معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی:

عمده احزاب کشور در دایره نظام و در خط رهبری نقش آفرینی می کنند

طالبی گفت: عمده احزاب کشور و به طور ویژه خراسان جنوبی در دایره نظام و انقلاب و در خط رهبری نقش آفرینی می کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمدرضا طالبی امروز در جلسه تبادل نظر پیرامون برنامه های احزاب و گروه های سیاسی استان، احزاب را حلقه وصل میان حاکمیت و مردم نامید و اظهارکرد: خط قرمز همه احزاب ما، مقام عظمای ولایت بوده که نقطه اتصال، همگرایی و امید بخشی است که با آن اتکاء به آن می توانیم نهایت هم افزیی و بهره برداری را داشته باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با بیان این که مایه مسرت است که احزاب در این جلسه در کنار مسائل سیاسی، موضوعات اقتصادی و مشکلات جامعه را نیز مطرح کردند، گفت: انسجام بخشیدن به مطالبات و خواسته های مردمی، ایجاد هماهنگی، سازماندهی و ساماندهی امورات یکی از وظایف مهم احزاب می باشد که البته حضور احزاب در برخی از صحنه ها مطلوب و در برخی کمرنگ تر است که انتظار می رود در این موضوعات نقش بیشتری ایفا کنند.

به گفته وی، احزاب قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در جریان سازی انقلاب، مناسبت‌ها، انتخابات ها و… نقش پررنگی ایفا کرده‌اند.

وی وجود اختلاف نظر در بین احزاب را طبیعی خواند و متذکر شد: موضوع مهم این است که همه حول محور ولایت در کمک به پیشبرد اهداف جامعه کمک می کنند.

طالبی درخصوص استفاده از نظرات احزاب در موضوعات مشورتی استان نیزگفت: تلاش این است که بدون استثناء پاسخگوی همه افراد حقیقی و حقوقی بوده و شنونده حرف‌های شهروندان از دورترین نقاط استان شامل شوراهای اسلامی روستا، دهیاران و…باشیم و از طرح ها و دیدگاه های احزاب و گروه های سیاسی به ویژه مطالبی که در راستای حل مشکلات مردم و جامعه باشد، استقبال می کنیم.

وی تأکید کرد: با توجه به پذیرش مسئولیت، وظیفه ما است تا در راستای حل مشکلات مردم وقت گذاشته و ورود کنیم و در این راه انتقادپذیر بوده و برای شنیدن مطالبات شهروندان گوش شنوا داشته باشیم.

معاون استاندار خراسان جنوبی در مورد انتصاب فرماندار شهرستان قاینات نیز گفت: در ابتدای کار آقای برات زاده که مورد نظر و مطالبه مردم منطقه نیز قرار داشت به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان قاینات منصوب شد که ایشان در همان بازه زمانی سرپرستی اقدامات بسیار خوبی را هم انجام دادند.

طالبی ادامه داد: باوجود مکاتباتی که با وزارت کشور و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد، مأموریت آقای برات زاده پس از چهار ماه به اتمام رسید و بر اساس قانون تمدید سرپرستی نیز امکان پذیر نبود، لذا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار با حفظ سمت به سرپرستی فرمانداری این شهرستان منصوب شد.

وی با اشاره به گزینه های معرفی شده از سوی طیف های مختلف جامعه که نتوانستند شرایط وزارت کشور را احراز کنند، گفت: در نهایت «محمد محمدی» که از جوانان نخبه استان است، در اداره کل سیاسی و حوزه استاندار عملکرد خوبی داشته و در عین جوانی از صبر، متانت و تحصیلات مرتبط نیز برخوردار است، به عنوان فرماندار دومین شهرستان بزرگ استان معارفه شد.

معاون استاندار خراسان جنوبی در خصوص وضعیت فرهنگ ترافیکی شهر بیرجند نیز گفت: خیابان های شهر به ویژه بافت قدیم از اولین روزهایی که خودرو وارد شهر شده همین عرض را دارد لذا لازم است برای تعریض خیابان های مرکزی شهر بیرجند اقدامات لازم صورت پذیرد.

