دغدغه مردم یک روستا از مشکلات؛

عطش روستای افضل آباد بیرجند از بی آبی/ گلایه مردم از نبود شبکه ارتباطی تلفن همراه و نیمه تمام رها شدن طرح هادی/ متضرر شدن مردم ۱۰ روستا بر سر جدال بنیاد مسکن و راهداری

دغدغه اصلی مردم روستای افضل آباد بیرجند، تسریع در اجرای شبکه آبرسانی به این روستا است که افت شدید آب قنات و آب شبکه آبرسانی محلی و همچنین غیر بهداشتی بودن آب شرب مردم، ضرورت آبرسانی به این روستا را دوچندان کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یکی از سیاست های مهم دولت، توسعه روستاها و برخورداری این مناطق از امکانات متعدد، به جهت نگهداشت جمعیت فعال در روستاهاست. بر همین اساس هم اعتباراتی برای ایجاد زیرساخت ها، توسعه مسیرهای دسترسی، خدمات ارتباطی، اجرای طرح هادی و … در نظر گرفته می شود.

متاسفانه یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلات روستاهای کشور؛ بخصوص روستاهای استان خشک و کم بارانی مثل خراسان جنوبی، بی آبی ناشی از خشکسالی هایی است که طی دو دهه اخیر، بلای جان آنها شده است. اما آب که نباشد، آبادی هم نیست، روستایی هم که آب و آبادی نداشته باشد، دیگر روستا نخواهد بود.

هم اکنون بسیاری از روستاهای خراسان جنوبی به دلیل نداشتن آب، با تانکر آبرسانی می شوند که این موضوع شاید به نوعی سرپوش گذاشتن موقت بر این مشکل بزرگ باشد، در حالی که این اقدام نباید به نوعی در جهت پاک کردن صورت مسأله باشد.

یکی از روستاهای خراسان جنوبی که با تانکر آبرسانی می شود، روستای افضل آباد بخش مرکزی بیرجند است که در فاصله ۳۶ کیلومتری این شهر واقع شده است. دغدغه اصلی مردم این روستا هم مانند سایر هم استانی هایشان؛ آب است، چرا که سالهاست که علاوه بر کاهش شدید آب قنات ها و ایجاد محدودیت در کشاورزی، مردم برای شرب هم آب ندارند که این موضوع باعث تهدید جمعیت و سکونت روستایی، مهاجرت جوانان و حتی بسیاری از خانواده های ساکن روستا، به شهر شده است.

این روستا علاوه بر دغدغه آب، مشکلات دیگری هم دارد که نیازمند توجه و همت مسئولان است.

آبرسانی با تانکر مُسکّنی برای مشکل کم آبی

زهرا زنگویی یکی از اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: روستای افضل آباد سالهاست که با مشکل تامین آب شرب مواجه است، چرا که آب شبکه محلی، علاوه بر بهداشتی نبودن، بسیار کم است. بطوری که آب فقط به منازلی که در سطح پایین تر قرار گرفته اند، می رسد و عملا بسیاری از خانوارهای این روستا، در تمام ایام سال، از این آب محروم هستند.

وی با تشکر از مسئولان برای آبرسانی با تانکر هم گفت: آبرسانی با تانکر هم قطعا یک مُسکّن و راهکار موقت برای تامین آب مردم است، اما مردم خواستار رفع این مشکل برای همیشه و با اجرای شبکه آبرسانی هستند.

زنگویی گفت: با اجرای شبکه گازرسانی به این روستا، مردم امید تازه ای پیدا کردند و روحیه ماندگاری در روستا تقویت شد، اما وقتی که آب نباشد، قطعا گاز هم نمی تواند در نگهداشت مردم روستا موثر باشد.

وی با اشاره به عدم بهره مندی این روستا از شبکه ارتباطی موبایل و اینترنت، افزود: طی دو سال اخیر و با توجه به شرایط کرونایی و تعطیلی مدارس، این موضوع برای دانش آموزان مشکلاتی را ایجاد کرد. چرا که این دانش آموزان مجبور بودند برای تحصیل و استفاده از شبکه شاد، در هر شرایطی بخصوص سرمای زمستان، در کوچه ها و نقاط مرتفع پرسه بزنند تا شاید بتوانند به این شبکه متصل شوند.

