کارشناس سیاسی:

عملکرد شورای نگهبان ضد مصلحت اندیشی و سیاسی کاری است / باید به نظر نهایی شورای نگهبان تمکین کرد

نوفرستی با بیان اینکه عملکرد شورای نگهبان از ابتدا تاکنون ضد مصلحت اندیشی و سیاسی کاری بوده، گفت:همه باید نظری نهایی شورای نگهبان را تمکین کنند

محمد نوفرستی کارشناس سیاسی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، درباره عملکرد شورای نگهبان در خصوص تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: در هر کشوری مرجع تایید صلاحیت کسانی که می خواهند در معرض رای مردم قرار بگیرند، مشخص است و در در جمهوری اسلامی ایران هم طبق قانون اساسی این امر مهم بر عهده شورای نگهبان قرار داده شده است.
وی افزود: مکانیسم احراز و یا عدم احراز و رد صلاحیت افراد در شورای نگهبان بعد از مشاهده مستندات قانونی و دفاعیات کاندیداها، رای گیری از بین ۱۲ نفر عضو شورا است. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که حتی برخی از اعضای شورای نگهبان هم مخالف نظر نهایی شورا در تایید یا رد صلاحیت برخی نامزدها باشند.
کارشناس سیاسی بیان کرد: طبق قانون برای حفظ حرمت افراد، دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت کاندیداها به خود آنها اعلام می شود و آنها می توانند خودشان این دلایل را برای مردم بازگو کنند.
نوفرستی گفت: حتی اگر ۱۲ عضو شورای نگهبان هم به طور جداگانه نظر خود درباره نامزدها را اعلام کنند، تفاوت های زیادی را در سلیقه آنها مشاهده می کردیم، چه برسد به اینکه هر کدام از سلایق خارج از شورا خواسته باشد نظر خود را در این باره اعلام کند.
وی ادامه داد: بر همین اساس باید به نظر نهایی شورای نگهبان احترام گذاشت و تمکین نمود.
کارشناس سیاسی اظهار کرد: جدای از هجمه های غیرکارشناسی و حتی تخریب های ناجوانمردانه شورای نگهبان که در همه دوره ها بوده و خواهد هم بود، اما متاسفانه عملکرد شورای نگهبان از سوی کارشناسان دلسوز هم مورد انتقاد قرارگرفته است.
نوفرستی افزود: در این خصوص گاهی اوقات نقد دلسوزانه متمرکز بر این بوده که چرا برخی افراد تایید شده اند و گاهی هم بر عکس آن. بر همین اساس نیاز است تا با ایجاد بستر شفاف سازی تصمیمات به طور قانونی؛ به کاهش چشمگیر این انتقادات وحتی تخریب ها علیه شورای نگهبان کمک کرد.
انتهای پیام/۷ / ۳