غوغای روز عاشورا در خراسان جنوبی/ دل‌های عزاداران راهی دشت کربلا شد

امروز همزمان با دهم ماه محرم و سالروز عاشورای حسینی مردم خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور با برگزاری آیین های عزاداری اشک ماتم می ریزند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، هر گوشه از این آب و خاک، میعادگاهی برای نمایش عشق و ارادت به خاندان اباعبدالله‌الحسین (ع) است، خراسان جنوبی نیز از این موضوع مستثنی نیست و در این روزهای محرم اوج دلدادگی و بندگی خود را به نمایش می‌گذارند.

مردم عزادار  دیار کویر تمام سرسپردگی خود را با برگزاری آئین‌هایی که صدها و هزاران سال قدمت داشته و سینه به سینه به نسل‌ها منتقل می‌شود، به نمایش می‌گذارند.

روز عاشورا خراسان جنوبی چهره حزن‎ انگیزی دارد، همه غمگین و ماتم زده‎ اند و گویی غم و اندوه از همه‌جا می‌بارد. در روز عاشورا مردم بیرجند به عنوان مرکز استان در محل قتلگاه جمع شده و شور و شعور حسینی را به نمایش گذاشتند‌.

با نزدیک شدن به ظهر عاشورا عزاداری‌ها در تمامی شهرها به خصوص بیرجند  به اوج خود رسید. امروز قصه کربلا به سرها رسیده و دل هر انسان آزاد اندیشی را با خود همراه می‌کند. حضور زنان و مردان و کودکان و افراد سالخورده در آئین‌های عزاداری سالار شهیدان با وجود گرمای بسیار هوا چشمگیر است.

همانند سال‌های گذشته قبل از شیوع کرونا، دستجات سینه زنی، زنجیر زنی با سردادن نوای لبیک یا حسین (ع) عشق و ارادت خود را به سالار شهیدان و شهدای دشت کربلا به نمایش گذاشتند.

شبیه خوانی نیز از جمله آیین‌هایی است که معمولاً در روز عاشورا در برخی از روستاها و شهرهای  خراسان جنوبی انجام می‌گیرد که این شبیه خوانی‌ها به نوعی بازسازی صحنه‌های روز عاشورا در صحرای کربلاست و چگونگی به شهادت رسیدن یاران امام حسین (ع) و خود آن حضرت است.

نماز ظهر عاشورا نیز امروز در هزار و ۳۴۰ نقطه شهری و روستایی استان برگزار شد. این فریضه در بیرجند به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین سید “علیرضا عبادی” نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند اقامه شد که با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استانی همراه بود.

آیین سنتی بیل‌زنی و نخل‌گردانی با قدمت حدود ۳۰۰ سال یکی از میراث‌های معنوی در شهرستان خوسف است که ظهر عاشورا به عنوان نمادی از تدفین شهدای کربلا با حضور پرشور مردم و نوای «حیدر علی» اجرا شد.

این مراسم که خاص خراسان جنوبی و شهرستان خوسف است، نوعی شبیه‌سازی از تلاش و عزاداری طایفه بنی‌اسد در صحرای کربلا محسوب می‌شود و در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

طایفه بنی‌اسد پس از سه شبانه‌روز در میان حزن و اندوه، پیکر مطهر شهدای کربلا را با بیل یا ابزار دیگری که در دست داشتند به خاک سپردند و عاشورای هر سال بیل‌های اهالی خوسف در مراسمی که منحصر به آنان است، روز واقعه را یادآور می‌شود.

آیین بیل‌زنی فقط در شهرستان خوسف و همزمان با ظهر عاشورا به نشانه عشق و ارادت وافر دلدادگان امام حسین (ع) برگزار می‌شود و بسیاری از مردم سایر مناطق نیز برای حضور در این آیین به خوسف می‌آیند.

مردم منطقه از دیرباز اعتقاد دارند بیل‌زنی در عصر عاشورا مایه برکت محصولات کشاورزی آنان در سال زراعی می‌شود و کشاورزان در چنین روزی و با شرکت در مراسم بیل‌زنی و نخل‌گردانی، روزی حلال خود را به واسطه امام حسین (ع) از خداوند طلب می‌کنند.

همچنین به هم خوردن بیل‌ها در روز عاشورا نماد رویارویی لشکریان کفر و لشکریان امام حسین (ع) است که جنگ لشکریان یزید علیه لشکر کوچک سیدالشهدا و مظلومیت شهدای کربلا را نشان می‌دهند.

 عزاداران سید و سالار شهیدان عصر امروز همزمان با عاشورای حسینی و  همنوا با مظلومیت کاروان امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان را پس از به شهادت رسیدن آن امام همام، با اجرای آئین سنتی خیمه‌سوزان به عزاداری و سوگواری پرداخته و گوشه‌هایی از مصیبت‌های خاندان نبوت را به نمایش گذاشتند.

انتهای پیام/۱۰