مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی خبر داد

عقب‌ماندگی خراسان‌جنوبی در اجرای طرح کاداستر

شهریاری با بیان این‌که اجرای طرح کاداستر در خراسان‌جنوبی از برنامه عقب است، گفت: از مجموع ۱۴.۵ میلیون هکتار عرصه‌ ملی و منابع طبیعی در استان تاکنون چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای اسناد تک برگی شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا شهریاری مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی صبح امروز در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان جنوبی اظهار کرد: حدود ۱۲ میلیون هکتار از اراضی خراسان جنوبی باید حدنگاری شود که در این زمینه نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی هستیم.
وی بیان کرد: از مجموع عرصه‌های منابع طبیعی استان ۱۴ میلیون هکتار از اراضی دارای سند دفترچه‌ای است که باید تبدیل به سند کاداستری تک برگ شود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی اظهار کرد: ماده ۹ قانون جامع کاداستر همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده است تا نقشه اراضی املاک خود را برای جانمایی در اسناد کاداستر، تعویض اسناد قدیمی یا اخذ اسناد مالکیت جدید به ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر استان ارائه دهند.
وی با اشاره به این‌که پنج سال از اجرای این مصوبه می‌گذرد و وقت آن به اتمام رسیده و از اجرای طرح خیلی عقب هستیم، گفت: همین موضوع سبب می‌شود در برخی اراضی تداخلاتی ایجاد شود و دست‌اندازی‌هایی بر منابع طبیعی و اراضی ملی صورت بگیرد چون اسناد تک برگ مشخصی ندارد.
شهریاری افزود: ابتدای سال جاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکاتباتی را با استانداران و روسای دادگستری‌های استان‌ها انجام داد که برای اجرایی شدن دستورالعمل تعیین تکلیف اسناد اراضی درخواست همکاری شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: در این خصوص در استان نیز ابلاغیه به همه دستگاه‌های اجرایی استان ارسال شده است تا هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف اراضی اقدام شود.
وی بیان کرد: مجموع اراضی کشاورزی استان ۴۸۵ هزار هکتار است که تاکنون اطلاعات حدود ۲۲ هزار هکتار در مناطق ماژان، مختاران و سیوجان خوسف در لایه‌های اختصاصی بانک جمع اسناد و املاک جانمایی شده و برای مابقی اقدامی صورت نگرفته است.
شهریاری با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای تعیین تکلیف اراضی ملی استان گفت: برنامه‌ای توسط سازمان اسناد و املاک کشور برای همه استان‌ها طراحی شد که برای استان ما نیز سهمیه‌ای تا سال ۱۴۰۲ اختصاص یافته است.
وی افزود: بر اساس این برنامه تا پایان امسال باید ۳۲ هزار و ۸۷۰ هکتار نقشه کاداستر با همکاری منابع طبیعی تهیه و جانمایی شود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی با اشاره به این‌که تا پایان سال جاری باید ۸۲۲ هزار و ۳۹۸ هکتار از اراضی رفع تداخل و اختلاف صورت گیرد و تثبیت شود، گفت: در مورد سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله راه و شهرسازی هنوز اطلاعات جامع و دقیقی در دسترس نداریم.
شهریاری عنوان کرد: درخصوص مناطق چهارگانه محیط زیست ۱۹ قطعه شامل ۲ میلیون هکتار و درباره بستر رودخانه‌ها نیز ۱۰ هزار و ۵۱۰ هکتار در بانک جامع اطلاعاتی جانمایی شده است.
انتهای پیام/ ۱۳۲