نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس:

ظرفیت و فرصت بررسی طرح تنظیم گری مقررات فضای مجازی در کمیسیون مشترک به مراتب بیشتر از صحن مجلس است

حجت الاسلام نصیرایی با بیان اینکه ظرفیت و فرصت بررسی طرح در کمیسیون مشترک به مراتب بیشتر از صحن مجلس است، گفت: تمام دستگاه ها و نهادها به صورت همزمان در جلسات کمیسیون مشترک شرکت می کنند و در فرایند بررسی و اظهارنظرها حضور دارند و جلسات نیز پخش می شود لذا هیچ چیز مخفی و پوشیده‌ای نیست.

حجت الاسلام مجید نصیرایی، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به طرح تنظیم مقررات فضای مجازی با موضوع «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی»، اظهار کرد: این موضوع مهم همچنان در حال پیگیری است و این انگیزه وجود دارد که با هماهنگی و هم افزایی یکی از دغدغه های جدی همه دلسوزان و آحاد جامعه رفع شود چون همه اتفاق نظر دارند که برای این فضای مجازی رها و بی در و پیکر و محیطی که در اشغال دشمنان انقلاب و نظام است و آن را مدیریت می کنند، باید فکری اندیشیده شود.

وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم موضوع جمعیت و فضای مجازی را براساس مطالبات رهبر معظم انقلاب که بارها تأکید داشتند، تکلف خود می دانیم و در اولویت برنامه ها قرار دادیم.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح تنظیم مقررات فضای مجازی در مجلس با یک انسجام و هماهنگی و هم افزایی پیگیری خواهد شد، افزود: تاکنون دو مرتبه اکثریت نمایندگان با همان نگاه گفتمانی و انقلابی که الحمدالله در این مجلس پررنگ است در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خواستند که این موضوع دنبال شود و این اختیار را صحن و اکثریت نمایندگان دادند که چون موضوع اهمیت دارد باید به صورت دقیق در کمیسیون مشترک بررسی شود.

حجت الاسلام نصیرایی در ادامه تصریح کرد: حدود ۶ ماه است که این موضوع مهم در کمیسیون مشترک دنبال می شود و اقتضای این نوع طرح ها و قوانین همین است که باید ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فنی و همه جهات آن با حضور کارشناسان بخش های مختلف بررسی شود و به همین جهت این راهکار در قانون اساسی پیش بینی شده است که نمایندگان این اختیار را دارند که در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، طرح ها مهم را بررسی کنند که خوشبختانه پیگیری شد.

وی در واکنش به بررسی طرح صیانت در صحن علنی مجلس، تأکید کرد: قطعاً در صحن مجلس چون باید به موضوعات متعددی پرداخته شود بررسی این طرح زمان می برد و در قالب کمیسیون مشترک و در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی فرصت بیشتری برای بررسی وجود دارد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت بررسی طرح در کمیسیون مشترک به مراتب بیشتر از صحن مجلس است، افزود: همه جلسات رسمی و علنی کمیسیون مشترک صیانت به صورت زنده مانند صحن مجلس پخش شده و دستگاه های مختلف از وزارت ارتباطات، دستگاه های فرهنگی، مجموعه های اجتماعی و تخصصی، شورای عالی فضای مجازی و همه کشانی که رسالتی در این حوزه دارند در جلسات کارشناسی و بررسی مفاد طرح حضور دارند و دیدگاه های خود را مطرح کردند.

حجت الاسلام نصیرایی گفت: معتقدم در همین کمیسیون مشترکی که اکنون طرح بررسی می شود دقیقاً ظرفیت صحن مجلس را دارد چون ظرفیت صحن، برگزاری جلسات علنی و رأی دادن اکثریت نمایندگان است و عیناً همین ظرفیت در کمیسیون مشترک وجود دارد زیرا اکثریت نمایندگان دو مرتبه رأی دادند که این طرح براساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود ضمن اینکه تمام دستگاه ها و نهادها به صورت همزمان در جلسات کمیسیون مشترک شرکت می کنند و در فرایند بررسی و اظهارنظرها حضور دارند و جلسات نیز پخش می شود لذا هیچ چیز مخفی و پوشیده‌ای نیست.

وی با تأکید بر  اینکه حریم فرهنگی، اجتماعی، علمی و منافع اقتصادی کاربران در فضای مجازی باید حفظ شود، تصریح کرد: کاربران ایرانی در فضای مجازی می خواهند کسب و کار و فعالیت اقتصادی داشته باشند، بنابراین نمی تواند کسی پلتفرمی را بی ضابطه و بی قاعده ایجاد کند و افراد به آن مراجعه کنند اما از آنها کلاهبرداری شود؛ بنابراین از کجا باید این امور را دنبال کرد؟ باید فعالیت کاربران تسهیل شود و بتوانند به راحتی فعالیت های خود را مراقبت کنند و افراد هم بتوانند به راحتی به آن کسی که پلتفرم و درگاه اینترنتی را ایجاد کرده و خدمات ارائه می دهد، اعتماد کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم ایجاد قوانین و مقرراتی برای تسهیل فعالیت کاربران و ضمانت حقوق آنان در  پلتفرم ها و درگاه های اینترنتی، گفت: ساماندهی فضای مجازی یک ضرورت است و کشورهای دیگر هم قوانین مختص خود را در فضای مجازی دارند.

انتهای پیام/۱۰