مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی خبرداد

عملیاتی‌شدن بیش از ۸۰ درصد مطالبات کامیون‌داران/ توزیع لاستیک با نرخ مصوب از هفته‌جاری آغاز می‌شود/ قرارگیری تمامی رانندگان و خانواده آن‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی در مردادماه

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: اعلام شده در مردادماه، تمامی رانندگان و خانواده آن‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت که تحول بسیار مثبتی خواهد بود.

جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که حمل و نقل جاده‌ای بیش از ۹۰ درصد حمل کالای کشور را عهده‌دار است گفت: شرایط خاص اقتصادی سالیان اخیر موجب انباشت مطالبات رانندگان و مالکان ناوگان حمل کالا شده است.
وی افزود: از سویی، تغییرات نرخ ارز، ثابت‌ماندن کرایه‌ها و در برخی موارد، کاهش آن بعد از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و حذف ناگهانی یارانه تعلق‌گرفته به بیمه رانندگان حرفه‌ای حمل و نقل جاده‌ای، موجب تشدید فشارها به رانندگان و ایجاد تجمعات و اعتراض‌های ابتدای خردادماه سال‌جاری شد که در استان خراسان جنوبی نیز در دو شهر بیرجند و قاین به مانند نقاط دیگر کشور، شدّت بیشتری داشت.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی اظهار کرد: پس از انجام مذاکرات در سطح‌های شهرستانی، استانی و کشوری، خواسته‌ها و مطالبات رانندگان و مالکان کامیون‌ها جمع‌بندی و در حدود ۳۰ مورد، فهرست شد که حدود ۸۰ درصد آن مطالبات در سطح ملی و دیگر مطالبات در حوزه استانی و شهرستانی بوده است.
شهامت گفت: پس از ملاقات با وزیر راه و شهرسازی در پنجم خردادماه‌جاری، کارگروه ویژه‌ای تشکیل شد که تاکنون ۹ جلسه تشکیل داده و عمده مصوبات آن اجرایی شده یا درحال اجرا است.
وی اضافه کرد: باتوجه به اقدامات اولیه در خصوص بیمه رانندگان، مطالبات بابت حمل گندم از سنوات قبل، مشکل اضافه کمیسیون شرکت‌ها، سامانه سپهتن و موارد دیگر، در نهایت بیش از ۸۰ درصد مطالبات عملیاتی شده یا درحال برنامه‌ریزی جهت حل مشکل است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: در زمینه توزیع لاستیک، به دلیل این‌که خراسان جنوبی در فهرست اولویت گروه‌های ۱ و ۲ ملی قرار نگرفته بود، با پیگیری‌های مختلف و تأکید استاندار و ادارات کل صنعت،معدن‌وتجارت و راهداری‌وحمل‌ونقل‌جاده‌ای، توزیع لاستیک به نرخ مصوب از هفته جاری آغاز و طی روزهای آتی شدّت خواهد گرفت.
شهامت افزود: در کنار این موضوعات، برخی اعتراضات ناشی از بخشنامه‌های کارشناسی‌نشده یا قوانینی است که نیازمند تغییر است.
وی تصریح کرد: برای این‌که در آینده بخشنامه‌های جدید یا قانونی که از روی شتاب و بدون کارشناسی تصویب شود، گریبان‌گیر بخش حمل‌ونقل نشود، طبعا وضع دستورالعمل و قانون جدید مثلا در زمینه بیمه تکمیلی یا تعیین کرایه براساس تن‌کیلومتر نیازمند زمان بیشتری است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: اعلام شده در مردادماه، تمامی رانندگان و خانواده آن‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت که تحول بسیار مثبتی خواهد بود.
شهامت اظهار کرد: برخی کانال‌های تلگرامی و بیانیه‌ها، رنگ‌وبوی خط‌گیری از خارج کشور را دارد یا به طور مستقیم توسط آن‌ها اداره می‌شود که بصیرت رانندگان پرتلاش استان که مطالبات صنفی دارند، ان‌شاءالله این هجمه‌ها را ناکام خواهد گذاشت.
وی تصریح کرد: عمده موارد باقی‌مانده به‌ویژه آن‌چه برای رانندگان استان مهم است، ادامه فرآیند تسویه مطالبات بارنامه رانندگان، تداوم و توسعه توزیع لاستیک با نرخ مصوب، حل برخی تعارض‌ها و اعتراض‌ها در زمینه عملکرد سالن‌های اعلام بار در پایانه بار بیرجند ونحوه عملکرد برخی دستگاه‌ها در منطقه ویژه یا مناطق مرزی و برخی ابهامات در عملکرد سهمیه سوخت رانندگان است که درحال پیگیری است و بعضا نیازمند تغییرات یا تهیه نرم‌افزار یا پیگیری‌های ویژه ملی است که با جدیت پیگیری و ان‌شاءالله طی ماه جاری با تعامل مناسب سازمان‌ها و استانداری به طور کامل عملیاتی خواهد شد.
انتهای پیام/۴