داستان ادامه‌دار کمبود روغن در بازار بیرجند؛

فروش روغن جامد فقط در فروشگاه اتکا/ بی‌تدبیری دولت؛ عامل نگرانی مردم

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر فقط فروشگاه اتکا روغن جامد برای فروش دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، این روزها با هر کسی که صحبت می‌کنیم بحث اصلی گرانی و شیوع بیماری کرونا مطرح است. گرانی‌هایی که در تمام زمینه‌ها وجود دارد از مواد غذایی گرفته تا مسکن و خودرو. اما آنچه بیش از همه مورد نیاز و استفاده تمام اقشار جامعه است مواد غذایی و خوراکی است که افزایش قیمت آن باعث نگرانی مردم شده است.
برای بررسی قیمت‌های اقلام خوراکی به برخی از مغازه‌های شهر بیرجند رفتیم و با چند نفر از مغازه داران گفت‌وگو کردیم.
در این میان با چند نفر از همشهریانی که برای تهیه اقلام خوراکی در مغازه‌ها حضور داشتند نیز صحبت کردیم که حرف مشترک همگی عدم‌نظارت و قیمت‌گذاری‌های بی پایه و اساس بود.
غلامی یکی از شهروندان بیرجندی که برای خرید برنج به مغازه آمده بود در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: متاسفانه افزایش قیمت مواد غذایی مسئله‌ای است که گریبان‌گیر مردم شده است.
وی افزود: مواد غذایی چیزی نیست که مورد استفاده عده خاصی باشد و همه مردم در هر وضعیت درآمدی که باشند باید حداقل مواد غذایی که شامل برنج، روغن، قند، چای و گوشت سفید یا قرمز می‌شود را برای خانواده تهیه کنند.
این شهروند بیرجندی بیان کرد: در این شرایطی که قیمت یک کیسه برنج حداقل ۲۰۰ هزار تومان است امکان خرید برنج به عنوان معمولی‌ترین غذای مورد استفاده مردم سخت شده است؛ تهیه گوشت و سایر موارد که جای خود دارد.
غلامی با بیان این‌که شغلش آزاد است، عنوان کرد: متاسفانه در پی شیوع بیماری کرونا شرایط اقتصادی و درآمد خانواده‌ها نیز بسیار سخت شده است.
وی به کمبود روغن جامد در سطح شهر اشاره کرد و گفت: متاسفانه بیش از دو ماه می‌شود روغن جامد در شهر کمیاب شده و روغن مایع نیز فقط مخصوص سرخ کردنی موجود است.
این شهروند با بیان این‌که حبوبات نیز بسیار گران است، اظهار کرد: با این شرایط نمی‌توان حداقل حبوبات را به عنوان جایگزین مواد پروتئینی در سبد خرید خانوار داشت.
غلامی بیان کرد: متاسفانه گوش شنوایی برای حرف‌های مردم وجود ندارد و هر چه بگویم راه به جایی نمی‌برد چراکه مسئولان به جای راه چاره برای کنترل گرانی‌ها بحث دلار و واردات را مطرح کرده و این گونه مردم را توجیه می‌کنند.
وی به رزمایش کمک مومنانه اشاره کرد و افزود: خوب است که رزمایش کمک مومنانه و در نظر گرفتن سبد معیشتی برای افراد نیازمند برگزار می‌شود وگرنه در این شرایط سخت اقتصادی و شیوع بیماری کرونا اگر به نیازمندان توجهی نشود بسیاری به دلیل سوءتغذیه و نداشتن حداقل مواد غذایی برای خوردن از بین خواهند رفت.
گرانی امان مردم را بریده
حسینی یکی دیگر از شهروندانی که برای خرید قند و چایی به مغازه آمده بود در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در حال حاضر هیچ چیز ارزان نیست و گرانی امان مردم را بریده است.
وی افزود: متاسفانه مسئولان مربوطه به فکر مردم ضعیف نیستند و قیمت‌هایی که تعیین می‌شود از عهده اقشار متوسط جامعه خارج است؛ قشر ضعیف و نیازمند که جای خود دارد.
