مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی:

ظرفیت ثبت نام کارت ملی هوشمند برای همه افراد باز است / افزایش ۱۰ درصدی آمار طلاق استان در سال ۹۴

مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: هم اکنون برای ثبت نام کارت ملی هوشمند محدودیتی وجود ندارد و همه افراد می توانند نسبت به ثبت نام آن مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ علی پورحسین؛مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهارکرد: اداره کل ثبت احوال استان در سال ۹۵ ، ۱۸ هدف کلان و ۱۰۰ برنامه را پیگیری خواهد کرد.
وی افزود: یکی از مهم ترین اولویت های این اداره کل همانند سال های گذشته، ثبت و پوشش وقایع حیاتی در اولین زمان ممکن و کمتر از ۱۵ روز مشخص شده خواهد بود.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی تصریح کرد: ثبت احوال در سطح استان دارای ۱۱ اداره و ۴ نمایندگی است و تلاش می کنند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.
پورحسین با بیان اینکه خراسان جنوبی در سال ۹۴ ، ۷/۹۹ درصد وقایع ولادت و ۸/۹۹ وقایع وفات را در مهلت قانونی انجام داده است افزود: خراسان جنوبی تاکنون در زمینه ثبت وقایع جزء استان های برتر کشور بوده و در سال ۹۵ برای رسیدن این نرم به صددرصد تلاش خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: در هنگام ولادت یا وفات افراد، والدین و اعضای خانواده باید برای ثبت ولادت تا ۱۵ روز و وفات تا ۱۰ روز اول مراجعه کنند چرا که اگر از این مهلت رد شود محدودیت ها و جریمه هایی شامل آنها خواهد شد.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی تصریح کرد: در زمینه صدور کارت ملی هوشمند هم تاکنون اقدامات مناسبی انجام شده و در سال ۹۵ هم قرار است ۲۰ میلیون کارت ملی هوشمند صادر شود که از این میزان سهم خراسان جنوبی صدور ۲۰۰ هزار کارت ملی هوشمند است.
پورحسین با اشاره به محدودیت ثبت نام کارت ملی هوشمند در سال گذشته اظهارکرد: این محدودیت بر اساس طرح اداره کار انجام شده بود. اما هم اکنون ظرفیت ها برای ثبت نام همه افراد باز است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳ دفتر پیشخوان خدمات دولت با اداره ثبت احوال استان همکاری داشته اند که این تعداد در سال ۹۵ به ۶ دفتر خواهد رسید گفت: این دفاتر ۱۳ خدمت مختلف را به مردم ارائه می کنند.
وی افزود: این دفاتر در سال ۹۳، ۲۳۴ خدمت و در سال ۹۴ هم ۴ هزار و ۳۴۷ خدمت را ارائه کرده اند که با رشد چشمگیر همراه بوده است.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی در خصوص ثبت وقایع حیاتی در سال ۹۳ و ۹۴ هم اظهار کرد: تعداد وقایع ولادت در سال ۹۳ ۱۸ هزار و ۲۱۸ و در سال ۹۴ ۱۸ هزار و ۸۴۵ نفر بوده که با افزایش ۳٫۵ درصد همراه بوده است.
پورحسین افزود: در سال ۹۴ در برابر ثبت هر ۱۰۰ ولادت دختر، ۱۰۴ پسر متولد شده اند.
وی بیان کرد: همچنین در وقایع فوتی هم در سال ۹۳ ، ۳ هزار و ۸۸۹ واقعه و در سال ۹۴ هم ۳ هزار و ۷۹۶ واقعه به ثبت رسیده که ۲٫۵ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: این کاهش ۲٫۵ درصد یا حاکی از بهبود شاخصه های بهداشتی است و یا هم وفاتی صورت گرفته اما خانواده ها این موارد را به اداره ثبت احوال اعلام نکرده اند.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: بر اساس این آمار در سال ۹۴، در برابر هر ۱۰۰ واقعه فوت زنان ؛ ۱۲۴ مرد فوت شده اند.
پورحسین درصد ثبت وقایع حیاتی سال ۹۴ را در مهلت قانونی برای تولد ۷/۹۹ و برای وفات ۸/۹۹ عنوان کرد و تصریح کرد: نسبت به سال ۹۳ در زمینه تولد تغییری انجام نشده اما در زمینه ثبت وفات با ۴ درصد رشد روبرو بوده ایم.
وی اظهارکرد: بیشترین گروه سنی فوت مربوط به بالای ۷۵ سال و علت بیشتر این وفات ها هم بیماری های قلبی با بیش از ۳۵ درصد کل وفات ها بوده است.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی میزان ازدواج در سال ۹۳ را ۸ هزار و ۸۱ مورد و در سال ۹۴ ، ۷ هزار و ۵۹۵ مورد عنوان کرد که در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ با کاهش ۶ درصدی مواجه بوده ایم.
پورحسین میزان طلاق در سال ۹۴ را یک هزار و ۱۲۳ مورد و در سال ۹۳ ، یک هزار و ۲۱ مورد دانست که باز هم آمار سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ با افزایش ۹٫۹ درصدی همراه بوده است.
وی افزود: بر اساس آمارها از هر ۱۰۰ ازدواج ۱۴٫۸ مورد به طلاق انجامیده است.
وی میانگین سن ازدواج را برای خانم ها ۲۲ سال و برای اقایان ۲۶٫۵ سال و سن طلاق را هم برای خانم ها ۲۸ سال و برای آقایان ۳۲ سال عنوان کرد.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی در خصوص صدور شناسنامه مکانیزه برای افراد بالای ۱۵ سال در سال ۹۴ هم گفت: در سال گدشته ۳۷ هزار و ۱۳۰ جلد شناسنامه صادر شده است .
پورحسین افزود: همچنین از ابتدای اجرای این طرح یعنی تیرماه ۸۹ تا کنون هم ۱۵۰ هزار و ۸۳ جلد شناسنامه صادر شده و این یعنی یک چهارم جمعیت واجد شرایط استان دارای شناسنامه مکانیزه هستند.
وی در خصوص فراوانی نام ها در سال گذشته گفت: در بخش دختران نام های فاطمه، فاطمه زهرا، زهرا، نازنین زهرا، زینب و در بخش پسران هم ابوالفضل، امیرعلی، امیرحسین، محمد و محمد طاها بیشترین فراوانی را داشته اند.
مدیر کل ثبت احوال خراسان جنوبی درخصوص تغییر نام و نام خانوادگی اظهارکرد: تنها نام و نام خانوادگی افرادی تغییر داده می شود که از نظر ثبت احوال نامناسب عنوان شود.
پورحسین گفت: در سال ۹۴ ، ۶۰۰ نفر و در سال ۹۳ هم ۵۹۴ نفر نام خانوادگی خود را تغییر داده اند.
وی افزود: همچنین در زمینه تغییر نام هم در سال ۹۴ ، ۲۳۳ مورد و در سال ۹۳ ؛ ۲۹۵ مورد به ثبت رسیده است.
انتهای پیام / ۷