استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد

فراهم شدن توسعه و اشتغال در خراسان‌جنوبی با طرح ۷۵۰۰ پنل خورشیدی

معتمدیان گفت: ایجاد ۷۵۰۰ پنل خورشیدی در استان که بیش از دوبرابر پنل‌های موجود کشور می‌باشد، یک طرح منحصر به فرد است که زمینه توسعه و اشتغال را فراهم می‌کند و باید همه ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال زایی طرح مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عصر روز گذشته جلسه بررسی تفاهم نامه احداث نیروگاه های خورشیدی خانگی به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد.
محدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: در طرح بزرگ احداث ۷۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی در استان، جامعه هدف اقشار آسیب پذیر با اولویت افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، مددجویان بهزیستی و اقشار کم درآمد هستند که باید به دقت مورد شناسایی قرار بگیرند و بانک جامع اطلاعاتی در این خصوص تهیه شود.
استاندار خراسان‌جنوبی روان سازی در مراحل اجرای‌طرح را ضروری برشمرد و تاکید کرد: با توجه به این که روستائیان، معلولین و اقشار کم درآمد مخاطب طرح هستند، باید شرایطی فراهم شود تا نیاز به حضور مردم در ادارات نباشد و با توجه به شرایط کرونایی، امورات به صورت مجازی انجام شده و در صورت لزوم دستگاه‌های مربوطه در روستا حضور پیدا کنند.
وی افزود: نباید مردم را درگیر پیچیدگی‌های اداری کنیم و دستگاه‌های متولی باید بسته اطلاع رسانی تعریف کرده و نسبت به تبیین و توجیه طرح برای مردم اقدام کنند.
معتمدیان بیان کرد: در گذشته به دلیل محدودیت در واگذاری پنل‌های خورشیدی، سخت‌گیری‌های بوده که باید بازنگری شده و امکان اجرای طرح علاوه بر پشت بام منازل، در حیاط و یا ایجاد مزرعه خورشیدی مورد بررسی قرار گیرد.
معتمدیان با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر اجرای طرح پنل‌های خورشیدی در کشور خاطرنشان کرد: ایجاد ۷۵۰۰ پنل خورشیدی در استان که بیش از دوبرابر پنل‌های موجود کشور می‌باشد، یک طرح منحصر به فرد است که زمینه توسعه و اشتغال را فراهم می‌کند و باید همه ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال زایی طرح مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: در خصوص سازه ها نیز باید حوزه اقتصادی ورود پیدا کند، چرا که بخشی از آن قابلیت ساخت در استان را دارد و در رونق تولید و ایجاد اشتغال موثر خواهد بود.
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در بخش نصب، تعمیر و نگهداری نیز باید با تقویت و توانمندسازی شرکت‌های بومی، ارتباط با دانشگاه و استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان رشته برق و همچنین ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، شرایطی فراهم کرد تا درآمدها و منافع طرح در استان هزینه شود و در عین حال انتخاب یک شرکت مشاور توانمند برای مراحل مختلف طرح یک ضرورت است.
معتمدیان ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌ها نسبت به برآوردهای اولیه، تلاش می‌کنیم تا هزینه ها را کاهش داده و میزان تسهیلات را افزایش دهیم تا متقاضیان نیازی به آورده مالی نداشته باشند.
وی افزود: استفاده از ظرفیت نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، بنیاد برکت و… در دستور کار است و باید در تفاهم نامه هایی که منعقد می‌شود تعداد افراد، خدمات و وظایف احصاء شده و مشخص باشد.
استاندار یادآور شد: معلولین و افراد از کار افتاده برای ما در اولویت هستند و حضور این عزیزان، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند، بنابراین بهزیستی استان باید با شناسایی دقیقِ واجدین شرایط، برای جذب سهمیه در طرح پنل‌های خورشیدی خانگی و طرح های مسکن برنامه ریزی کند.
وی تاکید کرد: زمان محدود است و قرار نیست این طرح بزرگ را با آزمون و خطا اجرا کنیم، بنابراین باید طی برنامه مشخص برای مراحل مختلف طرح، جدول زمان‌بندی تعیین شود.
در ابتدای جلسه، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، مدیر کل دفتر روستایی استانداری، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره)، مدیرعامل شرکت برق، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید و مدیرکل بهزیستی استان اجرای طرح ۷۵۰۰ پنل خورشیدی خانگی در استان را مورد بحث و بررسی قرار دادند و شیوه نامه، فرآیند اجرایی و طرحِ توجیهی پروژه، ارائه شد.
انتهای پیام/۱۲۷