در جلسه بررسی مشکلات معصومیه پایین با حضور اعضای شورای اسلامی شهری و شهردار بیرجند مطرح شد

عبور مرگ‌بار در بلوار شهدای عبادی/ نبود مدرسه و امکانات در محله معصومیه پایین/ اختصاص ۴ میلیارد تومان برای پارک جنگلی

شب گذشته جلسه ای برای بررسی مشکلات محله معصومیه پایین با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار بیرجند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چهارمین دیدار مردمی شهردار و مسئولان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در مساجد سطح شهر، شب گذشته در مسجد خاتم‌الانبیا(ص) معصومیه پایین برگزار شد. این دیدار، سومین دیدار مردمی از مسئولان اسبق و فعلی شهرداری و مسئولان شهری و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در مسجد خاتم‌الانبیا(ص) نیز بود.
حجت‌الاسلام رضایی امام جماعت مسجد خاتم‌الانبیا(ص) معصومیه پایین بیرجند در این دیدار گفت: در معصومیه پایین، املاک و ساخت‌وسازها زیاد بوده است اما کمبودهایی وجود دارد.
وی افزود: فضای سبز، مرکز آموزشی، مرکز فرهنگی، کتابخانه و مرکز ورزشی در معصومیه‌پایین وجود ندارد.
امام جماعت مسجد خاتم‌الانبیا(ص) گفت: بلوار شهدای عبادی، جاده مرگ است چراکه تصادفات زیادی در آن اتفاق افتاده و کشته داده‌ایم و دانش‌آموزان از جاده مرگ باید عبور کنند تا به مدرسه برسند.
رضایی افزود: قبرستان، مراکز آموزشی و خانه بهداشت در آن طرف بلوار قرار دارد و خانواده‌ها باید فرزندان خود در آغوش گرفته و به آن طرف بلوار بروند.
وی اظهار کرد: حتی در وسط بلوار، جهت عبور عابران پیاده، مکانی مسطح نیست.
امام جماعت مسجد خاتم‌الانبیا(ص) با بیان این‌که عدالت رعایت نشده است گفت: معصومیه پایین وجود دارد اما امکانات در معصومیه بالا قرار دارد.
رضایی با بیان این‌که مدرسه در معصومیه پایین ساخته اما تعطیل شده است افزود: مسئولان، زحمات زیادی می‌کشند اما عدالت رعایت نشده در معصومیه پایین رعایت نشده است.
وی تصریح کرد: میدان ورودی شهر به نام آیت‌الله سید مهدی عبادی است اما درونِ آن، کویر لوت است و برای شهر خجالت‌آور است.
در ادامه جلسه، هدیه‌ای از طرف اهالی محله برای آقای درّکی که امور شهرداری را در این محله پیگیری می‌کند، از سوی اهالی تهیه و توسط شهردار به وی اهدا شد.
یکی دیگر از اهالی محله معصومیه‌پایین نیز در این دیدار با بیان این‌که پلاک ۲۴۷ به عنوان معصومیه مطرح است گفت: در گذشته بزرگ‌ترین باغ‌های زرشک مربوط به این جا بوده است.
وی افزود: دو چاه عمیق دارد که افراد خاص از آن استفاده می‌کنند.
وی در تشریح دیگر مشکلات این محله گفت: عدم نام‌گذاری حتی یک خیابان به نام شهید در صورتی که این محله دو شهید دارد و حتی یکی از شهدا در همین محل دفن شده است، نداشتن مرکز آموزشی و فقط یک دبستان تا کلاس ششم دارد، زیرگذر برای خودروها و گذرگاه عابرپیاده یا چراغ راهنمایی در محل بلوار شهدای عبادی وجود ندارد، عدم تغییر کاربری زمین‌های باقی ماند در صورتی که از انتهای خیابان مسلم تا بلوار شهدای عبادی زمین‌ها مانده است و این در صورتی است که زمانی که این زمین‌ها واگذار شد، مهرشهر نبود، یک برنامه محوری از قبیل جشن‌ها در این محله برقرار نمی‌شود، لزوم ایجاد سرعت‌گیر در خیابان اصلی البرز، نبود تاکسی شهری، نبود اتوبوس رفت و برگشت به میدان ابوذر، در صورت امکان بازار روز ایجاد شود، لزوم نصب تابلو شناسایی معصومیه، عدم نظارت بر خودروهای میوه‌فروش حاشیه بلوار و عدم روشنایی مناسب در خیابان البرز ازجمله مشکلات محله معصومیه‌پایین است.
زنگویی یکی از اهالی این محله که در منازل تعاونی شاهد ساکن است نیز در این جلسه گفت: آهن‌فروشی‌ها کنار منازل مسکونی است. زمانی که آهن‌آلات بزرگ را برش می‌دهند، باعثایجاد صدای زیاد و تکان‌خوردن منازل می‌شود.
