وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛3

عرضه ۲۵۰ هزار تن نهاده دامی در سامانه بازارگاه/ حمایت از کشاورزان با خرید توافقی زرشک

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: زرشک‌کاران نباید نگرانی بابت محصول خود داشته باشند چراکه سازمان تعاون روستایی به ازای هر کیلوگرم زرشک ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان خرید توافقی محصول دارد.

به گزارش خاورستان، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی عصر امروز در حاشیه بازدید از مزرعه پرورش شترمرغ بنیاد تعاون زندانیان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی مشکلات دامداران در زمینه نهاده‌های دام و طیور، اظهار کرد: بیش از ۲۰۰ هزار تن ذرت، ۵۰ هزار تن کنجاله سویا و جو در کف سامانه بازارگاه وجود دارد.
وی بیان کرد: متقاضیان و تولیدکنندگان می‌توانند با مراجعه به بازارگاه نهاده‌های کشاورزی، ذرت و کنجاله سویا مورد نیاز خود را تهیه کنند.
توسعه گلخانه‌ها جزو طرح‌های جهش تولید است
محمدعلی طهماسبی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز با تأکید بر اینکه توسعه گلخانه‌ها جزو طرح‌های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است، گفت: در مناطقی با آب و هوای خشک همانند خراسان‌جنوبی باید از آب بیشترین استفاده را کرد.
وی بیان کرد: گلخانه‌ها یک سیستم متراکم کشاورزی خوب است بنابراین دولت عزم خود را جزم کرده تا افق ۱۴۰۴ میزان ۴۳ هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور که در سال ۹۲ حدود هشت هزار و ۸۰۰ هکتار بود، اضافه کند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی سطح گلخانه‌های کشور را در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار اعلام و افزود: بیشتر گرایش ما به سمت مناطق خشک و کم آب است لذا تسهیلاتی به متقاضیان پرداخت و در زمینه عملیات زیربنایی شهرک‌‌های گلخانه‌ای دولت کمک می‌کند.
بازار بیشتر محصولات گلخانه‌ای صادراتی است
طهماسبی با بیان اینکه بازار بیشتر محصولات گلخانه‌ای در کشور صادراتی است، تصریح کرد: امیدواریم با اعتبارات ملی و استانی شهرک‌های گلخانه‌ای در این استان احداث و زمینه تولید و اشتغال در استان فراهم شود و ما نیز کمک می‌‌کنیم تا بتوان حرکت مؤثری در استان خراسان‌جنوبی رقم بخورد.
وی در خصوص تسهیلات عنوان کرد: در خصوص شرایط برای متقاضیان احداث گلخانه‌ها در مناطق کم برخوردار، تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شده اما این افراد باید به سمت محصولات با ارزش بالا و نیاز آبی کم سوق داده شوند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در بخش دیگری از سخنانش به خرید توافقی زرشک و با بیان اینکه خرید توافقی زرشک از کشاورزان خراسان‌جنوبی در حال انجام است، بیان داشت: هفت هزار تن زرشک استان در انبارها موجود است که سازمان تعاون روستایی وارد این موضوع شده است.
زرشک‌کاران خراسان‌جنوبی نگران نباشند
طهماسبی با اعلام اینکه با فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران برای فروش این محصول هماهنگی لازم انجام شده، تصریح کرد: کشاورزان خراسان‌جنوبی مطمئن باشند که وزارت جهاد کشاورزی اجازه نمی‌دهد زرشک‌کاران ضرر کنند در نتیجه محصول را خریداری می‌کنیم یا صادر و به فروش می‌رسانیم.
وی اعلام کرد: زرشک‌کاران نباید نگرانی بابت محصول خود داشته باشند چراکه سازمان تعاون روستایی به ازای هر کیلوگرم زرشک ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان خرید توافقی محصول دارد.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص تسهیلات مد نظر برای احداقث بارگاه زرشک، خاطرنشان کرد: برای احداث بارگاه زرشک نیز تسهیلات در اختیار کشاورزان استان قرار می‌گیرد و در این زمینه نیز نباید کشاورزان نگرانی داشته باشند.
انتهای پیام/۴