فاضلاب مسکن مهر قاین همچنان در پیچ و خم

آخرین پیگیری برای رفع معضل فاضلاب مسکن مهر قاین به هشتم بهمن بر می گردد که در آن اعلام شد ساکنان شهرک جدا از جاری شدن فاضلاب برخی واحدها در محیط از بوی آن در امان نیستند و از این معضل زیست محیطی گلایه دارند.

به گزارش خاورستان، آخرین پیگیری های «خراسان جنوبی» برای رفع معضل فاضلاب مسکن مهر قاین به هشتم بهمن بر می گردد که در آن اعلام شد ساکنان شهرک جدا از جاری شدن فاضلاب برخی واحدها در محیط از بوی آن در امان نیستند و از این معضل زیست محیطی گلایه دارند. این موضوع فقط به ساکنان شهرک برنمی گشت بلکه ساکنان دیگر نقاط قاین مانند زعفرانیه، قهستانیه، شهرک سیمان و … نیز از این بوی بد در امان نیستند. آن طور که رئیس شورای اسلامی قاین هم در آن گزارش مطرح کرد بوی فاضلاب مسکن مهر، نیمی از مردم قاین را آزار می دهد و مسئولان باید در آستانه سال نو چاره اساسی بیندیشند و راهکار موقت، یعنی تعبیه پکیج فاضلاب را که برای رفع این معضل ارائه کرده اند عملی کنند. به گفته «قرایی» در آخرین جلسه بررسی شرایط فاضلاب مجتمع قرار شد فرمانداری، اداره کل راه و شهرسازی و شرکت آب و فاضلاب شهری هر کدام یک سوم هزینه احداث پکیج موقت فاضلاب را متقبل شوند اما راه و شهرسازی به تعهد خود عمل نکرده و اعلام کرده است که اعتباری به این منظور ندارد و باید از محل فروش زمین، هزینه را تامین کند.
پیگیری ها بعد از انتشار گزارش
«خراسان جنوبی» روز گذشته هم پیگیر آخرین وضعیت این موضوع از زبان رئیس شورای اسلامی قاین شد که «قرایی» گفت: هفته قبل مسئولان مرتبط با موضوع دو جلسه برگزار کردند و آخرین جلسه هم با حضور مدیران راه و شهرسازی و آب و فاضلاب شهری استان، دادستان و فرماندار و رئیس شورای اسلامی این شهر برگزار شد که خواسته مسئولان قاینات تسریع در روند احداث و تعبیه پکیج فاضلاب مسکن مهر بود. او به برگزاری اولین جلسه در ۲۴ آذر، بعد از انتشار گزارش روزنامه خراسان جنوبی در ۱۸ آذر با عنوان «امام جمعه قاین از ساکنان مسکن مهر عذرخواهی کرد/ عفونت فاضلاب» اشاره و اظهار کرد که قرار بود پیمانکار پروژه یا همان مشاور شبکه فاضلاب قاین طی دو هفته، طرح مد نظر یا همان تعبیه پکیج فاضلاب را تهیه کند تا هر چه سریع تر عملیاتی شود. به گفته او در جلسه های پیشین گلایه از این بود که اداره کل راه و شهرسازی به تعهد خود برای پرداخت یک سوم هزینه ای که قرار بوده هر کدام از دستگاه های اجرایی مرتبط بپردازند عمل نمی کند اما در جلسه اخیر نمایندگان این اداره کل قول دادند ۲۵۰ میلیون تومان از هزینه های لازم برای این کار تا چند روز آینده و به همین میزان هم تا پایان امسال واریز شود.۷رئیس شورای اسلامی استان ادامه داد: با این حال مدیر عامل شرکت آبفای شهری، پرداخت این مبلغ توسط راه و شهرسازی را نپذیرفت و گفت که تعهد این اداره کل تامین دو میلیارد تومان است. افزون بر این به عنوان نماینده مردم از دادستان خواستم به عنوان مدعی العموم در این موضوع ورود کند. وی تصریح کرد که حاضران در این جلسه به جمع بندی نهایی نرسیدند و تعیین روند اجرای کار به جلسه های بعدی موکول شد.
۲۵۰ میلیون تومان علی الحساب
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی نیز این طور توضیح داد که در آخرین جلسه ای که ذی حساب سازمان ملی زمین و مسکن و کارشناسان اداره کل و جمعی از مسئولان مرتبط حضور داشتند قرار شد قسمتی از نقدینگی را که یک سوم سهم اداره کل راه و شهرسازی است علی الحساب بپردازیم. مهندس «وحید داعی» افزود: این اداره کل تا چند روز دیگر ۲۵۰ میلیون تومان را می پردازد و تا پایان امسال هم به همین میزان پرداخت می کند. به گفته وی، باید مشاور طرح مد نظر را برای تصویب به کمیته فنی این اداره کل ارسال کند تا پس از بررسی های لازم مشخص شود سهم هر یک از دستگاه های متولی چه میزان است چرا که راه و شهرسازی نمی تواند هزینه اجرای پروژه فاضلاب قاین را متقبل شود و بلکه فقط سهم مربوط به فاضلاب مسکن مهر این شهر را می پردازد.
بحران زیست محیطی فاضلاب مجتمع
«کریمی» فرماندار قاینات هم در جلسه بررسی و تشریح پروژه خط انتقال فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین، گفت: مهم ترین دغدغه فرا روی شهرستان، بحران زیست محیطی فاضلاب مجتمع هزار واحدی این شهر است بنا بر این همه ملزم هستیم با بسیج امکانات و ظرفیت ها برای تسریع در اجرای این پروژه اقدام کنیم. مدیر عامل شرکت آبفای شهری نیز با تذکر این نکته که سازندگان شهرک هزار واحدی مسکن مهر قاین باید به درستی به تعهد خود عمل می کردند، گفت: این شرکت حدود هزار و ۸۰۰ متر از خط انتقال پروژه فاضلاب شهرک را اجرا کرده است و انجام هزار متر دیگر در دستور کار بوده و لوله های مورد نیاز آن خریداری شده است. مهندس «هاشمی» دلیل کندی روند اجرای خط انتقال فاضلاب را تملک زمین ها برای تعریض معبر اعلام و اظهار کرد که در آخرین جلسه قرار شد مسئولان قاین برای تسریع این کار اقدام کنند. به گفته او بر اساس صورت جلسه ای که برای رفع معضل فاضلاب مسکن مهر قاین برگزار شد متولیان متعهد شدند هر کدام یک سوم هزینه را متقبل شوند که تا این لحظه اداره کل راه و شهرسازی و استانداری به تعهد خود عمل نکردند. این شرکت هشت میلیارد تومان تعهد ایجاد کرده و وزارت هم حدود دو میلیارد تومان پرداختی داشته است. وی، افزود: اداره کل راه و شهرسازی در آخرین جلسه پیگیری این موضوع متعهد شد به صورت علی الحساب مبلغی را بپردازد.
انتهای پیام/۴