استاد حوزه و دانشگاه:

فاصله‌گرفتن از راهبرد انقلاب اسلامی باعث انحراف می‌شود/ مقاومت عامل موفقیت نظام است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: ماهیت انقلاب اسلامی در تقابل با ماهیت نظام لیبرالی غربی است و اگر بخواهیم توفیقاتی در کشور داشته باشیم باید به داشته‌های داخلی و تفکرات انقلابی خود اتکا کنیم که بتوانیم پیشرفت کنیم اما اگر از راهبرد انقلاب اسلامی که با بکارگیری آن‌ها انقلاب کردیم فاصله بگیریم دچار انحراف خواهیم شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی تابعی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و دکترای فلسفه و اخلاق در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: تجربه‌ای که امروز ما در بحث برجام داریم مختص امروز نیست.
وی با اشاره به دخالت‌هایی که آمریکا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران داشته و ایران را به عنوان مستعمره خود می‌دانسته، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که دست آمریکا از منابع مالی و اقتصادی به واسطه مدیریت کشور قطع شد نقش آمریکا در شکل‌های مختلفی خود را نشان داده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: ایران تجربه‌های زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله جنگ نرم‌افزاری آمریکا داشته و به ویژه در بحث تحریم‌ها و محاصره اقتصادی که صرفا مختص حال نیست بحث محاصره اقتصادی کشور ما را دنبال کرده‌اند.
حجت‌الاسلام تابعی با اشاره به سخن امام خمینی(ره) که فرمودند محاصره اقتصادی برای کشور ما یک نعمت است، عنوان کرد: نکته‌ای که امام به آن اشاره کردند مسئله‌ای است که خودباوری در بین مردم انقلابی و نسل جوان ایجاد کند که بیش از آن‌که نگاه ما به بیرون کشور باشد نگاه به درون باشد و به توانایی‌های کشور توجه شود و از ظرفیت‌های داخل کشور در بخش‌های مختلف از جمله بخش اقتصادی استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: به هر میزانی که انقلاب اسلامی رشد می‌کند و قوی‌تر می‌شود، در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه برون مرزی می‌تواند مقتدرانه خود را نشان دهد لذا طبیعی است که در این‌جا نیز آمریکا متقابلا در مقابله با انقلاب بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کند و مبالغ زیادی را در بودجه رسمی خود برای مقابله با انقلاب اسلامی می‌گذارد.
این استاد دانشگاه با بیان این‌که آمریکا سعی می‌کند در جهت مهار انقلاب اسلامی در حوزه جنگ نرم و تفکر انقلابی است تلاش کند، افزود: زمان برجام بحثی بود که اوج محاصره اقتصادی و تحریم بود که از سال‌ها قبل آغاز شده بود.
تابعی با بیان این‌که دولت و تیم مذاکره‌کننده ابتدای امر نسبت به برجام خوش‌بین بودند، گفت: نکاتی که در بحث مذاکره باید به آن توجه می‌شد و هشدارهایی که بسیاری از دلسوزان از جمله شخص مقام معظم رهبری گفتند که من به مذاکره خوش‌بین نیستم و حتی بیانیه ۹ ماده‌ای دادند و گفتند اگر قرار است مذاکره کنید ذیل این بیانیه باشد اما به هر دلیل متأسفانه تیم مذاکره‌کننده به این مباحث توجه نکرده و آمریکا بلافاصله بعد از تغییر رئیس جمهور از برجام خارج شد.
وی اظهار کرد: آمریکا تاکنون نشان داده که قابل اعتماد نبوده، نیست و در آینده هم نخواهد بود چراکه آمریکا با راهبرد خودش عمل می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: راهبرد آمریکا سلطه است و با تسلطی که می‌کند ابتدا محاسبه کرده که هر کشوری چقدر می‌تواند برایش منفعت داشته باشد و با سلطه‌طلبی روی منافع ملی، اقتصادی و فرهنگی هر کشور برنامه‌ریزی کرده است. لذا طبیعی بوده که هیچ‌وقت چنین مذاکره‌ای نمی‌تواند برای ما مفید باشد و باید برگردیم به همان توانمندی‌های داخلی و درونی و باید با رفتار پرشتاب، جهادی و هوشمندانه برای پیشرفت کشور تلاش کرد.
حجت‌الاسلام تابعی با بیان این‌که انقلاب اسلامی ما در مقابل غرب و آمریکا است، عنوان کرد: انقلاب اسلامی راهبردی دارد که ویژگی‌های آن حق‌گرایی است که در آن مولفه‌های بسیار زیادی از جمله دفاع از محرومان و مظلومانی که در جهان تحت سلطه قدرت‌های جهانی هستند نهفته است.
وی تصریح کرد: ماهیت انقلاب اسلامی در تقابل با ماهیت نظام لیبرالی غربی است و اگر بخواهیم توفیقاتی در کشور داشته باشیم باید به داشته‌های داخلی و تفکرات انقلابی خود اتکا کنیم که بتوانیم پیشرفت کنیم اما اگر از راهبرد انقلاب اسلامی که با بکارگیری آن‌ها انقلاب کردیم فاصله بگیریم دچار انحراف خواهیم شد.
