مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی:

عناب محصولی فراسودمند در زندگی انسان است

پویان گفت: عناب به عنوان داروی آرام بخش، مقوی عمومی بدن، مقوی معده، ملین، ضد سرفه و همچنین در درمان سرماخوردگی در طب گیاهی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محسن پویان مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد ازش غذایی و دارویی محصول عناب اظهار کرد: عناب به عنوان داروی آرام بخش، مقوی عمومی بدن، مقوی معده، ملین، ضد سرفه و همچنین در درمان سرماخوردگی در طب گیاهی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: عناب برای از بین بردن ضعف عمومی بدن، رفع خستگی، تسریع رشد موی سر و تهیه مایع شستشوی چشم نیز از گیاهان مطرح در طب گیاهی ایران به شمار می‌آید.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی بیان کرد: عناب خون را تصفیه می کند، مولد خون صالح است و از جمله داروهای خون ساز به شمار می‌آید. همچنین التهاب، تشنگی و درد کبد، کلیه و مثانه را تسکین می‌دهد.
پویان عنوان کرد: برخی از منابع مصرف زیاد میوه عناب را برای معده‌های حساس منع می‌کنند و علت آن را ایجاد نفخ در معده می‌دانند و برخی منابع قدیم مصرف بی‌رویه عناب را عاملی برای کاهش اسپرم در مردان و به طور کلی کاهش دهنده نیروی جنسی می‌دانند که مصرف عسل همراه با عناب این مسئله را برطرف می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت سایت اینترنتی مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی به آدرسbirnab.ir ، یادآور شد: این سایت زیر نظر متخصصان و کارشناسان این مجموعه به ارائه خدمات آموزشی، مشاوره، تولید فرآورده و فروش برای کشاورز ویژه سه محصول استراتژیک استان و فرآوده‌های آن می‌پردازد.
پویان اظهار کرد: طبق بررسی که توسط محققان جهاددانشگاهی استان صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که در این سال‌ها کشاورزان و متولیان کشاورزی استان به صورت مطلوب عمل کردند و حجم تولید محصولات خوب است، اما اقدامی که به صورت متمرکز برای فروش محصولات که بتواند سود و ارزش افزوده بیشتری نصیب کشاورز و استان کند، انجام نشده است.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی بیان کرد: خدماتی متمرکز بر محصولات استراتژیک از آموزش و مشاوره برای بهبود کیفیت محصولات و فرآورده‌ها و حمایت از طرح‌ها و ایده‌های فناورانه در قالب این سایت انجام می‌دهیم.
انتهای پیام/۱۲۷