دهیار روستای "چنشت" در پاسخ به گلایه اهالی از عدم‌جمع‌آوری زباله‌ها مطرح کرد؛

عدم‌عمل به تعهدات توسط پیمانکار و نقص فنی خودرو؛ عامل تأخیر در جمع‌آوری زباله‌های روستای “چنشت”/ امکانات مکانیزه نداریم

حسن‌پور گفت: با توجه به این‌که خودروی دهیاری روستای "چنشت" که کار جمع‌آوری زباله را انجام می‌داد در دست پیمانکار است و متأسفانه پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرد، با یک راننده با خودروی دیگری هماهنگ شد اما متأسفانه برای این خودرو نقص فنی به وجود آمد و یک روز با تأخیر زباله‌ها جمع‌آوری شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اهالی روستای چنشت از اوضاع نظافت و عدم‌جمع‌آوری زباله در هفته گذشته گلایه داشته و خواستار پیگیری این موضوع با توجه به شرایط کنونی در بحث شیوع ویروس کرونا و این‌که روستای چنشت روستای هدف گردشگری است، شدند.
حسن‌پور دهیار روستای چنشت در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای چنشت یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان سربیشه است و ۱۲ سال شده خدمات جمع‌آوری زباله در این روستا انجام می‌شود.
وی افزود: هر هفته روزهای جمعه زباله‌های سطح روستای چنشت جمع‌آوری و به خارج از روستا منتقل می‌شود.
عدم‌عمل به تعهدات توسط پیمانکار و خرابی خودرو؛ عامل جمع‌آوری دیرهنگام زباله‌ها
دهیار روستای چنشت بیان کرد: با توجه به این‌که خودروی دهیاری روستا که کار جمع‌آوری زباله را انجام می‌داد در دست پیمانکار است و متأسفانه پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرد، با یک راننده با خودروی دیگری هماهنگ شد که عصر روز جمعه زباله‌ها را جمع‌آوری کند اما متأسفانه برای این خودرو نقص فنی به وجود آمد و مجبور شد به جای عصر جمعه روز شنبه زباله‌ها را جمع‌آوری کند و این کار تا ظهر روز شنبه به طول انجامید.
حسن‌پور عنوان کرد: در وضعیت موجود و با توجه به شیوع ویروس کرونا باید بیشتر بهداشت را رعایت کرد لذا تصمیم بر این شد ساماندهی مشخص و واحدی در سطح دهیاری‌های بخش مود داشته باشیم.
وی اظهار کرد: روستای چنشت نیز با توجه به این‌که روستای بزرگ و با جمعیت بالایی است، خودش پیشنهاددهنده ساماندهی مشخص جمع‌آوری زباله بود و قرار شد قراردادی با اتحادیه تعاونی دهیاران استان خراسان‌جنوبی منعقد کنیم که ان‌شاءالله زباله‌ها به صورت تجمعی جمع‌آوری و به محل پسماند مرکز استان انتقال پیدا کند.
دهیار روستای چنشت گفت: با توجه به این‌که زباله‌ها باید در فاصله بیش از ۵۰ کیلومتری ساماندهی شود و به محل پسماند بهداشتی مرکز استان انتقال پیدا کند، روستاهای بخش مود برنامه ساماندهی را انجام داده و ان‌شاءالله زباله‌ها به محل پسماند که بهداشتی و دقیقی است منتقل می‌شود.
حسن‌پور بیان کرد: در سال گذشته نیز محلی به عنوان محل پسماند مشخص و استعلامات آن را اخذ کردیم که با روستای کاهی و آستانه بی‌بی زینب خاتون(س) مشترک بود. از طرف روستای چنشت اعتبار لازم در نظر گرفته شد اما با توجه به این‌که متولیان آستانه بی‌بی زینب خاتون(س) اعتبار لازم را نداشتند، به اجبار امسال تصمیم گرفتیم زباله‌ها را به محل پسماند بهداشتی انتقال دهیم که این مسئله در دست اقدام است و ان‌شاءالله طی ۱۰ روز آینده انجام خواهد شد.
امکانات مکانیزه جمع‌آوری زباله نداریم
وی افزود: با توجه به این‌که امکانات دهیاری برای جمع‌آوری زباله به صورت مکانیزه وجود ندارد و سیستم و ماشین را نداریم، به همین دلیل مجبور بودیم از یک دستگاه خودروی نیسان برای جمع‌آوری زباله استفاده کنیم. برای این موضوع نیز قراردادی با پیمانکار منعقد شد اما پیمانکار به تعهدات خودش عمل نکرد و ما مجبور هستیم با اتحادیه قرارداد منعقد کرده که زباله‌ها را جمع‌آوری کنند.
دهیار روستای چنشت اظهار کرد: امکانات دهیاری‌ها محدود است و امکان جمع‌آوری زباله به صورت روزانه نیست. اعتبارات و امکانات دهیاری‌ها کم است و برخی از روستاها شاید حتی سطل زباله نداشته باشند به همین دلیل برای روستای چنشت تصمیم گرفته شد سطل زباله مکانیزه خریداری کنیم که این‌کار انجام شده و ان‌شاءالله تا پایان هفته، طبق قول پیمانکار سطل زباله مکانیزه تحویل ما خواهد شد.
بهبود خدمات دهیاری با پرداخت عوارض و بهای خدمات
حسن‌پور با بیان این‌که ان‌شاءالله بتوانیم قدمی برداشته باشیم، گفت: در بحث جمع‌آوری زباله، هزینه‌ها و … مشکلاتی داریم که برای کاهش مشکلات و تأمین هزینه‌ها مردم نیز باید با بهای پرداخت خدمات با دهیاری همکاری داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: دهیاری یک نهاد غیردولتی و عمومی است که با مشارکت خود مردم اداره می‌شود و به همین دلیل مردم نیز باید با پرداخت خدمات بها یا عوارضی که شورای اسلامی مصوب می‌کند مشارکت داشته باشند. ان‌شاءالله با مشارکت همدیگر بتوانیم در خصوص دفن زباله و پسماند سطح روستا قدمی برداریم.
دهیار روستای چنشت گفت: طی ۱۲ سالی که زباله‌های سطح روستا جمع‌آوری شده هیچ هزینه‌ای بابت بهای خدمات از مردم اخذ نشده اما از امسال تصمیم بر این شده که بهای خدمات اخذ شود و از اهالی نیز درخواست عاجزانه دارم همکاری داشته باشند.
حسن‌پور عنوان کرد: یکی از وظایف ما در شرایط کنون زیبا و تمیز نگه داشتن سطح روستا است.
وجود متولیان زیاد در روستای چنشت؛ عامل ناهماهنگی‌ها
وی اظهار کرد: یکی از مشکلات روستای چنشت این است که متولیان زیادی دارد و هر کدام از متولیان در حوزه کاری خودش خدمات‌رسانی دارد که این باعث به وجود آمدن ناهماهنگی در سطح روستا شده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