وزیر راه و شهرسازی:

طول بزرگراه‌های کشور به ۲۰ هزار کیلومتر می‌رسد/ راه‌آهن زاهدان بیرجند جزو برنامه‌های در اولویت است

اسلامی گفت: حمل و نقل در همه محورها به صورت جدی در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده است و طول بزرگراه‌های کشور تا پایان دولت دوازدهم به ۲۰ هزار کیلومتر افزایش می‌یابد.

به گزارش خاورستان، محمد اسلامی روز سه‌شنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی ۵۴ کیلومتر باند دوم راه‌های استان خراسان جنوبی که در دهمین روز دهه فجر و دومین روز سفر وی به خراسان جوبی برگزار شد، گفت: افزایش طول بزرگراه‌ها نشان از یک باور و اعتقاد و یک وعده صادق است که به لطف الهی ۹۰ کیلومتر بزرگراه روز گذشته در استان خراسان جنوبی افتتاح شد.
وی بیان کرد: در مجموع ۴۵۰ کیلومتر بزرگراه را در کشور دهه فجر افتتاح کردیم که ۲۰ درصد آن مربوط به خراسان جنوبی بوده و سهم ممتازی در استان اتفاق افتاده است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به همین میزان پروژه جدید نیز آغاز خواهیم کرد اظهار کرد: با سیاستی که در وزارتخانه اتخاذ شده، تصمیم داریم عقب ماندگی‌های مرزی را جبران کنیم.
وی از نهضت توسعه حمل و نقل به عنوان موتور محرکه اقتصاد یاد کرد و گفت: کشور امروز در ۲ محور محرومیت‌زدایی و توسعه و پیشرفت متوازن تبدیل به کارگاه شده است.
اسلامی عنوان کرد: اعتبارات مربوط به حوزه راه و شهرسازی خراسان جنوبی از ۱۳۰ میلیارد تومان در سال‌های اخیر به ۵۴۰ میلیارد تومان در سال آینده خواهد رسید.
وی گفت: بودجه استان خراسان جنوبی در سه سال گذشته چهار برابر افزایش یافته است که این مهم در راستای توسعه زیرساخت‌های استان انجام شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث تبادلات تجاری که سیاست قاطع دولت است از ۲۴ پایانه مرزی که در کشور فعال است، بیست و پنجمین پایانه را در مرز ایران و پاکستان افتتاح کردیم.
وی ادامه داد: تعداد ۱۲ پایانه در این دولت ساخته و پرداخته شده است که نشان حقیقی به ضرورت و توجه به همسایگان است.
اسلامی تصریح کرد: ضرورت راه‌سازی در داخل کشور افغانستان از جمله تصمیماتی است که در همین دولت اجرایی شده است و بیش از ۷۵ درصد پیشرفت آن در ۲ سال اخیر صورت گرفته است.
وی عنوان کرد: در بحث نوار شرق نیاز مبرم به حل کردن نقاط مفقوده حمل و نقل ریلی و ایجاد استفاده از راه آهن برای مردم داریم که با موافقت مقام معظم رهبری پروژه راه آهن چابهار به زاهدان شتاب گرفته و سال آینده چابهار به ریل متصل می‌شود و زاهدان بیرجند نیز جزو برنامه‌های در اولویت است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی شبکه ریلی شرق کشور گفت: با پیگیری‌های انجام شده مجوز گرفتیم که از طریق بورس از منابع مردم استفاده کنیم و پروژه راه آهن را به عنوان یک پروژه اولویت‌دار رسیدگی کنیم.
انتهای پیام/۴