حسینی بیان کرد: کمبود روغن در بازار نیز بر نگرانی‌ها افزوده و باعث شده مردم شهر و روستا در پی پیدا کردن یک قوطی روغن جامد آواره مغازه‌های شهر شوند اما خبری از روغن نباتی در هیچ مغازه‌ای نیست.
این شهروند با بیان این‌که مغازه‌دارن نیز گویی حوصله جواب دادن به مشتری را ندارند، اظهار کرد: با توجه به صحبت مسئولان سازمان صمت طی هفته‌های گذشته در خصوص موجود بودن روغن در بازار از صبح برای پیدا کردن روغن جامد به بیش از ۱۵ مغازه رفتم اما نه‌تنها روغن جامد موجود نبود بلکه مغازه‌داران در پاسخ به جواب مشتری می‌گویند اگر روغن پیدا کردید برای ما هم بیاورید.
یکی از شهروندان شهرستان قاین نیز طی تماس با پایگاه خبری خاورستان، از نبود روغن جامد در قاین گلایه کرده و خواستار پیگیری این موضوع شد.
بررسی قیمت مواد غذایی از مغازه داران
خسروی یکی از مغازه‌داران شهر بیرجند در گفت و گو با خاورستان، در خصوص قیمت انوع حبوبات، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز ۲۸ هزار تومان، لوبیا رشتی و چشم بلبلی ۳۸ هزار تومان، عدس ۲۶ هزار تومان، لپه ۳۷ هزار تومان، نخود ۲۵ هزار تومان، ماکارانی ۷۰۰ گرمی ۷۵۰۰ تومان، برنج ایرانی کیسه ۱۰ کیلوگرمی ۲۷۰ تا ۳۲۰ هزار تومان، برنج پاکستانی ۲۴۰ هزار تومان، برنج هندی ۲۳۰ هزار تومان، ۵ کیلویی قند ۵۰ هزار تومان و انواع چای گلین ۵۰۰ گرمی ۸۵ هزار تومان، چای احمد ۷۹ هزار و ۹۰۰ تومان و چای گلستان ۹۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.
وی افزود: در مورد انواع حبوبات طی یک ماه گذشته از دو تا ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت را شاهد بودیم همچنین در خصوص قیمت برنج هندی و ایرانی تا ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت وجود داشته و در خصوص برنج پاکستانی نیز حدود ۵ هزار تومان رشد قیمت وجود داشته است.
عرضه روغن جامد فقط در فروشگاه اتکا
این مغازه‌دار با بیان این‌که روغن جامد و مایع ندارم، گفت: بیش از دو ماه می‌شود روغن جامد در بازار نیست و تنها برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دولتی از جمله اتکا روغن جامد عرضه می‌کنند.
خسروی خاطرنشان کرد: در خصوص روغن مایع نیز برخی از مغازه‌داران فقط روغن مایع مخصوص سرخ کردنی دارند و قیمت روغن مایع نیز روزانه مشخص می‌شود.
عباسی یکی از مغازه‌داران مواد پروتئینی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو گرم تخم مرغ ۱۳ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ ۲۳ هزار و ۵۰ تومان اعلام شده است.
وی خاطرنشان کرد: هر کیلوگرم گوشت قرمز گوسفند ۱۰۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۸۵ هزار تومان است.
روغن جامد نداریم/ پیش‌بینی کاهش قیمت‌ها
محمد شریف رئیس اتحادیه مواد غذایی خراسان‌جنوبی در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر روغن جامد در مغازه‌های شهر بیرجند وجود ندارد.
وی با بیان این‌که شنیده شده در فروشگاه اتکا روغن جامد موجود است، افزود: احتمال دارد برخی از عمده‌فروشی‌ها به تعداد اندک روغن جامد داشته باشند اما من در مغازه خودم ندارم.
رئیس اتحادیه مواد غذایی خراسان‌جنوبی در خصوص افزایش قیمت حبوبات و برنج، اظهار کرد: در بحث حبوبات تنها لوبیا رشتی افزایش قیمت داشته است و قیمت فروش لوبیا رشتی با ده درصد مجاز افزایش قیمت، ۳۸ هزار تومان است که فروش بیشتر از این قیمت تخلف است.
