بیش از 15 هزار ابتلا به بیماری کرونا در خراسان جنوبی؛

عادی‌انگاری؛ بلای جان مردم/ روند ابتلا به کرونا در قاین، دو برابر سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی است

آمار افزایشی ابتلا به بیماری کرونا در خراسان جنوبی، عادی‌انگاری بین مردم را نشان می‌دهد که خطری در کمین جان مردم است و در این میان، خطر در شهرستان قاین بیش از سایر نقاط است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شیوع ویروس کرونا در کشور و استان خراسان‌جنوبی همچنان ادامه دارد و تمام نشده است.
در خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور محدودیت‌هایی در آذرماه در نظر گرفته شد که ضمن رعایت مردم، اصناف و تمامی مشاغلی که شامل محدودیت می‌شدند برای مدت زمان حداقل یک ماه شیوع ویروس کرونا در استان روند کاهشی داشت. اما پس از گذشت مدت زمانی از روند کاهش شیوع ویروس کرونا در استان مردم احساس کردند این ویروس از بین رفته و به جای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عادی‌انگاری را در پیش گرفتند.
تقریبا از ابتدای بهمن‌ماه روند ابتلا به کرونا افزایش داشته و تعداد آزمایش‌های انجام شده طی حداقل ۱۰ روز گذشته در روز به ۱۸۰ مورد رسیده است.
همچنین طبق آمار و ارقامی که از شمار مبتلایان روزانه در سایت اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام شده شمار بیماران بستری تنفسی طی حداقل ۱۰ روز گذشته به ۱۶۰ نفر رسیده و بر اساس آمار موجود، شهرستان قاین معمولا هر روز بیشترین بیماران کرونایی را به خود اختصاص داده است.
روند افزایشی ابتلا به کرونا مختص خراسان جنوبی نیست و در سایر استان‌ها نیز مشهود است و این مسئله باعث شده محدودیت تردد بین استانی نیز برای چند استانی که شمار مبتلایان افزایش داشته اعمال شود.
در استان خراسان جنوبی نیز محدودیت تردد شبانه اجرا می‌شود و این اقدام به دلیل کاهش رفت و آمدهای خانوادگی است.
با توجه به این‌که بارها مسئولان بهداشت و درمان کشور و استان به مردم تذکر داده‌اند که ویروس کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد و رعایت پروتکل‌ها حتی در صورت وجود و تزریق واکسن کرونا باید رعایت شود اما متاسفانه شاهد عادی‌انگاری و بی‌توجهی مردم به این مسئله مهم هستیم. بی‌توجهی‌هایی که شاید جان عزیزانشان را به خطر اندازد.
لذا لازم است مردم و صاحبان مشاغل پرخطر برای حفظ جان خود و خانواده پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و یاری‌گر کادر درمان باشند.
ابتلای بیش از ۱۵ هزار نفر در خراسان‌جنوبی به کرونا
محمد دهقانی‌فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد آخرین وضعیت ابتلا به بیماری کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا روز گذشته ۳۸ هزار و ۷۴۰ آزمایش در سطح استان خراسان جنوبی انجام شده که ۲۳ هزار و ۴۱۷ مورد منفی و ۱۵ هزار و ۳۲۳ مورد مثبت شده است.
وی افزود: طی روز گذشته ۱۶۱ آزمایش در استان انجام شده که ۱۶ مورد مثبت شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: از این ۱۶ مورد مثبت جدید ۱۵ مورد مربوط به بیماران سرپایی و یک مورد بستری بوده است.
دهقانی عنوان کرد: ۱۶ مورد جدید به تفکیک شهرستان‌ها شامل ۸ مورد قاین، نهبندان و طبس هر کدام یک مورد، سرایان ۴ و فردوس دو مورد می‌شود.
وی اظهار کرد: خوشبختانه در شهرستان‌های درمیان، زیرکوه، سربیشه،خوسف، بیرجند و بشرویه هیچ مورد ابتلا به کرونا شناسایی نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر ۱۳۶ بیمار بستری تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۴۳ مورد بستری مثبت است.
دهقانی اظهار کرد: ۸ بیمار در آی‌سی‌یو بستری هستند که چهار نفر مثبت بدحال هستند.
وی خاطرنشان کرد: تعداد بیماران مثبت بهبود یافته یا قرنطینه خانگی تا روز گذشته ۱۴ هزار و ۵۳۴ مورد بوده است.