وی افزود: اسناد منازل تعاونی مشکل دارد و ۱۸ سال در این منازل ساکن هستیم اما سند ندارد.
وی با بیان این‌که خانه‌های آن‌جا مجوز ندارد اظهار کرد: شهرداری فروشنده و تعاونی شاهد خریدار است.
زنگویی با بیان این‌کهمعصومیه اگر روستا بود، وضعیت بهتری داشت گفت: هیچ امکاناتی در محل منازل تعاونی شاهد وجود ندارد. چند ماه در نوبت کمیسیون حقوقی هستم اما هنوز پاسخی ندادند و منازل ما بلاتکلیف است. دیوار کانال تا کنار منازل تعاونی شاهد آمده اما رها کرده‌اند.
تقی زاده، رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهارکرد: در جلسات از مسئولان دعوت می کنیم که شورا و شهرداری را همراهی داشته باشند اما حضور را به خوبی مشاهده نمی کنیم.
وی گفت: تلاش در جهت سالم سازی و تسهیل امور مردمی و این که مشکلات کاهش پیدا کند است.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان این‌که رسیدگی به مبلمان شهری در دستور کار قرار گرفته است، یادآورشد: روگش آسفالت، اتصال سه راه اسدی به پل موسی بن جعفر، احداث فرهنگسرای شهرداری، ترمیم روشنایی بوستان های شهر، اقدامات احداث پارک جنگلی برای تبدیل به بازارچه های روز و مکان تفریحی، تفکیک زباله، پیاده روسازی در دستور کار است
تقی زاده گفت: یک ریال کمک دولتی تاکنون نداشته ایم و آن چه انجام می شود از محل عوارض مردم است
وی بیان کرد: ۳۰ درصد بودجه شهرداری که تلاش داریم به ۴۰ درصد برسانیم، به اقدامات عمرانی تعلق دارد.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند راجع به فقدان فضای سبز در محله معصومیه پایین، گفت: بخش زیادی از بودجه شهرداری به پارک جنگلی اختصاص پیدا خواهد کرد و کار ترمیم و ساخت آن انجام خواهد شد.
تقی زاده با بیان اینکه پیگیری و احداث فضای سبز در معصومیه پایین انجام خواهد شد، گفت: فضای آموزشی را به آموزش و پرورش بیرجند و استان و مدیرکل نوسازی مدارس را واگذار می کنیم تا انجام دهند.
وی اظهارکرد: بعید است نسبت به احداث زیرگذر اقدام شود چون توان مالی زیادی می خواهد اما برای ایجاد پل هوایی اقدام خواهد شد.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند یادآورشد: در خصوص تصادفات، شورای ترافیک باید بررسی کند در کجای بلوار می تواند محلی برای عبور باز شود.
تقی زاده بیان کرد: احداث مراکز ورزشی در پارک جنگلی خواهد بود و برای احداث کتابخانه در این محل با مسئولان مربوطه مکاتبه خواهد شد.
وی درخصوص عدم نامگذاری به نام شهدای محله، گفت: هر جا مدنظر است اعلام کنید تا نامگذاری صورت گیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند در خصوص عدم تغییر کاربری های زمین ها، اظهارکرد: تغییر کاربری ها در کمیسیون ماده ۵ استاتداری صورت می گیرد.
تقی زاده اظهارکرد: برای سرعت گیر مکان موردنظر درخواست دهید در شورای ترافیک بررسی می شود.
وی خاطرنشان کرد: احداث بازار روز، نصب تابلوهای شناسایی، روشنایی مناسب در خیابان البرز،انتقال صندف آلاینده در دستور کار است که بخشی از آن منتقل خواهد شدو انتقال آهن فروشی در فاز بعدی خواهد بود.
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: در خصوص بافت فرسوده تسهیلاتی را راه و شهرسازی اعلام کرده است در شورای عالی شهرسازی باید تصویب شود که بعد از ابلاغ به بافت فرسوده اضافه می شود و بعد از آن می توان از وام کم بهره بافت فرسوده استفاده کرد.
وی بیان کرد: کمیسیون حقوقی شورا در خصوص تعاونی شاهد جلسه برگزار کرد که حدود ۳ هزار متر تداخل داشت؛ در جلسه هفته گذشته به جمع بندی رسید نسبت به قسمتی که تداخل ندارد، اسناد صادر شود اما نسبت به سه هزار متر قرار شد اقدامی مانند زمین معوض انجام شود.
جاوید، شهردار بیرجند نیز در این جلسه گفت: خدمت به مردم را برای خودمان نعمت می دانیم.
