امام جمعه قاین:

فریاد «هیهات منا‌الذله» برگرفته از مکتب عاشورای حسینی/ ایمنی جامعه با گسترش امر به معروف و نهی از منکر

امام جمعه شهر قائن گفت: طنین فریاد «هیهات منا‌الذله» ملت ایران برگرفته از مکتب عاشورای حسینی و پیام‌آور ایستادگی در  برابر ظلم و ظالم بوده است و هر چه قدر امر به معروف گسترده تر و دقیق تر و هر چه قدر الهام بخشی ما از قیام ابا عبدالحسین(ع) بصیرانه تر باشد جامعه ما در ایمنی بیشتری از هر جهتی قرار خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی رحمانی، امام جمعه قاین در گفتگو با خاورستان در رابطه به تبیین و ترویج امر به معروف و نهی از منکر و تاثیرات آن در فرد و اجتماع اظهار کرد: طنین فریاد «هیهات منا‌الذله» ملت ایران پیام‌آور ایستادگی در  برابر ظلم و ظالم بوده و درس قیام امام حسین(ع) عزت و ایستادگی در برابر ظالم است.

وی تاکید کرد: هر چه قدر این امر به معروف گسترده تر و دقیق تر صورت پذیرد هر چه قدر الهام بخشی ما از قیام ابا عبدالحسین(ع) بصیرانه تر باشد جامعه ما در ایمنی بیشتری از هر جهتی قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام رحمانی در تشریح این موضوع مثالی زد: رسول اکرم(ص) برای تاثیر گذاری امر به معروف و نهی از منکر برای عامه مردم مثالی زدند ایشان فرمودند افرادی سوار یک کشتی شدند که این کشتی دارای دو طبقه بود طبقه زیرین به طور کامل داخل آب بود و طبقه بالا هم سطح با آب بود لذا افراد طبقه پایین زمانی که قصد برداشت آب داشتند باید پلکان به طبقه بالا را بپیمایند برایشان زحمتی بود یک وقت دیدند که یک آدم غول وضعی یک حربه ای برداشته در همان طبقه پایین جایی که محل نشستنش بود را سوراخ می کند پرسیدند چرا این کار را می کنید گفت من حوصله ندارم این همه برم بالا و آب بردارم می خواهم همین جا را سوراخ کنم که همین جا برای خودم آب بردارم مردم جلوی او را گرفتند و پیغمبر فرمود اگر چنان چه جلوی غول را نگرفته بودند که کشتی را سوراخ کرده بودند همه این ها محکوم به غرق شدن بودند .

وی اظهار داشت: جامعه ما هم عینا همین طور است وقتی جوانی یک نخ سیگار بین انگشت خودش می گذارد سر چهار راه ژست می گیرد نمی داند که این سوراخ کردن حریم سلامتی یک جامعه است زمانی که دست به اعتیاد می زند و زمانی که با موتور ویراژ می رود وقتی که اقدام ناپسند دیگری انجام می دهد این درسته که توسط یک نفر انجام می شود اما اگر ساکنان آن محل جلوی جوان را نگیرند کل منطقه گرفتار خواهد شد بچه های آن ها هم گرفتار خواهند شد و این مصیبت دامن همه احاد را فرا خواهد گرفت.

نقش امر به معروف در پیشگیری از ناهنجاری‌ها

امام جمعه قاین تصریح کرد: بر اساس این موضوع و این که آیه شریفه هم فرمود المومنون المومنات بعضهم اولیا و بعضا یامرون بالمعروف و ینهون ان المنکر وظیفه داریم جلوی ناهنجاری ها بزهکاری های اعم از اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و …. را بگیریم.

به گفته وی ترجمه آبه شریفه قرآنی هم که مردان مومن و زنان مومنه اختیار دار یکدیگر هستند حالت سرپرستی نسبت به یکدیگر دارند چون که اختیار دارند به کارهای معروف دستور انجام می دهند و از کارهای زشت افراد را باز می دارند.

امام جمعه قاین ادامه داد: این که گفته می شود زنان مومن و مردان مومن این چنین هستند یعنی جمله به قول معروف گزاره خبری است این که گفته می شود این ها چنین کاری می کنند به این معناست که بر این ها واجب است که چنین کاری انجام دهند وقتی که در آحاد مردم امر به معروف و نهی از منکر واجب شد هیچ فردی که تارک معروف باشد و هیچ فردی که انجام دهنده منکر باشد حق اعتراض در برابر خیر خواهان را ندارد چون بر این ها واجب است این کار را بکنند و بر ان ها هم واجب است که این خیرخواهی را بپذیرند در غیر این صورت دو سنگ روی یک دیگر بند نخواهد شد.

