آیت الله رئیسی؛

فاصله طبقاتی، محصول بی‌عدالتی و سیاست‌های نادرست اقتصادی است / گشت ارشاد خواهیم گذاشت، اما برای مدیران

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فاصله طبقاتی، محصول بی‌عدالتی و سیاست‌های نادرست اقتصادی است.

به گزارش خاورستان، سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی درخصوص فاصله طبقاتی، به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداخت که محورهای آن به شرح ذیل است:
– در جلسه قبل برخی از بداخلاقی‌ها شد که به مثابه آنچه در قانون آمده به من اجازه دفاع داده شد که از آن استفاده نمی‌کنم و دفاع را در اختیار مردم می‌گذارم و امیدوارم در این نشست آنچه مطرح می‌شود بر اساس اخلاق باشد.
– فاصله طبقاتی محصول بی‌عدالتی و سیاست‌های نادرست اقتصادی و نوعی تصمیم‌گیری‌هایی است که به فاصله‌های مختلف منجر می‌شود و یکی برخوردار از حقوق ی نجومی می‌شود و در نظام سلامت برخی ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون دریافت می‌کردند و برخی پزشکان و پرستاران دریافتی‌های کمتری داشتند.
– حقوق باید به عدلت پرداخت شود و ظرفیت ها باید براساس عدالت توزیع شود و اگر به عدالت توزیع شود شاهد این میزان فاصله طبقاتی در کشور نمی شویم.
– پرداخت تسهیلات ناعادلانه موجب فاصله طبقاتی می‌شود.
در هر حوزه‌ای مسئولیت داشتم پاسخگو بوده‌ام
– مثل هر دانشجویی که مراحل را می گذراند ما مراحل را گذراندیم و مدرک هم معادل نیست و یک مدرک حوزوی سطح ۴ و یک مدرک دانشگاهی هست ولی نمی خواهم وارد این بحث شوم و این بحث من نیست.
– در سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم نسبت به هر حوزه که مسئولیت داشتم پاسخگو هستم و حتما باید نسبت به دوران مسئولیتم در دادستانی کرج و تهران پاسخگو باشم.
– رهبر انقلاب سال ۸۲ بیانیه مبارزه با فساد اقتصادی دادند و در آن سال نمایشگاهی گذاشتم و تمام دولت را پشت ویترین گذاشتم و همه مسئولین از آن بازدید کردند.
– مسئولی که در بانک مرکزی بوده باید نسبت به دوره مسئولیت خود پاسخگو باشد و پاسخگوی اینکه هر روز یک بمب در سفره مردم منفجر می شود کیست؟
– ارز ۴۲۰۰ تومانی قبل از ریاست من بر قوه قضائیه تصویب شد و من آن وقت عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی نبودم ولی بحثی که مطرح است این است که چرا درست نظارت و اجرا نشد؟ و باید نظارت می شد که این پول به چه کسی داده شد و آیا به جیب مردم آمد یا نیامد؟
– مگر در کشور طرح وبرنامه کم است؟‌ سخن ما در نبودن برنامه و سیاست نیست بلکه در نبودن یک اراده قوی مجاهدانه است که پای کار بایست و مشکلات مردم را حل کند.
– حقوق کارگران باید با تورم متناسب سازی شود. معلمان ما باید حقوقشان متناسب سازی شود تا دغدغه سر کلاس رفتن نداشته باشند.
اعتماد به دولت در پایین‌ترین سطح خود است
– وضعیت معیشت و کسب و کار مردم آسیب دیده و وضعیت اعتماد دولت در پایین‌ترین سطح خود است و پشتوانه سرمایه اجتماعی را به‌شدت نیازمندیم.
– ملت به‌دنبال استقلال اقتصادی و سیاسی بوده اند و در استقلال اقتصادی به‌دلیل نگاه‌های شخصی و حزبی و جناحی گام های برداشته شده متناسب با آنچه باید نبوده.
– مردم از آسیب های اجتماعی نگرانند. نگاهی که در شعارهای مردم مثل‌ آزادی های اجتماعی در کنار استقلال مهم است و باید دولت‌ها به دنبال تحقق آن باشند.
– ۴۰۰ روز است که لایحه صیانت از حقوق بانوان در دولت آماده است. عدالت درکشور آسیب دیده است و مردم عدالت در همه شئون می خواهند.
– هر دولتی کار را به دست بگیرد یکی از وظایف مهمش رفع تحریم های ظالمانه است و در این جهت تردید نباید کرد ولی در کنار این قضیه باید خنثی‌سازی تحریم‌ها هم در دستور کار عملی قرار بگیرد و اقتصادمان را هم شرطی نکنیم و تلاش شود تکانه ها بر آن تاثیر نکند.
