دیده‌بان حقوق بشر:

عربستان با بمب‌های ۹۰۷ کیلوگرمی آمریکایی مردم یمن را می‌کُشد

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی‌ها، از بمب‌های ۹۰۷ کیلوگرمی آمریکایی در بمباران شهرهای یمن استفاده می‌کند.

به گزارش خاورستان، تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد جنگنده‌های سعودر در بمباران بازاری در یمن در پانزدهم مارس از بمب‌های ۹۰۷ کیلوگرمی استفاده کردند که به کشته شدن حداقل ۹۷ غیرنظامی از جمله ۲۵ کودک منجر شد.
در بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر آمده است حملات هوایی به بازار مزدحمه در روستای مستباء یمن از حملات غیرقانونی، عمدی،‌نقض کننده ارزش‌ها و جنایات جنگی به شمار می‌رود.
این سازمان از آمریکا و دیگر کشورهایی که همچنان به رژیم آل سعود سلاح می‌فروشند، خواست فروش تسلیحات به این رژیم را متوقف کنند.
دیده بان حقوق بشر همچنین از انجام تحقیقات میدانی در بیست و هشتم مارس خبر داد و فاش کرد در جریان تحقیقات در این بازار، بقایای بمب جی پی یو ۳۱ هدایت‌شونده با ماهواره را پیدا کرده است که این بمب‌های ۹۰۷ کیلوگرمی را آمریکا در اختیار عربستان قرار داده است.
بریانکا موتابارتی از پژوهشگران بخش اضطراری دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد در خونین‌ترین حمله به غیرنظامیان یمنی از سلاح‌‌های ساخت آمریکا به کار گرفته شد که این مسئله فاجعه‌بار این مسئله را آشکار می‌کند که این کشورها باید فروش تسلیحات به سعودی‌ها را متوقف کنند.
سازمان ملل متحد آمار قربانیان حملات هوایی رژیم سعودی به مستباء یمن در ۱۵ مارس را ۱۱۹ کشته و ۴۷ زخمی دانسته است که ۲۲ کودک در میان قربانیان به چشم می‌خوردند.
این در حالی است که قرار است از شامگاه یکشنبه ۲۲ فروردین، آتش بس در یمن آغاز و در پی آن در ۱۸ آوریل، مذاکرات صلح در کویت انجام شود.
انتهای پیام/