مدیرعامل شرکت کویر تایر مطرح کرد

عدم حمایت جدی از طرح‌های توسعه صنعت لاستیک/ آمادگی صادرات تایرهای خودروهای شاسی‌بلند به افغانستان

زینلی گفت: متأسفانه در زمینه طرح توسعه چند سالی است که با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم و عملا حمایت جدی از این طرح انجام نشده و متاسفانه اقدامات اخیر نیز پاسخگوی نیازهای طرح توسعه ما نبوده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سیدمحمدحسین زینلی مدیرعامل شرکت کویرتایر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال جهش تولید میزان تولید تایر نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ حلقه‌ای ۴۹ درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه در این مدت ۱۷ هزار و ۵۸۳ تن انواع تایر رادیال سواری تولید و روانه بازار مصرف شده، افزود: این میزان به لحاظ وزنی ۵۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.
مدیرعامل شرکت کویرتایر بیان کرد: در حال حاضر ۳۵ سایز و طرح مختلف انواع تایر رادیال سواری از رینگ ۱۳ تا ۱۹ در این کارخانه تولید می‌شود.
زینلی گفت: ۱۱ سایز و طرح جدید در هفت ماهه اول امسال به مجموعه تولیدات کارخانه افزوده شده است.
وی اظهار کرد: در تولید رینگ ۱۳ تا ۱۵ خودروهای پراید، پژو و سمند علاوه بر نیاز کشور با مازاد تولید روبرو هستیم و در تولید رینگ ۱۶ نیز خودکفا شده‌ایم تنها در تولید رینگ‌های ۱۷ و ۱۸ که کویرتایر پیشتاز تولید آنها در کشور است با قدری کمبود مواجه هستیم که ان‌شاالله طی سال‌های آینده در تولید این رینگ‌ها نیز خودکفا خواهیم شد.
آمادگی صادرات تایرهای خودروهای شاسی‌بلند به افغانستان
مدیرعامل شرکت کویرتایر به همجواری استان خراسان‌جنوبی با کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: انتظار این است حداقل برای تایرهای خودروهای شاسی‌بلند که در حال حاضر مصرف آن در کشور کم و کویرتایر پیشتاز تولید آن است، اجازه صادرات داده شود.
زینلی عنوان کرد: در کشور افغانستان که مرزی طولانی با خراسان‌جنوبی و کارخانه کویرتایر دارد خودروهای شاسی‌بلند زیادی وجود دارد و این خودروها نیازمند تولیدات ما هستند و چه بهتر که ما بتوانیم با صادرات این محصول، نیاز آن‌ها را پاسخ دهیم و بازار مناسبی را نیز برای تولیدات خود بیابیم.
عدم حمایت از طرح توسعه کویر تایر
وی در خصوص طرح توسعه این کارخانه، گفت: متأسفانه در زمینه طرح توسعه چند سالی است که با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم و عملا حمایت جدی از این طرح انجام نشده و متاسفانه اقدامات اخیر نیز پاسخگوی نیازهای طرح توسعه ما نبوده است.
مدیرعامل شرکت کویرتایر با بیان این‌که تأمین ارز مورد نیاز و عدم دریافت تسهیلات متناسب با سرمایه‌گذاری از جمله مشکلات پیش رو است، تصریح کرد: تسهیلات با نرخ‌های بهره بالای ۱۸درصد، ۲۰درصد و ۲۴ درصد برای سرمایه‌گذاری توجیه اقتصادی ندارد.
زینلی گفت: از سازمان صنعت، معدن و تجارت، نظام بانکی و بانک مرکزی کشور انتظار داریم در طرح توسعه کارخانه که همه ساخت و سازهای ساختمانی آن اجرا شده و آماده نصب ماشین‌آلات است این کارخانه را حمایت و یاری کنند چراکه متاسفانه به علت عدم تخصیص ارز، برخی از ماشین‌آلات مورد نیاز که به سازندگان خارجی سفارش داده شده امکان ترخیص ندارند و عملا طرح توسعه کویرتایر را با مشکل مواجه کرده است.
انتهای پیام/۱۲۷