وی افزود: این چهارمین جلسه است که با حضور اعضای شورای شهر در محلات سطح شهر برگزار می کنیم؛ مهرشهر، شعبانیه، ارتش و معصومیه پایین ازجمله محلاتی بوده اند که جلسه با آنها داشته ایم و از محلات کم برخوردار شروع کردیم
شهردار بیرجند گفت: مطالبات را با حوزه کارشناسی بررسی می کنیم.
جاوید بیان کرد: ۴ میلیارد تومان امسال برای پارک جنگلی نقدی اختصاص دادیم چراکه بخش زیادی از مردم در آن حضور دارند واز امکاناتی که در پارک جنگلی قرار دهیم همه استفاده می کنند.
وی یادآورشد: برخی خدمات را باید به صورت ریز در محلات تعریف کنیم؛ حدود ۲ میلیارد تومان برای بلوار ورودی شهر نقدی هزینه کردیم.
شهردار بیرجند با بیان اینکه برای میدان آیت الله عبادی حدود ۱٫۵ میلیارد تومان تعریف کردیم، گفت: تا آتش نشانی معصومیه در حوزه خدمات شهرداری است و تا میدان آیت الله عبادی خارج از محدوده است اما خودمان دست به کار شدیم تا بخشی از نیازهای شهر رفع شود.
جاوید بیان کرد: برای اجرای عملیات بهسازی معابر کلی تعریف کردیم و هر جا نیاز به بهسازی دارد اقدام می کنیم.
وی گفت: با زیرگذر موافقم اما اجرای آن حدود هشت میلیارد تومان پول می خواهد. این را به عنوان مطالبه مردمی از اداره کل راه و شهرسازی می خواهیم چون دست آن ها بازتر است.
شهردار بیرجند یادآورشد: امسال و سال آینده امکان اجرای زیرگذر برای شهرداری نیست.
جاوید گفت: برای احداث پل هوایی در بلوار آیت الله عبادی که با پله برقی باشد بررسی خواهیم کرد که اولویت اول را با اجرای پل هواای با پله برقی در این بلوار قرار دهیم.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان بی تفاوت نیستند اما باید راهکار درست و قانونی بررسی شود؛ شاید با احداث تقاطع با چراغ فرمان بشود انجام داد که این هم باید بررسی شود.
شهردار بیرجند یادآورشد: احداث زیرگذر، پل هوایی و ایجاد تقاطع با چراغ فرمان را در دستور بررسی و پیگیری خواهیم داشت.
جاوید اظهارکرد: در محدوده معصومیه پایین اکر زمینی وجود داشته باشد برای احداث کتابخانه انجام خواهیم داشت.
وی افزود: بخشی از محدوده معصومیه از آتش نشانی تا میدان آیت الله عبادی پیگیری می کنیم به محدوده شهری ورود کند تا بتوانیم خدمات ارائه کنیم.
شهردار بیرجند اضافه کرد: خودروهای میوه فروش در ۱۵ نقطه از فضای محصور و بازارهای شهرداری ساماندهی کردیم تا سه ماه عوارضی از آن ها نگیرند و گفتیم در هیچ معبری حضور نداشته باشند و برای حاشیه بلوار آیت الله عبادی بررسی می شود.
جاوید گفت: روشنایی معابر به عهده شرکت توزیع برق است که پیگیری می شود
وی در خصوص عوارض نوسازی نیز گفت: هر ملکی در محدوده خدمات شهری قرار داشته باشد عوارض نوسازی به آن تعلق می گیرد؛ مبلغ زیادی نمی شود اما شهرداری ابزاری برای وصول ندارد.
شهردار بیرجند در خصوص وجود صنوف آلاینده در این محله نیز بیان کرد: چندین سال است فضایی را به صنوف آلاینده اختصاص دادند که در چند روز آینده اعلام خواهد شد که صنوف مصالح ساختمانی باید منتقل شود.
وی به اجرای عملیات فضای سبز اشاره کرد و افزود: اگر مکانی با کاربری فضای سبز داشته باشیم، انجام خواهد شد اما برای امسال قول نمی دهم و از محل اعتبارات بعدی انجام خواهد شد.
جاوید در خصوص بلوار آیت الله عبادی و عبور و مرور از این محل شلوغ و پرخطر نیز گفت: احداث پل، زیرگذر یا چراغ قرمز در شورای ترافیک بررسی خواهد شد.
وی با بیان اینکه تلاش برای حل مشکلات مردم است و اولویت اول ما مناطق کم برخوردار است، یادآورشد: با برنامه ریزی هایی که انجام شده امیدواریم مشکلات به زودی حل شود.
انتهای پیام/۵