سیر صعودی کرونا در خراسان‌جنوبی؛

عدم‌اعلام آمار استانی و بی‌خیالی شمار مبتلایان به کرونا را افزایش داد/ افزایش ۵ برابری بستری بیماران کرونایی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه

روند ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی افزایشی است به حدی که تعداد بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه 5 برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حدود یک ماه می‌شود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان‌جنوبی و تمام کشور رو به افزایش است.
بر اساس سیاست‌های ستاد ملی کرونا آمار مبتلایان به کرونا از اواخر خردادماه به تفکیک استانی اعلام نشده و هر روز فقط آمار کشوری رسانه‌ای می‌شود که این عدم ارائه آمار استانی به نوعی باعث بی‌خیالی مردم، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و سایر موارد شده و مردم گمان می‌کنند کرونا تمام شده در حالی که واقعیت چیز دیگری است.
با توجه به کاهش محدودیت‌ها و آغاز بکار بسیاری از مشاغل و فعالیت‌ها از جمله مراسم عروسی، عزا، دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات روز به روز شمار مبتلایان، بیماران بستری و فوتی‌ها در کشور و به تبع در خراسان‌جنوبی افزایش یافت.
دولت به منظور جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک را در مکان‌های عمومی الزامی و اعلام کرد به افراد بدون ماسک خدمات ارائه نشود. همچنین مراسم عروسی و عزا ممنوع شد.
وضعیت در خراسان‌جنوبی خوب نیست و شمار مبتلایان در استان در حال افزایش است.
افزایش ۵ برابری بستری بیماران کرونایی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه/ راه‌اندازی بخش آی‌سی‌یو جدید در بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) بیرجند
علیرضا محمودی‌راد رئیس بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) بیرجند در خصوص آخرین وضعیت این بیمارستان در مقابله با کرونا گفت: از اسفندماه با شیوع بیماری کرونا و انتخاب بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) به عنوان بیمارستان مرجع کرونا در استان، عملیات تشخیصی و درمانی در آن‌جا آغاز شد و خوشبختانه در همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، ما جزو ۲۰ دانشگاهی بودیم که آزمایشگاه ویروس‌شناسی را در بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) راه‌اندازی کردیم.
وی افزود: با توجه به مراعات‌هایی که مردم در فروردین ماه داشتند و اعمال محدودیت‌های لازم، وضعیت بیماری کرونا در استان در شرایط کنترل بود و بیمارستان در آرامش به سر می‌برد.
رئیس بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) بیرجند عنوان کرد: در فروردین ماه آمار بیماران بستری به سقف ۳۰ نفر و آی‌سی‌یو ما در یک برهه یک ماهه یک بیمار داشت.
محمودی‌راد گفت: اما متاسفانه با توجه به شرایط خاص و عدم رعایت اصول بهداشتی، در یک ماه اخیر با افزایش آمار مبتلایان وضعیت بیرجند به قرمز رسیده و در حال حاضر آمار بستری‌ها به نسبت فروردین ماه دو برابر و آمار بستری‌های بخش ویژه ۵ برابر شده است.
وی از راه‌اندازی بخش آی‌سی‌یو جدید ویژه بیماران کرونایی در استان خبر داد و گفت: پیرو جلساتی که در قرارگاه کرونا دانشگاه داشتیم در صورت نیاز ما می‌توانیم بعضی از بخش‌ها را در بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) جا به جا یا به بیمارستان‌های دیگر منتقل کنیم.
رئیس بیمارستان حضرت ولی‌عصر (عج) بیرجند بیان کرد: لذا با توجه به افزایش آمار بیماران بدحال مبتلا به کرونا و نیاز به بخش ویژه، با حمایت مسئولان دانشگاه و معاون درمان، در تلاشیم تا آخر هفته بتوانیم بخش آی‌سی‌یو جدید با ۱۳ تخت را راه‌اندازی کنیم.
فوت ۷۴ نفر بر اثر کرونا در خراسان‌جنوبی
کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز از فوت ۷۴ نفر در خراسان‌جنوبی تا روز گذشته بر اثر کرونا خبر داد.
وی افزود: تعداد بیماران حاد تنفسی بستری در بیمارستان‌های استان ۱۵۷ نفر است که از این تعداد ۶۷ نفر دارای تست مثبت کرونا هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از این تعداد ۱۸ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال عمومی ۷ نفر از این بیماران نامساعد است.
استفاده از وسیله نقلیه مشترک شمار مبتلایان به کرونا را افزایش داد
مسعود ضیایی مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز اظهار کرد: در روزهای اخیر موارد متعددی از بیماران کووید ۱۹ در استان مربوط به استفاده از وسایل نقلیه مشترک برای رفتن به محل کار از مرکز استان به سایر شهرستان‌ها بوده است.
وی با تاکید بر این‌که این افراد به صورت گروهی از خودروهای مشترک برای رفت و آمد به محل کار خود استفاده می‌کردند، گفت: متاسفانه با توجه به وجود افراد ناقل بیماری دارای علائم یا فاقد علامت در این وسایل نقلیه و عدم استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی منجر شده تا سایر افراد نیز به بیماری کرونا مبتلا شوند.
