دبیر ستاد ازدواج دانشجویی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

طلاق‌های زودهنگام در سایه گفتگوهای مدرنیته/ مسیر ازدواج را با شناخت درست آغاز کنیم

حجت‌الاسلام سیدی گفت: طبق مشاهدات عدم شناخت درست و در نتیجه عدم انتخاب درست و مناسب، عامل اصلی طلاق‌های زودهنگام است و از سویی دیگر گفتگوهای به اصلاح مدرنیته و با دوری از سنت‌ها پیش از ازدواج، زمینه‌ساز طلاق‌هاست.

به گزارش خاورستان، حجت‌الاسلام سیدحسن سیدی، دبیر ستاد ازدواج دانشجویی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: لازمه ازدواج مطلوب و درست، داشتن شناخت مناسب زوجین از یکدیگر است.
وی با بیان اینکه طبق آموزه‌های اسلام این شناخت قاعده و قانونی داشته و باید در چارچوب خاصی باشد، افزود: ازدواج علاوه بر مسئله فردی در بعد اجتماعی نیز تاثیرگذار است؛ بنابراین باید با شناخت ازدواج کرد تا به طلاق ختم نشود چراکه این طلاق نیز خود آسیب‌های فردی و اجتماعی دارد.
این مدرس حوزه و دانشگاه بیان کرد: چه خوب است که با عشق و علاقه وارد یک زندگی شویم و این امر برای ادامه پیدا کردن در ادامه زندگی به شناخت لازم از طرف مقابل بستگی دارد.
سیدی اظهار کرد: این شناخت با گفت‌وگو حاصل می‌شود که پایه اصلی گفت‌وگو نیز صداقت و پاکی در بیان واقعیات است چراکه نداشتن صداقت در ادامه زندگی خود را نشان خواهد داد.
وی تصریح کرد: این گفت‌وگو و فرایند شناخت باید با دخالت خانواده‌ها و نظارت آنان همراه باشد؛ در این صورت شناخت درست بدون افراط و تفریط فراهم می‌شود چراکه زمینه مشورت افراد دلسوز زوجین امکان پذیر می‌شود.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: دختر و پسر باید بدانند هیچ فردی کامل نیست و نباید رویایی فکر کنند و انتظاری که برهم زننده انتخاب درست و یا ادامه مطلوب زندگی باشد را از طرف مقابل نداشته باشند.
سیدی اظهار کرد: متاسفانه در عصر امروزی که فضای مجازی جای رفت و آمدها را گرفته گاهی انتخاب و یا شناخت درست حاصل نمی‌شود که این امر یکی از عوامل طلاق است‌.
وی افزود: طبق مشاهدات عدم شناخت درست و در نتیجه عدم انتخاب درست و مناسب، عامل اصلی طلاق‌های زودهنگام است و از سویی دیگر گفتگوهای به اصلاح مدرنیته و با دوری از سنت‌ها پیش از ازدواج، زمینه‌ساز طلاق‌هاست.
سیدی اظهار کرد: وقتی انتخاب تنها براساس بعد مادی بوده و یا این بعد بسیار پررنگ باشد و یا براساس معیارهایی که دین و خداوند مشخص کرده به دنبال ازدواج نباشیم، کم کم در طول زندگی مشترک عطش عشق ابتدایی فروکش می‌کند، روابط بین همسران سرد شده و طلاق رخ می‌دهد.
وی بیان کرد: این امر حتی در سال‌های ابتدایی زندگی نیز بروز می‌کند و تنها بی سوادان را شامل نمی‌شود؛ بلکه حتی در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز دیده می‌شود، امری که زندگی را بی هویت کرده و حس ناامیدی را پررنگ می‌کند.
سیدی یادآور شد: انتخاب درست براساس شناخت درست و مطلوب در چارچوب‌های دین و معیار قرار دادن اصول دینی در انتخاب برای ازدواج مهم‌ترین عوامل برای پیشگیری از طلاق‌هاست.
انتهای پیام/۴