– در همین سالن عده ای گفتند ما بلدیم با دنیا مذاکره کنیم ولی دانشجوی ترم اول وزارت خارجه هم می داند کسی که در حال مذاکره است، نباید بگوید مذاکره از آب خوردن لازم تر است و خزانه کشور خالیست.
– بحث از تولید و توسعه افتصادی که می‌کنیم در کنارش باید همه دستگاه‌ها حس بگیرند و وزارت خارجه نقش بسیار مهمی در کنار مناسبات سیاسی دارد.
– ۱۵ کشور همسایه هزار میلیارد واردات دارند که سهم ما ۲درصد است و اگر دیپلماسی فعال اقتصادی داشته باشیم برای تولیدکننده بازاریابی می کنند و سهم صادرات ما از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در منطقه می‌رسد.
– دیپلماسی اقتصادی با حرف و سخن نمی شود و یکی از ماموریت‌های مهم ما برای وزارت خارجه دیپلماسی فعال اقتصادی خواهد بود.
۷۰ درصد ظرفیت اقتصاد کشور خالی است
– یکی از دغدغه های جدی جوانان ازواج و اشتغال و مسکن است. در جمع جوانان زیاد می‌روم و ارتباطم با جوانان همواره برقرار بوده است.
– اگر به جوانان در مورد ازدواج می‌گوییم در کنارش مسئله مسکن و اشتغال جوانان را حل کنیم و این که می شود یا نمی‌شود، آنهایی که معتقد به نشدن هستند نمی توانند در این عرضه حضور فعال پیدا کنند و ما معتقدیم در این کشور می‌توانیم و در این کشور ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی خالی است.
– چهل درصد ظرفیت تولیدی اقتصاد و ۷۰ درصد ظرفیت اقتصاد کشور خالی است و اقتصاد فضای مجازی و اقتصاد دریا فعال نشده است و بسیار می تواند اشتغال ایجاد کند.
– بیشترین هزینه مسکن زمین است و زمین در کشور کم نیست. از ما اشتغال و مسکن و از جوانان ازدواج.
– در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری باید مسائل کشور نه بصورت کلان بلکه حتی اقلیمی شناخته و معلوم شود در هر حوزه چه مسائلی هست و این مسئله چه راه حلی دارد و در این راه حل اولویت چیست و توانی باشد که این مسئله را حل کند.
– از اول پیروزی انقلاب افرادی بیشترین بهره را از آزادی در کشور می بردند و حرف‌های ساختارشکنانه می‌زدند و بیشترین اهانت را می‌کردند و تا حرفی می‌زدیم می‌گفتند آزادی نیست. کسی در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری ظاهر می شود و بیشترین حرفها را در زمینه ناامید کردن مردم و ایجاد سوال و شبهه در ذهن مردم ایجاد می کند و بعد میگوید نمی توانیم حرف بزنیم و اگر حرف بزنیم ما را می‌گیرند.
– مردم را چه فرض کرده‌اید؟ مردم وشعور و فهم دارند و من آمادگی دارم که با هریک از دولتمردان مورد ادعای آقایان به هر مجمع و پارک و اجتماع عمومی برویم تا ببینیم نگاهشان به دولت و بنده که خدمتگزار مردم هستم چیست؟
– در دور انتخابات قبل به من بسیار اهانت شد ولی از هیچکس شکایت نکردم. رقیب ما که آقایان کارمند آنان حساب می شوند ۲۰۰شکایت به قوه قضائیه از دست دانشجو، پژوهشگر، رسانه ای و نماینده مجلس کردند ولی من یک شکایت نکردم. من قاضی و در جایگاه حکومت هستم و آقایان ادعای آزادی دارند.خیلی باعث تاسف است. چرا در عمل درست عمل نمی‌کنید؟
– جمهور یعنی باید حق همه مملکت با هرگویشی و در هر جایگاه و شهر و روستایی تضمین قانونی شود.
– فضای مجازی بهترین بستر برای نظارت بر دولتمردان است و ما این کار را در دادگستری اجرا کردیم و وعده‌هایی که آقایان می گویند را در عمل اجرا کردیم و هر قاضی با نگاه مردم ارزیابی می شود.
– در دوران کرونا ۱۲۰هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند و این در دنیا الگو شد.
– گشت ارشاد خواهیم داشت اما برای مدیران، چرا که «الناس علی دین ملوکهم»
انتهای پیام / ۳