گزارش/

عدم پایداری مجتمع‌های آبرسانی پایدار/ تشنگی مردم در پی ایجاد اختلال در مجتمع‌های آبرسانی

ایجاد اختلال در مجتمع‌های آبرسانی پایدار روستایی باعث بروز مشکلات زیادی در زندگی مردم در این فصل گرم سال شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مشکل بی‌آبی در خراسان‌جنوبی چندین سال است که در فصل تابستان زندگی مردم را به ویژه در روستاهای استان تحت تاثیر قرار داده و گذراندن این فصل گرم را برای آنها سخت کرده است.
مشکلات بی‌آبی در خراسان‌جنوبی به آبرسانی سیار ختم نشده بلکه روستاهایی که آبرسانی پایدار شده نیز با بی‌آبی چند ساعته و حتی چند روزه مواجه‌اند.
در حال حاضر۵۳ مجتمع آبرسانی در خراسان‌جنوبی وجود دارد که ۳۹ مجتمع ملی است و تا کنون تعداد قابل توجهی از روستاهای استان آبرسانی پایدار شده است. با آبرسانی پایدار مشکل بی‌آبی کاهش یافته اما به طور معمول هر ماه پمپ‌های یکی از مجتمع‌های آب استان یا یکی دیگر از تجهیزات دچار اشکال شده و این موضوع باعث قطعی چند ساعته و حتی چند روزه آب می‌شود.
روز چهارشنبه هفته گذشته پمپ یکی از مجتمع‌های آبرسانی شهرستان درمیان دچار اشکال شد و این موضوع باعث قطعی آب دو روزه در چند روستای بخش مرکزی شهرستان درمیان شد که گلایه شهروندان را در پی داشته و مردم خواستار رفع مشکل شدند.
محمد بشیری‌زاده فرماندار شهرستان درمیان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روز چهارشنبه هفته گذشته پمپ یکی از مجتمع‌های آبرسانی شهرستان درمیان سوخت و این موضوع باعث قطعی آب در برخی از روستاهای شهرستان شد.
وی با بیان اینکه پمپ اصلی مجتمع تعویض و روشن شد و در مدار قرار گرفت، افزود: اما با توجه به طولانی بودن مسیر و مخازن متعدد در روستاها آبگیری شبکه‌ها زمان‌بَر شد و مدت زمان طولانی مردم در روستاها با قطعی آب مواجه شدند.
فرماندار درمیان بیان کرد: متاسفانه اتفاقات در لوله‌ها، تاسیسات و پمپ‌ها اجتناب‌ناپذیر است و گاهی اوقات در یک بازه زمانی کوتاه چندین اتفاق را با هم شاهد هستیم.
بشیری‌زاده گفت: برای کاهش مشکلات، اجرای چاه‌ها و چاهک‌های رزرو در برنامه‌های آتی است.
سوختن پمپ‌های مجتمع‌های آبرسانی و سایر مشکلات مجتمع‌ها تنها مربوط به شهرستان درمیان نیست و در اغلب مجتمع‌های آبرسانی سطح استان شاهد این مشکلات هستیم.
طی روزهای گذشته علاوه بر شهرستان درمیان در تعدادی از روستاهای شهرستان بیرجند نیز شاهد قطع شدن آب بودیم که منجر به گلایه شهروندان شده و خواستار رفع مشکل بودند.
در فصل گرم سال قطع شدن چند ساعته آب در شبانه روز برنامه‌ای است که هر روز در روستاها تکرار شده و زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده که لازم است مسئولان برای رفع مشکلات و کاهش قطع شدن آب در فصل گرم سال تدابیر لازم را اتخاذ کرده و شهروندان نیز بهینه مصرف کنند.
انتهای پیام/۱۲۷