۷۴۶ فوت ناشی از کرونا
رئیس دنشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: خوشبختانه روز گذشته هیچ مورد فوت ناشی از کرونا در استان نداشتیم و شمار فوتی‌ها در استان ۷۴۶ نفر است.
دهقانی خاطرنشان کرد: در طرح شهید سلیمانی نیز ۹۹ طرح سریع انجام شده که در این طرح ۵ مبتلای جدید به کرونا شناسایی شدند.
وی بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری شدند که ۱۴ بیمار که چهار نفر آن‌ها بیماران کرونایی بودند از بیمارستان‌ها مرخص شدند.
وضعیت شیوع بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی عادی نیست
غلامرضا شریف‌زاده دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان‌جنوبی نیز در آخرین وضعیت کرونا در خراسان‌جنوبی، گفت: وضعیت شیوع بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی عادی نیست اما نسبت به دو هفته قبل شرایط بهتری داریم.
وی افزود: تا دو هفته قبل تعداد بیماران تنفسی در بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی حدود ۱۶۲ نفر بود که امروزه با تلاش‌ها و پیگیری‌های کادر درمان و بحث فرهنگ‌سازی رسانه‌ها به ۱۲۶ نفر کاهش یافته است.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان‌جنوبی بیان کرد: در مورد فوتی‌های ناشی از کرونا نیز در هفته اخیر در اکثر روزها فوتی نداشته‌ایم و میزان فوتی‌ها کاهش یافته است.
شریف‌زاده بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: متأسفانه محدودیت‌های کرونایی مانند ممنوعیت تردد از ساعت ۱۰ شب به بعد در استان به درستی مراعات نمی‌شود و نظارت‌ها جدی نیست.
هشدار به شهروندان قاینی در پی روند افزایشی ابتلا به کرونا در این شهرستان
وی به شناسایی بیشتر بیماران کرونایی در شهرستان قاین اشاره و بیان کرد: در شرایط فعلی از بین شهرستان‌های خراسان جنوبی با توجه به میزان ابتلا و بستری‌ باید به شهروندان شهرستان قاین در زمینه شیوع بیماری کرونا هشدار بیشتری داد.
متاسفانه در شهرستان قاین شاهد روند افزایشی ابتلا به کرونا هستیم به گونه‌ای که برخی از روزها درصد بسیار زیادی از ابتلایان استان مختص این شهرستان است.
روند ابتلا به کرونا در قاین؛ دو برابر نرم سایر شهرستان‌ها/ دورهمی‌های خانوادگی دلیل اصلی افزایش شیوع بیماری کرونا
عباس حمیدی‌راد رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قاین در این خصوص اظهار کرد: روند ابتلا به کرونا در شهرستان قاین افزایشی و دو برابر نرم سایر شهرستان‌ها است.
وی افزود: دورهمی‌های خانوادگی دلیل اصلی روند افزایش ابتلا به کرونا در این شهرستان است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قاین از مردم این شهرستان درخواست کرد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا در این شهرستان شاهد روند افزایشی نباشیم.
یکی از پرستاران بیمارستان شهدای قاین نیز در خصوص روند افزایشی ابتلا به کرونا در این شهرستان، بیان کرد: از تمام اهالی شهرستان قاین درخواست می‌کنم دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عروسی و عزا را برگزار نکنند چراکه اگر روند افزایشی به کرونا در شهرستان قاین ادامه داشته باشد بیمارستان شهدای قاین ظرفیت بستری و درمان مبتلایان به کرونا را نخواهد داشت.
درخواست اصناف از مردم قاین برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی
اصناف شهرستان قاین نیز از مردم درخواست کردند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا در روزهای آخر سال که زمان فروش و اوج کار آن‌ها است مجبور به تعطیلی مغازه‌ها نشوند.
یکی از شهروندان قاینی نیز که به دلیل برگزاری مراسم عروسی و حضور در این مراسم همسر و مادرخانمش را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده بود از مردم شهرستان قاین درخواست کرد مراسم عروسی، عزا و دورهمی‌ها را برگزار نکنند و برای دل خوشی‌ها چند ساعته اعضای خانواده خود را از دست ندهند.
به گفته سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.
وی افزود: شهرستان‌های عجب شیر در آذربایجان شرقی، اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائمهشر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تویسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