نمایندگان مجلس در کارگروه تخصصی اشتغال مطرح کردند

عدم آشنایی روستائیان و عشایر با چگونگی دریافت تسهیلات اشتغال پایدار/ آمار ارائه تسهیلات به گلخانه‌ها فرمالیته است/ معطل‌ماندن سه وام کلان خراسان جنوبی در پیچ‌وخم اداری

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: روستائیان و عشایر با چگونگی دریافت و بازگرداندن تسهیلات آشنایی ندارند و زمانی که بحث تسهیلات روستایی جلوی آن‌ها مطرح می‌شود، همه آن‌ها از سختی گرفتن تسهیلات و حتی غیرممکن‌بودن دریافت این تسهیلات می‌گویند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز در کارگروه تخصصی اشتغال و کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی ضمن اشاره به ضرورت اهمیت این کارگروه، اظهار کرد: این که استاندار خراسان جنوبی با جدیت کامل تأکید بر برگزاری کارگروه تخصصی اشتغال به صورت هفتگی می‌کند، نشان از پیگیری مجدانه شخص وی در اهمیت به بحث اشتغال داشته و جای تقدیر و تشکر دارد.
وی با بیان این‌که خوشبختانه در بحث تسهیلات اشتغال روستایی بسیاری از موانع توسط دولت مرتفع شده است، تصریح کرد: هم تسهیلات پایدار روستایی در جامعه وجود دارد و هم شرایط دریافت آن وجود دارد اما نکته‌ای که باید توجه کنیم آن است که روستائیان و عشایر در پهنه اجتماع، با چگونگی دریافت و بازگرداندن تسهیلات آشنایی ندارند، به عنوان مثال در بازدید بنده از روستاهای حوزه انتخابیه‌ام، به این نکته پی بردم که مردم عشایر و روستائیان حتی اسم سامانه “کارا” به گوششان نخورده است و زمانی که بحث تسهیلات روستایی جلوی آن‌ها مطرح می‌شود، همه آن‌ها از سختی گرفتن تسهیلات و حتی غیرممکن‌بودن دریافت این تسهیلات، سخن بر زبان می‌آورند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کارگروه اشتغال در خراسان جنوبی فعال و پرتحرک است اما شاهد این تحرک در جوامع روستایی نیستیم و بایستی در این خصوص تلاش وافر داشته باشیم.
فلاحتی با خطاب قراردادن استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: جناب استاندار؛ متأسفانه سه مورد از وام‌های کلان خراسان جنوبی در پیچ‌وخم اداری مانده است که از جنابعالی تقاضا می‌شود در مرکز پیگیر حل این معضل باشید.
وی اظهار کرد: ما سند توسعه استانی و شهرستانی را قبلا تهیه کرده‌ایم اما در بحث سرمایه‌گذاری کسی نیست که مردم را راهنمایی کند و این حلقه مفقوده است.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، ذهن مردم روی مسئله صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در روستاها معطوف است و به نظر می‌رسد که شورای اشتغال بایستی به سمتی برود که ذهن روستائیان در خصوص اشتغال و تسهیلات اشتغال توجیه شود و فرمانداران نیز در این‌ خصوص مورد ارزیابی قرار گیرند.
فلاحتی ادامه داد: به عنوان مثال، باغ‌داری به بنده مراجعه کرده و عنوان می‌کند که قصد گرفتن تسهیلات داشته و دارای ۱۰۰ میلیون تومان آورده است اما نمی‌داند که به کجا باید مراجعه کند و شرایط اخذ تسهیلات چیست؛مردم ما تبیین و توجیه نیستند و این یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود‌.
محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بیان کرد: اگر قرار است بررسی کنیم که در خصوص اشتغال چه اقداماتی انجام شده بایستی بازرسان بانکی عازم شهرستان‌های استان شوند.
وی ادامه داد: در بحث بزسانن‌ که مصوب شده بررسی کنید و ببینید که چه کاری انجام شده است، در بحث گلخانه‌ها مواردی که اعلام می‌شود تسهیلاتی به گلخانه‌ها ارائه شده، همه فرمالیته است؛ اگر مسئولان ادعا می‌کنند که در سطح استان خراسان جنوبی گلخانه‌ای مؤفق یه دریافت تسهیلات شده است، آن واحد گلخانه‌ای را در این جلسه معرفی کنند.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بعضی وقت‌ها ما چیزهایی را مصوب می‌کنیم اما بانک‌ها در آن می‌مانند گفت: بحث ۶ هزار بزساننی‌ که قرار است به داخل استان بیاید را بررسی کنید و ببینید از کجا می‌خواهند بیایند؟ وظیفه پیگیری این موضوع تنها بر دوش استانداری قرار ندارد و دستگاه‌های اجرایی نیز مکلف به بررسی این موضوع هستند.
امیرحسنخانی خطاب به استاندار خراسان جنوبی، گفت: شما قبلا مصوب کردید اگر استعلامی از دستگاه‌ها بشود اما آن‌ها ظرف مدت ۲۰ روز جوابی ندهند، جواب ندادن آن‌ها مثبت تلقی می‌شود، حال نیز از شما تقاضا داریم که روی این موضوع تأکید نمایید چراکه قانونی نیز هست.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۲۳ج۶۱/ ۴