رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان خبرداد

فرسودگی بیش از ۳۰ درصد شبکه آب شهری شهرستان سرایان

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان گفت: بیش از 30 درصد لوله های آب شبکه شهری شهرستان سرایان فرسوده است که با توجه به افت سفره های آبی زیرزمینی اصلاح این شبکه برای جلوگیری ازهدررفت آب ضروری است.

به گزارش خاورستان، محمدعلی حقدادی رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی گفت: روزانه ۱۲۷ لیتر آب در ثانیه برای تامین آب ۹ هزار و ۵۰۰ مشترک از طریق هشت چاه شهرستان تامین می شود.
وی افزود: خشکسالی های ۱۸ ساله، کاهش شدید نزولات جوی و افت حدود ۸۰ درصدی سفره های زیرزمینی شهرستان و به دنبال آن تحمیل تبعات مستقیم و غیرمستقیم آن بر اقتصاد و شرایط آبی منطقه باعث شده است سرایان به عنوان یکی از دشت های فوق بحرانی در استان وکشور به شمار رود.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان اظهارکرد: از آن جا که جایگزینی برای آب وجود ندارد و بحث انتقال آب هزینه بر و دارای مشکلات فراوانی است چاره ای جز مدیریت مصرف آب نیست.
حقدادی تعویض لوله‌های فرسوده و اصلاح شبکه داخلی منازل را راهکاری در مدیریت مصرف و جلوگیری از هدررفت آب دانست و گفت: به دلیل ترکیدگی و فرسودگی شبکه داخلی منازل سالانه میزان زیادی آب هدر می رود.
وی گفت: بیش از ۳۰ درصد لوله های آب شبکه شهری شهرستان سرایان فرسوده است که با توجه به افت سفره های آبی زیرزمینی اصلاح این شبکه برای جلوگیری ازهدررفت آب ضروری است.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و پیگیری این موضوع توسط سازمان نظام مهندسی با مدیریت و استاندارد سازی لوله کشی منازل در دستور کار قرار گیرد و استفاده از وسایل کاهنده مصرف با تنظیم دستورالعمل های اجرایی برای شبکه داخلی و استفاده از کالاهای اولیه مرغوب، اجباری و پیگیری شود.
حقدادی تصریح کرد: استاندارد مورد نیاز ذخیره سازی آب برای هر مشترک با در مدار قرار گرفتن مخزن جدید به نرم استاندارد خواهد رسید و مشکلی در ذخیره‌سازی وجود نخواهد داشت.
وی از اقدامات انجام شده در جلوگیری از هدر رفت آب به اجرای برنامه روتین و مستمر سالانه بر اساس اعتبارات اختصاص یافته اشاره و بیان کرد: در شهرستان حدود ۴٫۵ کیلومتر از محل اعتبارات عمرانی با اعتبار ۲۲۰ میلیون تومان اصلاح شبکه در دست اجرا بوده و امسال هم اعتبارات خوبی برای اصلاح شبکه ها اختصاص یافته است و شاهد انجام حداقل یک تا یک و نیم کیلومتر اصلاح شبکه سالانه در مراکز شهری سرایان هستیم.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهری سرایان با تاکید براین که هم اکنون با وجود مشکلات، مشکلی در تامین آب در مراکز شهری وجود ندارد، یادآور شد: ظرفیت تامین آب به گونه ای مدیریت شده که در اوج مصرف، مازاد بر مصرف هم وجود دارد.
انتهای پیام/۴
منبع: سرایان‌بیدار