وعده های بی عمل و بازی های تبلیغاتی؛

فرافکنی مسئولان خراسان جنوبی در مقابله با عقب ماندگی طرح ملی مسکن / راه و شهرسازی خراسان جنوبی درگیر فضاسازی های تبلیغاتی

طرح مسکن ملی در خراسان جنوبی و به ویژه در مرکز استان تاکنون با عقب ماندگی روبرو بوده و راه و شهرسازی خراسان جنوبی درگیر فضاسازی های تبلیغاتی و آمار های کذب است.

کریمی یکی از مطالبه گران استان در خصوص فضاسازی رسانه ای برخی از دستگاه ها و مسئولان استان، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: یکی از اداراتی که با تیترهای رسانه ای بازی و از فضای رسانه ها به نفع خود استفاده می کند، اداره کل راه و شهرسازی استان است، در حالی که واقعیت و شرایط موجود با آنچه که در رسانه ها گفته می شود، بسیار متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های مردم بخصوص مردم بیرجند در بحث مسکن ملی است، افزود: در حالی که این طرح در برخی از شهرهای سطح استان در حال اجرا است و به سرانجام رسیده، اما در مرکز استان همچنان کار عقب مانده و پاس کاری می شود و چون مسئولان موضوع را رها کرده اند، مسائل به هم گره خورده است.

او بیان کرد: حدود دو سال و نیم از زمان استارت مسکن ملی در استان گذشته است، اما هنوز هم مردم بلاتکلیفند و معلوم نیست که این بازی کی می خواهد تمام شود. از طرف دیگر؛ اگر طرح نهضت ملی مسکن هم که اکنون شروع شده است، بخواهد با همین فرمان جلو برود، از هم اکنون انتهای کار مشخص است.

این مطالبه گر با اشاره به دغدغه ها و گلایه مندی مردم در این خصوص، گفت: متاسفانه مردم وارد طرحی شدند که هیچ شفافیتی در آن وجود نداشت و هیچ اطلاعی از جزئیات آن نداشتند. اصلا به مردم گفته نشده بود که آماده سازی این اراضی برعهده کیست؟ آب و برق آن از کجا تامین می شود؟ هفت خان دریافت پروانه هم که جای خود دارد.

وی اظهارکرد: در این خصوص قرار است در یک بیابانی که هیچ زیرساختی وجود ندارد، ۵۰۶ بلوک پنج طبقه ساخته شود که طی دو سال اندی که گذشته هنوز هم این بلوک ها ساخته نشده است. این وضعیت در حالی است که برای طرح نهضت مسکن هم حدود ۳۵ هزار نفر در استان ثبت نام کرده اند که نیمی از این افراد، متقاضیان شهر بیرجند هستند. اما با شرایطی که وجود دارد، تکلیف این افراد چیست؟ آیا قرار است این افراد هم به سرنوشت طرح قبلی دچار شوند؟

کریمی تاکید کرد: باید تکلیف مردم در طرح اقدام ملی و پس از آن هم نهضت مسکن مشخص شود، چرا که اگر قرار باشد شخص رئیس جمهور در بالادست؛ در پی کار باشد، اما مدیران استانی با این اقداماتشان مردم را اسیر و اذیت کنند، پذیرفته نخواهد بود.

او با بیان اینکه مسئولانی که با گذشت دو سال در رفع مشکلات ۲ هزار متقاضی طرح ملی مسکن مانده اند، آیا امکان پاسخگویی به ۱۵ هزار متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن را خواهند داشت، تصریح کرد: اکنون با این شرایط؛ گویا در بیرجند یک بمب ساعتی در حال کوک شدن است که هر لحظه امکان انفجار آن می رود .

فرافکنی مسئولان در مقابله با عقب ماندگی طرح ملی مسکن بیرجند

این مطالبه گر تاکید کرد: در حالی که مبلغ ۴۰ میلیون تومان آورده متقاضیان در طرح ملی مسکن صرفا برای سنجش میزان استطاعت مالی متقاضیان در ساخت بود، اما اکنون این آورده به بهانه تامین هزینه آماده سازی و زیرساخت و … آزاد و در اختیار افراد قرار نمی گیرد، در حالی که طی دو سال اخیر ارزش آن بسیار کم شده است.

کریمی تصریح کرد: از طرف دیگر هر وقت که متقاضیان مسکن ملی و باالتبع آنها رسانه ها، نسبت به اوضاع فعلی و عقب ماندگی طرح در بیرجند گلایه می کنند، مسئولان متولی با فرافکنی آمار استان و گزارشی از دیوان محاسبات به عنوان رتبه پنجم خراسان جنوبی در اجرای این طرح را پیش می کشند.

