مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ جنوبی مطرح کرد

علم بندان آیینی سنتی در خراسان جنوبی با قدمتی ۱۰۰ ساله

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: مراسم علم بندان از جمله آیین های قدیمی محرم در خراسان جنوبی است که بیش از 100 سال قدمت دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،در اولین روز از ماه محرم هستیم. ماهی که هرفردی با هر روحیه و روشی باشد در این ماه همه فکر و ذهنش به سمت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) معطوف شده و برای برپایی مراسم عزای سید و سالار شهیدان سر از پای نمی‌شناسد.
یکی از برنامه هایی بسیار قدیمی و سنتی خراسان جنوبی و به ویژه شهر بیرجند برگزاری مراسم علم بندان است که هر ساله روز آخر ماه ذی الحجه و معمولا در محل محبان الزهرا (س) بیرجند با حضور خیل کثیری از ارداتمندان امام حسین (ع) برگزار می‌شود.
سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، پیرامون مراسم سنتی علم بندان در خراسان جنوبی گفت: مراسم علم بندان از جمله آیین های قدیمی محرم در خراسان جنوبی است و در بیشتر شهرستان ها و روستا های این استان برگزار می شود .
وی افزود: برگزاری مراسم علم بندان در شهر بیرجند در آخرین روز ماه ذی الحجه و اولین شب ماه محرم که نشان دهنده ی آغاز ماه محرم و شروع عزاداری اباعبدالله حسین انجام می‌شود.
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: آیین علم بندان در خراسان جنوبی از صدها سال پیش است و بخشی از فرهنگ و آیین این استان به حساب می‌آید.
برآبادی با اشاره به شیوه برگزاری این آیین اظهار کرد: معمولا چند روز قبل از محرم مردم پارچه های علم را باز می کنند پارچه ها را شسته، تمیز و مرتب برای مراسم علم بندان آماده می‌کنند.
وی ادامه داد: روز علم بندان هم معمولا بستن علم ها توسط سادات یا علم دار‌ها با کمک برخی از مردم و اهالی منطقه انجام شده و برخی از مردم به خاطر نذر خود پارچه های جدید را نذر علم کرده و به علم می‌بندند.
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ جنوبی گفت: مراسم علم بندان همراه با تلاوت قرآن و ذکر اهل بیت انجام شده و در پایان مراسم علم بندان هم مراسم سینه زنی در اطراف علم صورت می‌گیرد.
برآبادی در خصوص متبرک بودن علم بیان کرد: علم نماد و نشانه ای از عاشورا و عاشورائیان است و صد ها سال این علم ها در مجالس عزاداری وجود داشته به همین دلیل مردم آن را متبرک و برای آن احترام قائل می‌شوند.
انتهای پیام/۱۳۶