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: حتی از یک اتوبوس حدود ۱۵ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند که تعداد آن‌ها هر روز بیشتر می‌شود و برخی در بیمارستان بستری شدند.
ضیایی با اشاره به این‌که افراد ناقل همچنین آلودگی را نیز به خانواده‌های خود منتقل کرده‌اند و این روند باعث مشکلات زیادی شده است، افزود: حتما در داخل خودرو یا سرویس مشترک همه مسافران از ماسک استفاده کنند و پنجره‌ها برای جریان هوا باز باشد.
وی تاکید کرد: در این وسایل نقلیه باید افراد از صحبت کردن بلند پرهیز کنند چون میزان آلودگی بیشتر پخش می‌شود.
افزایش موارد ابتلا به کرونا از ناقلان بدون علامت در خراسان‌جنوبی
مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که افراد دارای علائم بیماری یا کسانی که با فرد مثبتی تماس داشته است حتما باید از سفر و همراهی دوستان خود در این رفت و آمدها پرهیز کنند، گفت: موارد ابتلا به بیماری کرونا به ویژه از ناقلان بدون علامت در استان رو به افزایش است.
ضیایی عنوان کرد: خیلی از افراد مبتلا به کرونا که حتی بویایی خود را از دست می‌دهند یا حال عمومی خیلی خوبی دارند و زود خوب می‌شوند در رادیوگرافی‌ها و سی تی اسکن نشان می‌دهد میزان زیادی از آلودگی را دارند؛ این افراد خطر و انتقال ویروس را حتی از افرادی که علائم دارند، بیشتر منتقل می‌کنند.
وی بیان کرد: بنابراین صرف بی‌علامت بودن یا علامت‌دار بودن نباید فکر کنیم بیماری کرونا کمتر منتقل می‌شود.
برگزاری مراسم عروسی، عزا و تجمعات یکی دیگر از دلایل افزایش شمار مبتلایان به کرونا است که علی رغم محدودیت در برگزاری و تاکید بر عدم برگزاری اینگونه جلسات که باعث تجمعات زیادی می‌شود متاسفانه شاهد برگزاری مراسم عروسی و عزا در برخی از شهرستان‌ها هستیم.
پلمب یک باب باغ تالار در طبس به علت برگزاری مراسم عروسی
حجت‌الاسلام زارع دادستان طبس از پلمب یک باب باغ تالار در شهرستان طبس که اقدام به برگزاری مراسم عروسی تجمعی کرده بود خبر داد.
وی در بازدید از این مکان، گفت: این باغ تالار‌ها با وجود تاکیدات مسئولان مبنی بر ممنوعیت برگزاری هر گونه مراسم تجمعی، اقدام به برپایی چند نوبت مراسم عروسی کرده بود که با همکاری دایره اماکن نیروی انتظامی تعطیل و پرونده کیفری تشکیل شد.
دادستان طبس افزود: به یک باغ تالار دیگر نیز تذکر داده شده است که در صورت تکرار پلمب خواهد شد.
حجت‌الاسلام زارع با تشکر از همراهی تالار‌های مجاز شهرستان، برای رعایت مصوبات ستاد کرونا گفت: بی توجهی به این موضوع در واقع تحدی و تجاوز به حقوق عمومی و اجتماعی مردم است.
وی به اماکنی که اقدام به برگزاری هر گونه مراسم تجمعی در تالارها، رستوران‌ها و حتی منازل بکنند، هشدار داد که با متخلفان به شدت برخورد قاطع و کیفری می‌شود.
بیش از ۱۶۷۰ مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی
بر اساس آمار غیر رسمی شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان‌جنوبی بیش از ۱۶۷۰ نفر است.
گفتنی است در حال حاضر هفت شهرستان بیرجند، خوسف، نهبندان، سربیشه، طبس، فردوس و قاین از ۱۱ شهرستان استان خراسان‌جنوبی در وضعیت بسیار پرخطر (قرمز) به لحاظ شیوع ویروس کرونا هستند. همچنین شهرستان‌های درمیان و بشرویه در وضعیت پرخطر (نارنجی) و شهرستان‌های زیرکوه و سرایان در وضعیت خطر متوسط (زرد) قرار دارند و هیچ شهر استان در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست.
بنابراین گزارش؛ عدم اعلام آمار مبتلایان به کرونا به تفکیک استان‌ها و در مقابل ارائه آمار غیر رسمی در برخی کانال‌ها و فضای مجازی باعث ایجاد استرس و نگرانی بین مردم می‌شود و از طرف دیگر عدم اعلام شمار مبتلایان به کرونا باعث بی‌خیالی مردم و روند افزایشی شمار مبتلایان خواهد شد.
لازم است در این شرایط مردم به توصیه‌های بهداشتی توجه کرده و از حضور در مکان‌های شلوغ و مراسم خودداری کنند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