وی افزود: متاسفانه مسئولان در خصوص عقب ماندگی طرح ملی مسکن در بیرجند شانه از زیر بار مسئولیت خالی کرده و متقاضیان را به عدم پیگیری متهم می کنند، در حالی که این مسئولان باید به جهت اینکه متقاضیان بابت ضرر و زیانشان از آنها شکایت قضایی نکردند، خدای خود را هم شاکر باشند.

این مطالبه گر بیان کرد: برداشت بنده این است که در حوزه راه و شهرسازی استان، توجه مسئولان بیشتر به حوزه راه است که البته در همین حوزه هم خروجی مناسبی دیده نمی شود. متاسفانه عملکرد مسئولان این دستگاه طوری است که توجه به راه آنها را از مسکن غافل می کند و با توجه به مسکن از توجه به حوزه راه؛ باز می مانند.

وعده های بی عمل و بازی های تبلیغاتی

وی با اشاره به اینکه روزی نیست که در رسانه ها و در ستون روزنامه ها، مردم از راه و شهرسازی گله و شکوه نداشته باشند، گفت: عملکرد مسئولان این اداره تنها در حد حرف است و در واقع این مسئولان در تلاشند تا با این بازی تبلغاتی سفت و سختی که در پیش گرفته اند، کارشان را جلو ببرند، ولی در عمل هیچ خبری نیست.

کریمی اظهارکرد: بطور مثال یکی از تیترهای درشت روزنامه این بود که جاده بیرجند- قاین تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری می رسد. در این خصوص حتی تصور عوام – که از رسانه چیزی نمی دانند- از این تیتر، این است که تا پایان سال ۱۳۹۸ این جاده دوبانده خواهد بود.

اما متاسفانه اکنون پس از گذشت دو سال از این خبر، هنوز هم این محور نیمه تمام مانده و حتی ساخت ۳۰ کیلومتر آن هنوز استارت هم نخورده است! این یعنی چه؟

وی ادامه داد: در ابتدای امسال هم؛ در خبر دیگری بوق و کرنا شده بود که سه راهی راهداران به بیرجند ( تقاطع بیرجند- کرمان) تکلیفش مشخص شد و در ردیف بودجه ملی قرار گرفت، اما خروجی این چه بوده است ؟ در حالی که از ابتدای دهه ۹۰ ، در حدود ۲۰ کیلومتر از این راه، ابنیه زیرسازی شده ولی هنوز هم به نتیجه نرسیده است.

او گفت: یکی از محورهای دیگر؛ محور ۸۵ کیلومتری دیهوک – طبس است که بسیار شلوغ و پرحادثه است، اما در مورد آن تیتر زده می شود که یک یا دو کیلومتر از این مسیر به مناقصه رفت.از ۴-۵ سال قبل، حدود ۳ کیلومتر از این محور (از خسروآباد تا طبس) زیرسازی شده ولی هنوز آسفالت نشده که البته همین زیرسازی هم کامل انجام نشده است.

کریمی ادامه داد: در خبر دیگری نیز مطرح شده بود که قرار است تا پایان سال ۱۳۹۸، محور سه راهی راهداران- خوسف به طول ۱۰ کیلومتر، ساخته شود، اما این خبر در حالی بود که هم اکنون؛ زیرسازی این مسیر هم از بین رفته اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و آسفالت نشده است.

آمارهای کذب و عجیب

این مطالبه گر بیان کرد: در آذرماه سال گذشته هم در حالی که توسط کانال تلگرامی این اداره کل و به نقل از مدیرکل اعلام شد که عملیات اجرایی ۸۴ کیلومتر باقی مانده باند دوم محور دیهوک – راور ، ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، اما سه روز بعد و در بازدید معاون ساخت و توسعه راههای کشور ، در همان کانال اعلام شد که ۸۵ کیلومتر باقی مانده باند دوم محور دیهوک – راور در مرحله برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار است. بر این اساس این محور قبل از برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار ، ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که با حضور مسئول کشوری، نه تنها قطعه باقی مانده این محوریک کیلومتر طولانی تر شد، بلکه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی آن هم ناپدید شد.

کریمی ادامه داد: در آبان ماه سال گذشته نیز مدیرکل راه و شهرسازی استان دراین کانال تلگرامی و در یکی از روزنامه ها اعلام کرده بود که ۲۰ کیلومتر از باند دوم محور طبس – دیهوک ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، اما پیشرفت فیزیکی اعلام شده وجود خارجی نداشت و در واقع پروژه باند دوم طبس – دیهوک هنوز شروع نشده بود.