او بیان کرد: درست است که از ابتدای آذرماه مدارس بازگشایی شده است، اما با توجه به افزایش دو برابری آمار ابتلای دانش آموزان استان به کرونا، هر لحظه امکان تعطیلی مجدد مدارس وجود دارد. در این خصوص شاید دانش آموزان محصل خود روستا به دلیل جمعیت کم مدرسه بتوانند حضوری تحصیل کنند، اما تکلیف دانش آموزانی که در مدارس شبانه روزی شهر تحصیل می کنند و با تعطیلی مدارس مجبور به برگشت و حضور در روستا و استفاده از تدریس مجازی هستند، چه می شود؟

شبکه محلی توان حل مشکل آب را ندارد

حسن زنگویی رئیس شورای اسلامی روستای افضل آباد بیرجند هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: مهمترین مشکل روستای افضل آباد، موضوع آب شرب بهداشتی است که این روستا سالهاست در نوبت اجرای طرح شبکه آبرسانی  قرار دارد.

وی افزود: هرچند بخشی از مشکلات تامین آب شرب این روستا با داشتن شبکه محلی آب حل شده است، اما متاسفانه طی سالهای اخیر و به دلیل خشکسالی های پی در پی، میزان آبدهی چشمه ای که آب از آن تامین می شود، بسیار کم شده و اصلا کفاف نیاز مردم را نمی دهد. قطعا این کاهش میزان آبدهی و فرسوده بودن شبکه توزیع، توانایی  حل مشکل  آب روستا را ندارد.

لزوم رفع اصولی مشکل آب

رئیس شورای اسلامی روستای افضل آباد گفت: از طرف دیگر بر اساس بررسی انجام شده توسط مرکز بهداشت، آب شرب شبکه محلی روستا بهداشتی نبوده و دارای آلودگی است.

زنگویی یادآور شد: به همین دلیل طی سالهای اخیر، روستای افضل آباد هم به لیست روستاهای آبرسانی با تانکر پیوسته است، اما قطعا باید این مشکل مردم بصورت اصولی حل شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تنها دو تانکر ذخیره آب در محله های روستا وجود دارد که این موضوع برداشت آب برای برخی از ساکنان که در فاصله دورتری قرار دارند را مشکل کرده و نیاز است که یکی دو تانکر دیگر هم در این خصوص تامین شود.

نیمه تمام ماندن طرح هادی روستایی

رئیس شورای اسلامی روستای افضل آباد اظهارکرد: یکی دیگر از مشکلات این روستا، نیمه رها شدن اجرای طرح هادی روستایی است که با گذشت چند سال از اجرای این طرح، اما همچنان برخی از کوچه ها خاکی هستند. همچنین در طرح گازرسانی به این روستا، معابر و کوچه ها آسفالت شکافی شده که با گذشت بیش از دو سال از این موضوع، هنوز هم ترمیم آسفالت انجام نشده است.

زنگویی وجود دامداری ها در بافت مسکونی روستا را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: با توجه به مسائل بهداشتی، ضروری است که این دامداری ها به خارج از بافت مسکونی و حاشیه روستا منتقل شود.

وی یادآور شد: البته الحاق اراضی اطراف روستا به داخل طرح هادی در حال انجام است و در بازنگری و اصلاح این طرح، علاوه بر اینکه مشکلی در واگذاری زمین به متقاضیان وجود نخواهد داشت، برای ایجاد منطقه دامداری هم پیش بینی شده است.

رئیس شورای اسلامی روستای افضل آباد با اشاره به ورودی نامناسب روستای افضل آباد و پیچ خطرناک آن، با تاکید بر اصلاح این ورودی، گفت: یکی از مشکلات دیگر این روستا، عدم برخورداری از شبکه موبایل و اینترنت است. در این خصوص برای اینترنت های وب تعهد شده است، اما جاده دسترسی وجود ندارد.

گلایه از وضعیت نامناسب و خطرناک جاده ای کوتاه

زنگویی یکی از مشکلات مهم دیگر که مربوط به کل روستاهای این منطقه می شود را، عبور جاده دسترسی روستایی از وسط روستای میاباد عنوان کرد و گفت: این جاده که در واقع کوچه روستای میاباد هم محسوب می شود، بسیار کم عرض و دارای پیچ خطرناک است که خطر تصادفات را افزایش می دهد، همانطور که هفته قبل یک تصادف در این مسیر رخ داد.