شریف عنوان کرد: افزایش قیمت موجود در برنج نیز به دلیل تغییرات در قیمت دلار است اما در مجموع پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های مواد غذایی روند کاهشی داشته باشد.
الیاس جویبان معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر فقط فروشگاه اتکا روغن جامد برای فروش دارد.
وی افزود: کارگروه تنظیم بازار کشور اولویت را برای توزیع روغن مایع در بازار در نظر گرفته است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: روغن مایع روزانه در حال توزیع در بازار است.
جویبان در خصوص نبود روغن مایع خوراکی در بازار، عنوان کرد: سهمیه روغن مایعی که اعلام می‌شود ۳۰ درصد روغن خوراکی و ۷۰ درصد روغن مخصوص سرخ کردنی است و چون روغن خوراکی بیشتر مورد استفاده است بیشتر مشتری دارد و به دلیل کم بودن سهمیه نیز زودتر به اتمام می‌رسد.
وی اظهار کرد: اگر در سطح شهر بررسی انجام شود مشاهده خواهید کرد که شرایط توزیع روغن مایع نسبت به هفته گذشته خیلی خوب شده است ضمن این‌که روغن مایع در حال ارسال و صمت خراسان‌جنوبی نیز پیگیر این مسئله است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در خصوص فروش روغن جامد فقط در فروشگاه اتکا، گفت: چون کارخانه روغن نباتی ورامین متعلق به اتکا است فروش روغن جامد در فروشگاه‌های اتکا انجام می‌شود.
جویبان ادامه داد: چون در خراسان‌جنوبی فروش این روغن زیاد بوده است لذا این استان را برای فروش در اولویت قرار داده و روغن به فروشگاه‌های اتکای خراسان‌جنوبی ارسال می‌شود.
وی در خصوص محدودبودن فروش روغن در فروشگاه اتکا، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط فعلی و وجود ویروس کرونا متاسفانه گاهی اوقات شاهد ایجاد صف‌هایی برای تهیه روغن هستیم که این امر در شرایط فعلی بسیار خطرناک است و با توجه به هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی و صمت مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، روغن جامد در اتکا به صورت محدود توزیع می‌شود.
روغن جامد موجود است مردم نگران نباشند
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار کرد: روغن جامد در اتکا موجود است و جای نگرانی نیست فقط مردم لطف کنند برای خرید روغن جامد عجله نکرده و از ایجاد صف و ازدحام برای خرید جلوگیری کنند چراکه اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود منجر به پلمب فروشگاه خواهد شد که در این شرایط اصلا ایجاد صف برای دریافت روغن جامد به نفع مردم نیست.
جویبان گفت: روغن جامد برای توزیع به شهرستان‌ها ارسال شده و جای هیچ نگرانی برای مردم روستایی و شهرستان‌ها وجود ندارد.
برای بررسی وجود روغن نباتی در فروشگاه اتکای بیرجند با این فروشگاه تماس گرفتیم.
یکی از فروشندگان اتکا در پاسخ به سوال خاورستان در خصوص موجود بودن روغن جامد در این فروشگاه، اظهار کرد: در حال حاضر روغن جامد موجود نیست.
وی افزود: روز گذشته روغن جامد برای فروش داشتیم که با توجه به تقاضای زیاد مردم به اتمام رسیده است.
این فروشنده در خصوص قیمت روغن جامد، بیان کرد: یک روغن جامد ۴٫۵ کیلویی با یک روغن مایع سه لیتری مخصوص سرخ کردنی ۸۶ هزار تومان است.
وی در خصوص این‌که مشخص نیست فردا یا روزهای آینده روغن جامد در فروشگا اتکا موجود باشد یا نه، گفت: میزان روغن برای فروش و این‌که آیا فردا یا روزهای بعد روغن جامد موجود باشد یا نه مشخص نیست و فروشگاه اتکای بیرجند هیچ نقشی در این خصوص ندارد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