وی تصریح کرد: جملاتی نظیر مرده من را در گور تو نمی گذارند این که فضولی موقوف آهسته برو آهسته بیا که گربه شاخت نزند این ها همه حرف های بدون از خرد، بدون عقل و به دور منطق است.

حجت الاسلام رحمانی تاکید کرد: مهم این است که جامعه فرهنگی اعم از روحانیون و مربیان اخلاق و تربیت کنندگان جامعه به زبان مهربانی و ملایم این واجب را به جوانان و نوجوانان و بزرگترها تعلیم بدهند که وقتی نسبت به آن ها خیر خواهی می شود امربه معروف و یا نهی از منکر می شوند ضمن تشکر از این خیرخواهی آن را بپذیرند و بر اساس آن عمل کنند و الاپیامدهای زشتی بر تارکان امر به معروف و نهی از منکر وارد خواهد شد.

فراگیری ظلم پیامد ترک امر به معروف

امام جمعه قاین ادامه داد: اگر در جامعه ای امر به معروف و نهی از منکر ترک شود انسان های شرور بر مردم چیره خواهند شد و آن وقت هر چه قدر این مردم دعا کنند که خدایا شر این ظالم را از سر ما کم بکن دعای آن ها مستجاب نخواهد شد چرا که باید روزی که اقدام می کردند اقدام نکردند و حال دیگر دعای آن ها مورد قبول قرار نمی گیرد.

به گفته حجت الاسلام رحمانی متاسفانه در جوامع امروزی ما این طوری است و به این سمت پیش می رویم استکبار جهانی به افراد ناهنجار به این ها گفته که رخصت این که شما را امر و نهی بکنند نگذارید بلکه گارد بگیرید و شانتاژ راه بیندازید و گوشی را بردارید و شروع به ضبط صدا و تصویربرداری از صحنه کنید بعد هم در فضای مجازی بیندازید تا ما این را چماغ کنیم در سر مومنان و انقلابیون ایرانی که حقوق بشر در ایران انجام نمی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر جایگاهی ندارد و افرادی هم که شجاعت به خرج می دهند و این کار را می کنند چه بسا به بهای خون آن ها تمام می شود

تاثیر انقلاب اسلامی از مکتب عاشورا

این کارشناس مسائل مذهبی در رابطه با تاثیر مکتب عاشورا گفت: فلسفه قیام مرحوم امام معمار کبیر انقلاب و به پیروی ایشان مردم ایران فلسفه قیام ابا عبدلله الحسین بود.

به گفته وی، ابا عبدالله الحسین در وصیت نامه ای معروفی که نوشتند و در دروازه مدینه تحویل برادرش محمد بن حنفیه دادند هدف خودش را این طور بیان می کند که من تصمیم دارم در این سفرم امر به معروف و نهی منکر کنم تصمیم دارم روش زندگی جدم پیغمبر و علی بن ابی طالب پدرم را در پیش بگیرم آن ها خیر خواه مردم بودند و چون خیرخواه مردم بودند امر به معروف و نهی از منکر می کردند.

حجت الاسلام رحمانی ادامه داد: مرحوم امام به تاسی از امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر را بیان کرد اگر چنان چه این درس را مردم از قیام ابا عبدالله الحسین فرا نگرفته بودند مثل خود امام حسین، فرزندان امام حسین و شهدای در رکاب امام حسین (ع) جان در طبق اخلاص نمی گذاشتند و اگر آن کار را نمی کردند نمی تواتند کاخ ستم شاهی و سلطان ظالم وقت را از قدرت به ذلت بکشانند.

امام جمعه قاین افزود: اگر چنان چه هشت سال دفاع جانانه ای در مقابل استکبار جهانی صورت گرفت به خاطر امر به معروف و نهی از منکر بود به خاطر این بود که هیهات من الذله یعنی این که ما کجا و ذلت کجا و این درس هیهات من الذله را ملت ایران از ابا عبدالله الحسین فرا گرفتند و هر چه قدر این امر به معروف گسترده تر و دقیق تر صورت پذیرد هر چه قدر الهام بخشی ما از قیام ابا عبدالحسین(ع) بصیرانه تر باشد جامعه ما در ایمنی بیشتری از هر جهتی قرار خواهد گرفت .

وی بیان کرد: حالا چه مسئله قاچاق مواد مخدر، چه مسئله احتکار و چه مسئله بنجل فروشی و…. اگر مردم به معنای واقعی روحیه مطالبه گری در آن ها وجود داشته باشد و در آن ها تقویت شده باشد که در برابر محتکران بایستند و در مقابل قاچاق فروشان قد علم کنند و جنس آن ها را تحریم کند استکبار جهانی هیچ نقشه ای را بر علیه کشور ایران و دتیای اسلام نمی تواند عملی کند.