«غربالگری» راهی برای بررسی سلامت جنین بوده و کاملا اختیاری است

استاد بیماری های زنان با بیان اینکه غربالگری روشی برای بررسی سلامت جنین است،گفت:تصور اینکه این کار اجباری بوده، مطلقا از ابتدا نیز وجود نداشته و این موضوع کاملا اختیاری است.

به گزارش خاورستان، مریم کاشانیان، استاد بیماری‌های زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با فارس «درباره ضرورت یا عدم ضرورت غربالگری جنین در دوران بارداری»،اظهار داشت: غربالگری یک روشی برای بررسی سلامت جنین است.
وی ادامه داد: اصلاً تصور اینکه این کار اجباری بوده، مطلقا از ابتدا نیز وجود نداشته و این موضوع کاملا اختیاری بوده و در اختیار مادر گذارده شده است؛بنده خودم بیمارانی داشته‌ام که نخواستند این غربالگری انجام شود.
این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان بیان داشت: مادرانی که دوست دارند از وضعیت جنین خود خبردار شوند، این حق مادر است که این موضوع را بداند که آیا فرزندش سالم است یا خیر.
کاشانیان متذکر شد: این غربالگری خاص، مربوط به بیماری‌های کروموزومی است؛ یعنی ما همیشه مادر و جنین را رصد می‌کنیم و نمی‌توانیم این کار را نکنیم؛ به خاطر اینکه دلمان می‌خواهد در انتهای حاملگی مادر و بچه سالم داشته باشیم.
وی افزود: بنابراین اگر سلامتی و رصد آن به معنای غربالگری باشد، باید انجام شود. آن غربالگری خاصی که درباره آن صحبت و بحث است، از نظر غربالگری درباره سه بیماری کروموزومی است که شایع‌ترین بیماری‌های کروموزومی هستند.
این متخصص بیماری های زنان و زایمان متذکر شد: این بیماری‌ها شامل کروموزوم ۲۱،۱۳ و ۱۸ است.کروموزوم ۲۱ همان چیزی است که وقتی که ۳ کروموزوم از آن وجود داشته باشد سندروم دان به وجود می‌آید و شایع‌ترین فرمی از بیماری‌های کروموزومی که ممکن است وجود داشته باشد؛این غربالگری فقط همین سه بیماری‌ کروموزومی را پیدامی‌کند و چیز دیگری نیست.
کاشانیان اضافه کرد: بنابراین غربالگری یعنی اینکه برای خانم‌هایی که نمی‌دانند وضعیت جنین شان چگونه است مشخص می‌کند و آنها متوجه می‌شوند که نیازمند کار تشخیصی هستند؛ بنابراین با غربالگری و تشخیص این مشکل را درمان می‌کنیم.
وی تصریح کرد: غربالگری را با روش‌هایی که از نظر پزشکی شناخته شده و در دنیا نیز مرسوم بوده انجام می‌شود و متوجه می‌شویم کدام مادر ریسک بالاتری از نظر این سه بیماری کروموزومی دارد.
این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان یادآور شد: وقتی متوجه شدیم این ریسک از یک حدی بالاتر است، در آن موقع تازه باید کار تشخیصی انجام شود؛ یعنی ما بر اساس نتیجه نمی‌آیم اقدامی انجام دهیم؛ بلکه تازه کار تشخیصی انجام می‌شود و این کار تشخیصی بر حسب سطوحی که در غربالگری در نظر گرفته شده انجام می‌شود.
کاشانیان بیان کرد: روش غربالگری با همدیگر متفاوت و یکی از آنها روش آمنیوسنتز است که در آن از مایع آمنیوتیک اطراف جنین با یک سوزن گرفته می‌شود و از نظر کروموزومی، جنین بررسی شده و اگر واقعاً این سه بیماری کروموزومی وجود داشت در آن موقع تازه مادر و جنین را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهیم که آیا اجازه داده شود غربالگری انجام بشود یا خیر.
وی گفت: ظاهراً این طور برداشت می‌شود که وقتی می‌گویم غربالگری انجام شد، می‌گوییم باید بارداری خاتمه پیدا کند و سقط صورت گیرد؛ در حالی که مطلقا این طور نیست.
این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان افزود: تازه وقتی غربالگری انجام می‌شود در بسیاری از موارد نرمال است و اقدام خاصی نیاز نیست؛ فقط در درصد کمی که در آمنیوسنتز مشکلی وجود داشته باشد، به پزشکی قانونی ارجاع داده و بر اساس قوانین موجود اجازه داده می‌شود که احیاناً سقط برای آنها انجام شود که این نیز تعداد بسیار کمی هستند.
کاشانیان خاطرنشان کرد: این موضوع را نیز قانون اجازه داده و با فتاوایی که گرفته شده اجازه سقط داده می‌شود؛ بنابراین در همه افرادی که غربالگری می‌شوند کار خاصی صورت نمی‌گیرد؛ اینکه شاید در این خصوص نظارت نبوده و هزینه‌هایی می‌شود، کم کاری از سوی متولیان امر بوده و باید این کار را می‌کردند، اما به نفس غربالگری ارتباط ندارد.
وی متذکر شد:صحبتی که می‌شود گاهی اوقات برای خودمان هم عجیب است؛ به ویژه اینکه درخواست درباره کم کردن فاصله جمعیت است که اتفاق می‌افتد؛ این تعداد سقط ناچیزی که در این صورت شکل می‌گیرد بر اساس قوانینی است که ایجاد شده و مطلقاً عدد قابل توجهی نیست.
این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان ادامه داد: دنیا نیز روی این قضیه کار می‌کند و اخلاق به ویژه اینکه جمعیت برای آنها نیز اهمیت دارد و افزایش برای همه دنیا مهم است.
کاشانیان تصریح کرد: اما همه آنها سعی می‌کنند راه حل‌هایی پیدا کنند که منطقی باشد و جمعیت شاداب و سالم را افزایش دهند. آن چیزی که باعث کاهش جمعیت شده این است که جوانان نمی‌توانند ازدواج کنند.
وی ابراز کرد: وقتی جوانان ازدواج کردند، نمی‌توانند بچه‌دار شوند، تازه بچه دار هم می‌شوند یکدفعه متوجه می‌شوند که نمی‌توانند بچه را به دنیا بیاورند و به سمت سقط‌های غیرقانونی و خطرناک روی می‌آورند و تمام این مسائل وجود دارد.
این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان افزود: در واقع در خصوص مسائل جمعیت و افزایش آن، آنقدر که مسائل اقتصادی و فرهنگی ارتباط دارد، اساساً به امور پزشکی ارتباطی ندارد.
انتهای پیام/۴