وی با اشاره به اینکه این مسیر اصلا ظرفیت استفاده به عنوان جاده را ندارد، افزود: مشکل دیگر خاکی بودن این مسیر کمتر از ۱۰۰ متری است که در تابستان و زمستان، مشکلات متعددی را برای تردد ایجاد می کند. در حالی که جاده قبل و بعد از این مسیر، آسفالته است، اما برای آسفالت این مسیر کوتاه، همکاری وجود ندارد.

او افزود: خوشبختانه مسئولان برای حل مشکلات اهتمام دارند که امیدواریم این مشکلات بزودی مرتفع شود.

آغاز طرح آبرسانی روستای افضل آباد در سال ۱۴۰۱

حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص آبرسانی به روستای افضل آباد، اظهارکرد: طرح آبرسانی به روستاهای نوغاب و افضل آباد مطالعه و مصوب شده است که قرار است در این طرح؛ حدود ۱۰ کیلومتر خط انتقال اجرا و یک باب مخزن ۲۰۰ مترمکعبی ایجاد شود.

وی هزینه برآورد شده برای اجرای این طرح را بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون اسناد مناقصه اجرای طرح آبرسانی تهیه شده و در حال انتخاب پیمانکار است و عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد.

تامین شبکه موبایل و اینترنت تا خردادماه سال آینده

بهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص عدم بهره مندی روستای افضل آباد از شبکه موبایل و اینترنت، گفت: برای روستای افضل آباد و چند روستای دیگر این منطقه از جمله نوغاب، شارقنج، غیوگ و …، ایجاد یک سایت همراه اول مصوب و در دستور کار است که بر اساس برنامه ریزی انجام شده، قرار است این سایت تا سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ و تا پایان خردادماه به بهره برداری برسد.

وی افزود: در اجرای این سایت، باید نقطه بهینه انتخاب شود تا حداکثر پوشش ایجاد و به نفع همه مردم روستاهای اطراف و مسافرین جاده باشد، اما در این خصوص هزینه های اجرای سایت هم بالاتر می رود که دولت پرداخت آن را تقبل کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با بیان اینکه برای اجرای سایت در این منطقه، روستای شارقنج به عنوان نقطه بهینه انتخاب شده است، گفت: با توجه به کوهستانی بودن این نقطه، هزینه های نامتعارف برای ایجاد جاده و برق هم وجود دارد، چرا که در این خصوص باید دو کیلومتر جاده و دو تا سه کیلومتر هم شبکه برق رسانی انجام شود. به همین دلیل اجرای این طرح علاوه بر هزینه، زمان بر هم هست.

بهی یادآور شد: برای اجرای هر سایت، نقطه یابی، تامین اعتبار و ابلاغ به اپراتور باید انجام شود که در خصوص این سایت نیز، هم نقطه یابی، هم تامین اعتبار و هم ابلاغ به اپراتور انجام شده است. پس از این مرحله ها هم این طرح وارد فاز عمرانی و تسطیح و حفاری زمین می شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم این طرح تا پایان خردادماه سال آینده به بهره برداری برسد و نیاز ارتباطی مردم تامین شود، گفت: هزینه اجرای این سایت با اعتبار مورد نیاز برای تامین برق و جاده، حدود ۴ میلیارد تومان است که همه آن از اعتبارات دولتی و از محل اعتبارات طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری اپراتورها، تامین می شود.

او یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۰ سایت نسل سه و چهار روستایی در سطح استان راه اندازی شده و جمعیتی بیش از ۱۲ هزار نفر در قالب حدود ۷۰ روستا را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده است. همچنین تا پایان سال هم حدود ۲۵ تا ۳۰ سایت دیگر اجرا و حداقل ۳۰-۴۰ روستا را بهره مند خواهد کرد.

ادامه اجرای طرح هادی نیازمند مصوبه کمیته برنامه ریزی شهرستان

قاسم تنها مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص طرح هادی روستای افضل آباد، اظهارکرد: طرح هادی روستای افضل آباد از سال ۱۳۹۰ شروع شده و اتمام آن تا سال ۱۳۹۶ به طول انجامیده است.

