رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند:

عملکرد ۶ دستگاه اجرایی بیرجند در تحقق اشتغال صفر است

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند گفت: هنوز 6 دستگاه شهرستان بیرجند در بحث تعهد اشتغال دارای عملکرد صفر هستند که باید از خواب غفلت بیدار شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدمهدی راستگو رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند پیش از ظهر امروز در جلسه کمیته اشتغال شهرستان بیرجند با اشاره به این‌که سهمیه اشتغال شهرستان بیرجند برای سال جاری، ۳ هزار و ۲۴ فرصت شغلی است، اظهار کرد: سهمیه مذکور بین ۲۴ دستگاه اجرایی تقسیم شده است.
ایجاد اشتغال برای بیش از ۵۰۰ نفر در سال جاری
وی از ایجاد اشتغال برای تعداد ۵۷۳ نفر از ابتدای سال جاری در بیرجند خبر داد و افزود: از تعداد مذکور، ۱۳۲ نفر مربوط به صنعت ساختمان هستند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند از تحقق ۱۹ درصدی سهمیه اشتغال شهرستان بیرجند خبر داد و تصریح کرد: در جلسه گذشته کمیته اشتغال شهرستان بیرجند شاهد تحقق ۱۲ درصدی سهمیه اشتغال شهرستان بوده ایم که خوشبختانه در این جلسه اعلام می شود که امروز، تحقق ۱۹ درصدی را در این خصوص شاهد هستیم.
عملکرد ۶ دستگاه اجرایی بیرجند در بحث اشتغال صفر است
راستگو ادامه داد: هنوز ۶ دستگاه شهرستان بیرجند در بحث تعهد اشتغال دارای عملکرد صفر هستند که باید از خواب غفلت بیدار شوند.
وی به میزان معرفی شدگان در راستای جذب اعتبارات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری نیز اشاره ای داشت و یادآور شد: در این زمینه تاکنون تعداد ۷۱۵ نفر در بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی در سامانه “کارا” در شهرستان بیرجند ثبت نام کرده اند.
بررسی ۵۹۵ طرح در ۱۳ کمیته فنی بیرجند
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند با بیان این که ۵۹۵ طرح در ۱۳ کمیته فنی شهرستان بررسی شده است، مطرح کرد: ۵۶۶ طرح به تصویب کمیته فنی خراسان جنوبی رسیده که از تعداد ۱۳۹ طرح با اعتبار ۶۶۹ میلیارد و ۸۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به بانک‌ها معرفی شده است.
راستگو ادامه داد: از تعداد مذکور، ۴۷ طرح با اعتبار ۷۲ ملیارد و ۸۰ میلیون ریال پرداخت شده است.
راستگو ضمن اشاره به این که سهمیه شهرستان بیرجند از اعتبارات اشتغالزایی بند “د”تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۶ کمیته امداد در مجموع ۷۳ هزار و ۱۹۰ میلیون ریال بوده است،عنوان کرد: میزان اعتبارات ابلاغ‌ شده ۷۲ هزار و ۱۹۰ میلیون ریال بوده است.
وی با بیان این که در این زمینه، تعداد ۴۲۷ طرح به بانک‌های عامل به مبلغ ۷۳ هزار و ۶۰۵ میلیون ریال معرفی شده است،اضافه کرد: به تعداد ۴۱۵ طرح به مبلغ ۷۱ هزار و ۶۹۵ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیرجند بیان کرد: درصد پرداختی نسبت به سهمیه ۹۸ درصد و نسبت به اعتبارات ابلاغی؛ ۹۹٫۳ درصد بوده است.
راستگو همچنین به اعتبارات اشتغال‌زایی بند “د”تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۶ بهزیستی نیز اشاره ای داشت و گفت: سهمیه شهرستان بیرجند در این خصوص، ۱۹ هزار و ۶۴۰ میلیون ریال و میزان اعتبار ابلاغی ۱۵ هزار و ۶۲۰ میلیون ریال بوده است.
وی ادامه داد: در این زمینه، تعداد ۸۷ طرح به مبلغ ۱۴ هزار و ۸۲۰ میلیون ریال به بانک‌های عامل معرفی و از تعداد مذکور، به ۸۲ طرح به مبلغ ۱۴ هزار و ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده و درصد تحقق نسبت به سهمیه ۷۲ درصد بوده است.
مجتبی ابراهیمی مدیر طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه ابراز کرد:کمک به توسعه مشاغل خانگی از اولویت های جهاد دانشگاهی است که با همفکری فعالان بازار و منطبق با اسناد توسعه صنعتی و اشتغال استان مشاغل مزیت دار شناسایی می شوند.
وی ادامه داد:در این طرح،به دنبال پایداری درآمد،دسترسی تولید کننده به مواد اولیه و همچنین بازار فروش محصولات مزیت دار هستیم.
پیگیری طرح توسعه مشاغل خانگی در سه مرحله
مدیر طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی مطرح کرد: طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در سه مرحله پیگیری شده است.
ابراهیمی تصریح کرد: در مرحله نخست،از ۳۵۰ شغل خانگی با همکاری کارشناسان و صاحب نظران به شناسایی مشاغل خانگی مزیت دار در خراسان جنوبی پرداختیم که یکی از اتفاقات مثبت در حوزه مخشاغل خانگی تلقی می شود.
مدیر طرح ملی الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی با بیان این که آموزش، توانمند سازی و اتصال به بازار نیزاز مباحثی بود که در مرحله دوم مورد پیگیری قرار گرفت،خاطرنشان کرد: در این خصوص توانستیم با ۱۰ برند ملی در زمینه خرید تضمینی محصولات قرارداد ببندیم.
ابراهیمی توافق با ۱۵ پشتیبان استانی، شناسایی و قرار داد با ۵ فروشگاه اینترنتی استانی و ۱۰ فروشگاه اینترنتی ملی را از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه دانست و افزود:عمده تلاش ما بر ایجاد یک شغل پایدار و مستمراستوار است.
وی بیان کرد: اتصال به بازار از جمله مؤلفه‌های ضروری برای ایجاد یک شغل مستمر و پایدار است.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۲۳/ ۴