این استاد دانشگاه گفت: یقینا کسانی می‌توانند این راهبرد را مدیریت کنند که خودشان معتقد باشند اگر کسانی معتقد به مبانی و راهبرد نباشند مطمئنا دچار انحراف خواهد شد و اگر مباحث به درستی برای مردم تبیین نشود حتی انقلاب در برخی از حوزه‌ها به انحراف کشیده خواهد شد لذا ضروری است که نگاه باید به توانمندی‌های خود داشته باشیم.
حجت‌الاسلام تابعی با بیان این‌که ما از گذشته در تحریم بودیم، افزود: از نظر آمریکا تحریم‌ها تحریم هوشمندانه است و مطرح می‌کنند که جلوی تمامی منافذی که ایران می‌تواند از آن استفاده کند را گرفته‌اند طبیعتا اگر آن‌ها جلوی توانمندی‌های ما را گرفته باشند ما باید دچار رکود به تمام معنا شده باشیم.
وی بیان کرد: اما طی ماه‌های اخیر با تمام محدودیت‌هایی که وجود داشته چرخه اقتصاد به مسیر خود ادامه داده و کارخانه‌ها در حال فعال‌شدن و منابع در حال بازگشت مجدد است و این نشان می‌دهد که ما با تکیه به ظرفیت‌های داخلی و منابع خود و با نگاه انقلاب اسلامی و راهبردی که راهبرد حق‌طلبی است به خارج متکی نباشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: البته ما تعامل با خارج داریم و این بدان معنا نیست که ما دور خود حصار کشیده و با هیچ کشوری ارتباط نداشته باشیم.
حجت‌الاسلام تابعی با بیان این‌که برخی‌ها در کشور نگاهشان به خارج است، اظهار کرد: قبل از این‌که نگاه به داخل باشد به بیرون است و این نشان می‌دهد برخی کشورهایی که نگاه به بیرون از جمله آمریکا داشتند مشکلات آن‌ها بیشتر شد.
وی افزود: لازمه پیشرفت این است که ابتدا نگاه به درون کشور داشت و باید اتحاد و انسجامی شکل گیرد که شناخت تمامی نیروهای انسانی از بعد نرم افزاری و منابعی که کشور را تقویت می‌کند و رهنمودهای مقام معظم رهبری به عنوان برون‌رفت از این شرایط چاره کار است و انسجام درونی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها، جلوگیری از تقابل و دوقطبی‌کردن جامعه و در مجموع باید نگاه و تکیه بر مبانی داخلی خودمان داشته باشیم و اگر نگاه ما به بیرون باشد به معنای این است که این‌ها را قبول نداشته یا مأیوس و ضعیف بوده و خسته شده‌ایم یا فکر می‌کنیم راهبردها جواب نداده و راهبرد جدیدی برای خود تعریف کنیم.
استاد حوزه و دانشگاه تصرح کرد: برخی افراد راهبرد جدید تعریف کرده و نه‌تنها به اهداف نرسیده بلکه عقب ماندند.
حجت‌الاسلام تابعی افزود: تجربه نشان داده که نگاه به بیرون جواب نداده و نمونه آن دفاع مقدس و انرژی هسته‌ای است که کار جوانان انقلابی کشور بود لذا باید با اقتدار عزتمندانه و با تکیه بر مواضع انقلابی و اصولی خودمان پیش برویم حتی اگر قرار است گفت‌وگو کنیم با تکیه بر مبانی خود گفت‌وگو کرده نه این‌که مبانی خود را کنار گذاشته و با منابع لیبرالی و غربی پیش برویم.
وی گفت: اگر ما به خواسته دشمنان عمل کنیم با ما کنار آمده اما اگر بگوییم نه، می‌خواهیم در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، حکومت‌داری و … مستقل باشیم برای آن‌ها سخت است و دلیل نیز این بوده که ما با نگاه به درون خود روزبه‌روز قوی می‌شویم.
این استاد دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر ایران را به عنوان یک کشور فرامنطقه‌ای می‌شناسند و دکترین نظامی ما بیش از آن‌که تهاجمی باشد بازدارنده است اما در عین حال انقلاب اسلامی ایران به قدرتی تبدیل شده که دشمنش نه‌می‌توانند با آن برخورد کنند و نه‌می‌توانند آن را تحمل کنند و طبیعی است که اگر نگاه ما به درون بوده و به خود متکی باشیم مطمئنا می‌توانیم قوی‌تر شده به‌گونه‌ای که مشکلاتی که امروزه بر سر راه ما است در عرض کم‌تر از چند سال با تکیه بر توان داخلی حل خواهد شد.
حجت‌الاسلام تابعی با بیان این‌که اسلام دو راهبرد دارد که حقانیت و مقاومت است، بیان کرد: مهم‌ترین عاملی که می‌تواند موفقیت نظام را به دنبال داشته باشد مقاومت است. مقاومت توام با تحرک، بصیرت و آگاهی باشد که شرایط قرارگیری در مقابل رقیب را بداند و آگاه باشد رقیب از چه ابزاری استفاده می‌کند و متناسب با ابزار رقیب نیز ابزار بازدارندگی داشته باشد. حال این ابزار سیاسی، امنیتی، اقتصادی و … است.
وی عنوان کرد: کسی که می‌خواهد در مقابل جریان باطلی مانند آمریکا قرار گیرد باید مجموعه‌ای منسجم از بخش‌ها در یک نظام باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: مردم و مسئولان باید نسبت به حمله و تهاجمات دشمن آگاه باشند و لحظه به لحظه از اقدامات دشمن مطلع شوند چراکه در این صورت با آگاهی نظام را دنبال خواهند کرد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