وی افزود: در قالب اجرای این طرح، یک هزار و ۱۹۰ متر جدول گذاری، ۳۵۶ متر مربع سنگ فرش، ۴ هزار متر مربع زیرسازی و ۹ هزار متر مربع آسفالت با اعتبار حدود ۳۰۵ میلیون تومان انجام شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی در خصوص ادامه اجرای طرح هادی این روستا هم گفت: در صورتی که ادامه این طرح در کمیته برنامه ریزی شهرستان مصوب و اعتبار مورد نیاز آن تخصیص داده شود، طرح هادی ادامه پیدا خواهد کرد.

ساخت جاده میاباد در حیطه کاری بنیاد مسکن نیست

تنها در خصوص قسمتی از مسیر جاده روستای افضل آباد و سایر روستاهای این منطقه که از داخل روستای میاباد عبور می کند هم گفت: این مسیر؛ جاده مواصلاتی چند روستا است و ساخت آن در حیطه کاری بنیاد مسکن نیست.

ساخت جاده های عبوری از وسط روستا بر عهده بنیاد مسکن

اسدالله جلال زاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی هم در خصوص ساخت جاده عبوری از مسیر روستای میاباد، به خبرنگار ما گفت: طبق بخشنامه ها، هر جاده مواصلاتی که در وسط روستا قرار بگیرد، داخل طرح هادی است و ساخت آن مربوط به بنیاد مسکن می شود.

وی افزود: اگر چه این مسیر؛ جاده مواصلاتی روستاهای دیگر هم باشد، اما به اداره راهداری مربوط نمی شود.

متضرر شدن مردم ۱۰ روستا بر سر جدال بنیاد مسکن و راهداری

بر اساس این گزارش؛ تسریع در اجرای شبکه آبرسانی و تامین آب شرب مردم، یکی از مهم ترین اقداماتی است که مردم خواستار انجام آن در روستای افضل آباد هستند. همچنین اهالی این روستا خواسته های دیگری هم داشتند که مسئولان برای تحقق آن وعده دادند و امید است که در زمان مقرر شده به این وعده ها عمل شود.

موضوع دیگر این است که؛ در حالی که چندین سال است که جاده منتهی به روستای افضل آباد ساخته شده است، اما قسمتی از این جاده به طول حدود ۱۰۰ متر که از وسط روستای میاباد عبور می کند، همچنان نامناسب و به حال خود رها مانده است. در حالی که این مسیر علاوه بر اینکه معبر روستای میاباد محسوب می شود، مسیر عبور و جاده مواصلاتی ۹ روستای دیگر از جمله پامرغ، کوره گز، کلاته نو، بِدشوک، آغلدر، خونیک، شارقنج، نوغاب و افضل آباد هم هست و بر همین اساس هم میزان تردد در این مسیر بسیار بالا است.

با توجه به اینکه ساخت جاده های روستایی برعهده راهداری و ساخت معابر روستایی بر عهده بنیاد مسکن؛ اما در مورد این مسیر، بنیاد مسکن آن را وظیفه خود نمی داند، و راهداری هم با سلب مسئولیت از خود، بر اساس قانون آن را وظیفه بنیاد مسکن می داند. این دو اداره در حالی بر سر آسفالت این مسیر اختلاف دارند و هیچ کدام زیر بار نمی روند که در این بین؛ باز هم این مردم هستند که متضرر می شوند. این اختلاف در حالی است که قطعا آسفالت چنین مسیر کوتاهی در برابر اقدامات و هزینه کرد این ادارات در پروژه های بزرگ آسفالت سازی جاده ها و معابر، حکم کاه در برابر کوه را دارد.

قطعا وقتی پای منافع، رفاه و بهره مندی مردم در میان باشد، جدال بر سر چنین موارد ناچیزی پذیرفته نیست. آنچه که مطرح است این است که بلاخره باید پس از چندین سال انتظار، به این دغدغه مردم پاسخ داد و این مسیر را که هزینه چندانی هم ندارد، از محل اعتبارات دولتی و برای بهره مندی مردم ساخت. حالا چه فرقی می کند که از محل منابع تخصیصی بنیاد مسکن باشد یا راهداری؟ بالاخره یکی از این ادارات باید این مسئولیت را بپذیرد. اگر هم آقایان زیر بار نمی روند، لااقل بگویند این موضوع وظیفه کیست و مردم باید این مشکل را از کجا پیگیری کنند؟

 

 

انتهای پیام/۷