طالبی با تأکید بر این که درخصوص فشار مالیاتی بر کسبه، ما نیز مطالبه گر هستیم، اظهار داشت: در همین راستا جلسه ای با مدیرکل امور مالیاتی برگزار و نارضایتی کسبه که از مراجع مختلف به معاونت استانداری منعکس شده بود، منتقل شد و به ایشان مأموریت داده شد تا از طریق مرکز پیگیری های لازم را انجام دهد.

وی با ذکر این نکته که احزاب باید بیشتر در میدان بوده و خود را نشان دهند، متذکر شد: دستگاه ها و سازمان ها باید به مردم و احزاب، پاسخگو باشند، البته انتقادات و مطالبات باید منصفانه بوده و متناسب با وضعیت اقتصادی جامعه و اعتبارات صورت گیرد.

به گفته وی؛ مطالبه گری موتور محرکه دستگاه های اجرایی ما محسوب می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی در خصوص لزوم پاسخگویی مسئولان به مردم نیز گفت: استاندار بارها در جلسات شورای اداری بر لزوم پاسخگویی مسئولان به مردم تأکید داشته اند و از زمان به دست گرفتن سکان استانداری هر هفته مذاکراتی را در مرکز کشور با وزرا، هلدینگ های بزرگ نظیر ایمیدرو، شرکت ملی مس، شستا و … جهت سرمایه گذاری در استان انجام می دهند البته در کنار اینگونه اقدامات لازم است زیرساخت های استان نیز ارتقاء یابد که البته قرارگاه خاتم الانبیاء، ایمیدر و… جهت فعالیت در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی متذکر شد: با پیگیری های ویژه و خاص در موضوع راه آهن، کنسرسیوم بانکی با محوریت بانک رفاه شکل گرفته و تفاهم نامه ای هم به امضاء رسیده که در آینده خیلی نزدیک موضوع راه آهن به سرانجام برسد البته در سفر اول رئیس جمهور و معاون اجرایی ایشان اعتبارات خوبی به استان در این خصوص تخصیص یافته است.

به گفته وی؛ انتقال آب دریای عمان از سمت استان سیستان و بلوچستان به سمت جنوب استان و انتقال آب دریای عمان که تا استان کرمان انتقال یافته و از غرب استان وارد خواهد شد، از مواردی است که به طور جدی دنبال می شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر این که تحقق انتقال آب، کمک شایانی به حل چالش بزرگ استان یعنی کمبود منابع آبی است، گفت: در راستای تأمين آب شرب روستاها، اعتبارات خوبی به آب و فاضلاب استان تزریق شده تا شبکه های آب که از فرسودگی بالایی برخوردار است، ترمیم شود زیرا فرسودگی زیاد باعث هدر رفت ۳۵ تا ۴۰ درصدی آب می شود.

به گفته وی؛ به جز تعداد اندکی از روستاها با ترمیم شبکه و حفر چاه های اضافه، مشکل تأمین آب کاهش یافته است.

طالبی، تلاش برای جذب سهم خراسان جنوبی از محل اعتبارات ملی را ضروری خواند و بر استفاده از ظرفیت مسئولان استان در سطوح ملی در این زمینه تأکید کرد.

معاون استاندار در زمینه حل مشکل کمبود معلم در برخی مناطق استان هم اظهار داشت: در شوراهای آموزش و پرورش باید جلوی برخی نقل و انتقالات بیجا گرفته شود که مشکل کمبود معلمین تا حدودی مرتفع شود، البته در این راه باید از توان دانشجویان ترم آخری دانشگاه فرهنگيان و… نیز بهره برد.

وی متذکر شد: برای جبران کمبود فضاهای آموزشی نیز اعتبار خوبی در سفر معاون اجرایی رئیس جمهور برای اتمام ساختمان اداره کل آموزش و پرورش اختصاص یافته تا با تکمیل آن فضای دو مدرسه ای که در حال حاضر در اختیار مکان اداری است، به سرانه آموزشی اضافه شود.

به گفته وی؛ کار خوب شهردار و شورای اسلامی شهر بیرجند در راستای جلوگیری از تراکم سازی قابل تقدیر است.