنه در کلیه بانک‌های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی خراسان جنوبی تا سه ماه به تعویق افتاد.

به گزارش خاورستان، مشیر الحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی شب گذشته در برنامه زنده رادیویی “رادیو شب” شبکه استانی صدای خراسان‌جنوبی اظهار کرد: مردم اگر پای کار باشند، با ستاد ملی و استانی مدیریت کرونا همراهی کنند و توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند، به خوبی خواهیم توانست از این بحران بگذریم.
طرح ملی کمک به اقشار و اصناف آسیب پذیر در خراسان جنوبی اجرا می‌شود
وی در تشریح اقدامات کمیته اقتصادی ذیل ستاد کرونای استان به اجرای چند طرح ملی در راستای کمک به اقشار و اصناف آسیب پذیر اشاره کرد و افزود: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به عنوان متولی کار، طی چند روز آینده این طرح، نحوه بهره‌مندی افراد و شرایط خانوارهای تحت شمول آن را رسانه‌ای خواهد کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارخراسان جنوبی بیان کرد: استفاده از تسهیلات کم بهره، توزیع بسته‌های معیشتی و تعویق اقساط تسهیلات بانکی از مهمترین برنامه‌های این طرح است.
عابدی عنوان کرد: در طرح خرید اعتباری برای بیش از ۳ میلیون خانوار، وام یک تا سه میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: تعیین بسته‌های معیشتی برای ۱٫۵ میلیون خانوار در تمام کشور نیز از جمله اقدامات سازمان هدفمندسازی یارانه هاست که به صورت متمرکز و بر اساس جمعیت خانوار توزیع خواهد شد.
تعیین برنامه‌های حمایتی ویژه برای صاحبان حرفه و مشاغل
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به دستور استاندار قبل از اعلام مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، مبنی بر تعیین برنامه‌های حمایتی ویژه برای صاحبان حرفه و مشاغلی که تحت تأثیر شرایط موجود دچار آسیب شده اند، گفت: ۱۰ رسته از مشاغل تولیدی، توزیعی و خدماتی مشمول دریافت تسهیلات خاص این مصوبه در اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ است.
عابدی گفت: واحدهای تولید و توزیع مواد غذایی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، فعالان حوزه حمل و نقل عمومی درون و برون شهری، مراکز تولید و فروش صنایع دستی، مراکز آموزشی، واحدهای تولید و توزیع پوشاک، کیف و کفش، واحدهای تولید و توزیع آجیل و خشکبار مشمول دریافت این تسهیلات می‌شوند.
تعویق سه ماهه اقساط وام‌های قرض الحسنه در کلیه بانک‌ها
وی از تعویق سه ماهه اقساط وام‌های قرض الحسنه در کلیه بانک‌های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی نیز خبر داد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی به اقدامات ستاد کرونا در کنترل ورودی و خروجی‌های استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع، در مرز ماهیرود تدابیر بهداشتی ویژه‌ای اتخاذ شده و ضدعفونی کردن محیط برای رفع آلودگی‌های احتمالی به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود.
راه‌اندازی فروشگاه مجازی در خراسان‌جنوبی
عابدی از فعال شدن دو اپلیکیشن برای عرضه مجازی برنج و شکر تنظیم بازار خبر داد و متذکر شد: یک فروشگاه مجازی ۱۰ ستاره نیز در استان فعال شده که طی قراردادی با مراکز معتبر فروش، اقلام مورد نیاز مردم را بدون دریافت هزینه حمل و نقل و به شکل ارسال رایگان تحویل می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: همین اقدامات ستاد مدیریت کرونا، اصناف و بازاریان زیادی را به فروش غیرحضوری کالاها و خدمات شان ترغیب کرده و سبب شده است افراد زیادی برای تشویق مردم به درخانه ماندن پای کار بیایند.
تغییر خط تولید واحد تولیدی به مواد ضدعفونی کننده دست
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه به تلاش استان برای تأمین اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم اشاره کرد و گفت: حسب دستور استاندار و با تأمین مواد اولیه مورد نیاز و تزریق اعتبار سرمایه در گردش، خط تولید یک واحد تولیدی به تهیه مواد ضد عفونی کننده دست تغییر یافت و این واحد در حال افزایش میزان تولید خود است تا نیاز استان را جوابگو باشد.
عابدی با تأکید بر این‌که بیماری کرونا سبب شده میزان مصرف ماسک در استان افزایش چشمگیری داشته باشد، تصریح کرد: علاوه بر سهمیه ماسک تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، حجم زیادی ماسک به استان وارد شده است.
وی ادامه داد: بنا بر تصمیم ستاد، در بحث توزیع ماسک و اقلام بهداشتی، اولویت با مراکز درمانی است که در خط مقدم مقابله با کرونا حضور دارند. ‌
آغاز بکار یک واحد تولید ماسک در شهرک صنعتی بیرجند
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: ستاد برای استفاده از توان و ظرفیت استان در تولید ماسک، از یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی بیرجند حمایت کرد و این واحد، تولید خود را طی چند روز گذشته آغاز کرده است.
عابدی به نظارت‌های شبانه روزی بازرسان کمیته بازرسی ستاد اشاره کرد و افزود: از مهمترین اهداف این کمیته، نظارت بر روند اجرای مصوبات ستاد مدیریت بیماری کروناست.
وی عنوان کرد: هر گونه کوتاهی در اجرای دستورالعمل‌ها در هر حوزه‌ای، برخورد قانونی به همراه دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: بر اساس تصمیم ستاد، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان هم کلیه جایگاه‌ها را مکلف به رعایت نکات بهداشتی کرده و سوختگیری را به عهده نیروهای حاضر در جایگاه گذاشته است.
انتهای پیام/۱۲۷