مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی:

عشایر خراسان جنوبی برای کشت گیاهان دارویی تسهیلات می‌گیرند

عصمتی‌پور گفت: تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه کشت دیم در اراضی شیب‌دار و صنایع دستی به عشایر متقاضی در این استان پرداخت می‌شود.

به گزارش خاورستان، مهدی عصمتی‌پور مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی در گفت‌وگویی افزود: هفته گذشته ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با نرخ چهار درصد به استان ابلاغ شد که در اختیار جامعه عشایر قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات در حوزه کشت گیاهان دارویی به عشایر پرداخت شده است و سقف تسهیلات مذکور نیز با توجه به نوع طرح متفاوت خواهد بود.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی درباره تضامین و وثایق مورد نیاز برای دریافت تسهیلات گفت: با توجه به اینکه یکی از مشکلات عشایر در زمینه دریافت تسهیلات، نداشتن ضامن است، برای رفع این دغدغه تسهیلات بدون نیاز به ضامن کارمند و به صورت زنجیره‌ای پرداخت می‌شود.
وی عنوان کرد: این تسهیلات براساس ظرفیت، استعداد و زمینه‌های اشتغال در مناطق عشایری استان خراسان جنوبی توزیع می‌شود.
عصمتی پور افزود: این اقدام براساس کار پژوهشی بوده که توسط دانشگاه بیرجند انجام شده است؛ بر این اساس که در هر منطقه چه شغلی برای عشایر باید توسعه یابد تا زمینه درآمدزایی نیز فراهم شود.
وی پرداخت تسهیلات برای کشت و توسعه کشت گیاهان دارویی را از برنامه‌های مهم استان عنوان کرد و گفت: همچنین جمع‌آوری گیاهان مرتعی از طریق تشکل‌های عشایری و بازاریابی محصولات تولیدی عشایری از دیگر برنامه‌های شاخص استان است که با حمایت استانداری طرح‌ها و برنامه‌های خوبی در این خصوص در حال پیگیری یا اجرا است.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی بیان کرد: امسال ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بهره پایین در اختیار عشایر استان قرار گرفته که چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در بخش‌های صنایع دستی و تشکل‌ها بوده است.
وی ادامه داد: امسال در مجموع برای تامین نهاده، کشت و پرورش گیاهان دارویی پنج میلیارد و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار تشکل‌های عشایری استان قرار داده شده است.
انتهای پیام/۴