او افزود: اخیرا هم در یکی از روزنامه های استان، در عرض ۳ روز یک خبر با تیتر متفاوت منتشر شده بود که هدف آن فقط جریان سازی رسانه است.

وی با بیان اینکه اگر روزنامه های استان را بخصوص از زمان انتصاب مدیرکل فعلی مورد بررسی و رصد قرار دهیم می بینیم که همه موضوعات تقریبا یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای است،

افزود: به طور مثال در یکی از خبرهایی که یکی از روزنامه ها در مورد عملکرد اداره کل راه و شهرسازی انجام داده بود، بیشتر آمار کذب بود.

شوآف و بُرد رسانه ای

کریمی تصریح کرد: شهروندی که این خبر را می خواند در حافظه اش می ماند و دیگر دنبال این نیست که ببیند این آمار و ارقام صحت دارد یا ندارد؟ فرضا اگر روابط عمومی آن دستگاه هم در مورد آمار اعلام شده تکذیبیه بدهد، دیگر چه کسی آن را ملاحظه می کند؟

وی اظهارکرد: در این شرایط؛ فرد مسئول برد خبری اش را انجام داده و متاسفانه بعدا هم همین بازی ها و تبلیغات، مبنا و ملاک انتصابات و تعیین پست ها قرار می گیرد.

او ادامه داد: یکی از نکات قابل توجه دیگر این است که در همه خبرهای این اداره کل، آدرس صفحه اینستاگرام مدیرکل هم ثبت می شود، اما علت معرفی صفحه شخصی چیست؟ چرا در این خصوص صفحه اینستاگرام خود اداره کل به عنوان شخص حقوقی معرفی نمی شود؟ آیا هدف از این اقدام، غیر از این است که مدیرکل می خواهد خودش را فعال نشان دهد؟ در حالی که این کار فقط یک بازی تبلیغاتی است و به معنای فعالیت نیست.

استان مدیر ی که فقط فعالیت رسانه ای و فضای دارد نمی خواهد

این مطالبه گر با اشاره به برخی عملکرد تراشی ها در رسانه، اظهارکرد: آقای معتمدیان استانداری بود که با رفتن در بین مردم و دادن قول های پوچ و الکی، فضا را گل و بلبل ترسیم می کرد و وقتی هم که هنوز بادکنک وعده های پوچ اش نترکیده بود و واقعیت ها رو نشده بود، از استان رفت. با همین روش هم به اهداف خود رسید و توانست با تغییر دولت در صدر بماند و در عرض سه سال، سکاندار سه استان که نیمی از وسعت کشور را دارد، باشد.

کریمی افزود: اما بررسی وضعیت مصوبات شهر به شهر آقای معتمدیان که ضمانت اجرایی هم داشت، معلوم خواهد کرد که چقدر از وعده های او به ثمر نشسته است. قطعا مردم ساده دل اکنون و پس از گذشت یک سال و نیم از رفتن معتمدیان، به پوچ بودن وعده های او پی برده اند.

وی عنوان کرد: متاسفانه بنده؛ آینده بعد از مدیرکل راه و شهرسازی را هم تیره و اسفناک می بینیم، چرا که آن موقع مردم متوجه خواهند شد که سرشان کلاه رفته و گول بازی های رسانه ای را خورده اند.

این مطالبه گر با بیان اینکه عملکرد رسانه ای برای استان سم است، گفت: استان مدیر رسانه ای نمی خواهد، بلکه مدیری می خواهد که مردم زمانی عکس او را در رسانه ها ببینند که در عمل هم کاری انجام شده باشد و یا پروژه ای به بهره برداری رسیده باشد.

وی افزود: در این خصوص باید هر کسی که پای کار نیست و آنچه را که به نفع خودش است به خورد مردم می دهد، معرفی شود، چرا که متاسفانه همین بازی های تبلیغاتی و شوی رسانه ای؛ زمینه ساز و تسهیل کننده جای گیری در پست ها و جایگاه های بعدی می شود.

کریمی تصریح کرد: در برخورد با چنین اقداماتی؛ رسانه باید شفاف باشد و نباید با کسی خورده برده ای داشته باشد یا عقد اخوت بسته باشد، بلکه باید در قدم اول؛ سره را از ناسره تشخیص دهد و تعیین کند که چه کسی مردمیدان است و چه کسی نیست.

انتهای پیام/