استاندار خراسان جنوبی:

عملکرد دستگاه های اجرایی استان در تحقق برنامه ششم توسعه ارزیابی شود

قناعت گفت: عملکرد دستگاه های اجرایی استان در تحقق برنامه ششم توسعه ارزیابی شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد قناعت با بیان این مطلب در هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال جاری که با حضور نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، خاطرنشان کرد: انتظار این است که میزان توفیق دستگاه ها در تحقق برنامه ششم بررسی شود و نقاط ضعف و قوت موجود احصا گردد.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: احصای این موارد به رفع مشکلات موجود می انجامد و اقدام بهتر در برنامه هفتم را سبب می شود.

به گفته وی؛ استفاده از تجربیات دستگاه های موفق در این حوزه می تواند در پیشبرد اهداف برنامه های توسعه مؤثر باشد.

قناعت بر برگزاری جلسه ای ویژه برای بررسی عملکرد دستگاه ها در زمینه تحقق برنامه ششم تأکید نمود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان این که تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد، اظهار داشت: لایحه بودجه ۱۴۰۲ از برنامه هفتم استخراج خواهد شد.

وی با اشاره به طرح مولد سازی و فروش املاک مازاد دستگاه ها نیز گفت: با توجه به الزام قانونی، همه دستگاه ها باید نسبت به فروش املاک مازاد در اختیار خود اقدام نمایند و عدم همکاری مدیران در این زمینه ترک فعل لحاظ می شود.

به گفته وی؛ املاکی که در گزارش های مدیران قید نگردند و شناسایی شوند، با اختیارات کارگروه مولدسازی، رأساً به فروش خواهند رسید.

استاندار  خراسان جنوبی در ادامه از سهم استان در طرح توانمندسازی محلات کمتر برخوردار گلایه کرد و گفت: سهم استان با احتساب تعداد ۵۲ محله از ۲۰۲۰ محله سطح کشور، بسیار ناچیز است و باید برای افزایش این سهم در سطح ملی چانه زنی شود.

قناعت متذکر شد: چون اعتبارات اجرای طرح توانمندسازی محلات کمتر برخوردار استانی است لذا دستگاه ها باید در اجرای آن هم افزایی لازم را داشته باشند.

به گفته وی؛ باید دقت شود اگر دستگاهی برای اجرای این طرح در یک محله متمرکز شد، دستگاه دیگر به آن منطقه ورود نکند.

وی تأکید کرد: برای ورود دستگاه هایی مثل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) به اجرای این طرح باید نسبت به جذب اعتبارات ملی پیگیری کنیم و سهم بیشتری را مطالبه نماییم.

استاندار خراسان جنوبی سپس از مالیات گفت و تأکید کرد: این موضوع باید الزام قانونی شود که خزانه دولت، مالیات واریزی از استان ها را به آنها برگرداند.

قناعت ادامه داد: در این زمینه کافی است بخش خصوصی بعد از واریز سهم مالیات خود، طی مکاتبه ای با استانداری، رقم واریزی را اعلام نماید تا ما دریافت این مبلغ را پیگیری نماییم.

وی متذکر شد: در برنامه هفتم توسعه، دولت باید مکلف شود که این پول ناشی از مالیات را در جاهای دیگر هزینه نکرده و به استان ها برگرداند.

شایان ذکر است: ارائه گزارش طرح توانمندسازی و تحول اجتماع محور محلات کم برخوردار، مولدسازی و فروش املاک مازاد، عملکرد قانون برنامه ششم توسعه و … از دستورکارهای هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بود.