دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

فعالیت‌های دانشجویی برای رفع محرومیت‌های علمی و معیشتی/ گروه جهادی امام حسن(ع) پیشرو در طرح همسفره و همسایه در کشور

گروه جهادی امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان جنوبی پا را از یک گروه جهادی فراتر گذاشته است و اکنون برای رفع مشکلات حاشیه شهر از جمله مشکلات علمی و معیشتی و بیماری کرونا فعالیت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، گروه‌های جهادی گروه‌هایی هستند که با هدف محرومیت‌زدایی تشکیل شده اند و برای رفع مشکلات از یک استان، شهر، روستا و افراد دور افتاده از امکانات، دست به کار می‌شوند.
تاکنون فعالیت های گروه های جهادی را در کارهای عمرانی و سازندگی دیده ایم اما گروه جهادی امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان جنوبی پا در همه زمینه‌ها گذاشته است و اکنون در زمینه‌های علمی، پزشکی، معیشتی و کرونا، رفع مشکلات حاشیه شهر، مطالبه گری از مسئولان وعمرانی فعالیت های شایسته ای انجام می دهد.
اجرای طرح موفق “همسفره و همسایه” در خراسان جنوبی به همت همین بسیجی ها رقم خورد و توانست در کشور یک طرح برجسته مطرح شود و این گروه جهادی را به عنوان یک گروه برتر معرفی کند.
سید جواد موسوی‌خواه، دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی که به عنوان گروه برتر دانشجویی و اردوهای جهادی معرفی شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: فضای جمعیت امام حسن مجتبی علیه‌السلام متشکل از دانشجویان جهادی طیف دانشگاه‌ها است و جمعی را تشکیل دادیم که اساس نامه آن کشوری است.
وی بیان کرد: امام خامنه ای سال ۱۳۹۵ در بحث آسیب‌های اجتماعی دغدغه‌هایی را مطرح کردند و تصمیم گرفتیم با تشکیل گروه جهادی سعی کنیم تا حدودی این دغدغه‌ها را مرتفع کنیم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی افزود: کار را با ۳۰ دانشجو آغاز کردیم و اکنون ۱۰۶ دانشجو عضو این جمعیت هستند.
موسوی‌خواه ادامه داد: رویکرد ما این بود که فضای تشکیلاتی مانند اردوی جهادی و منحصر به حوزه و یک روستای خاص نباشد بلکه در طول سال فعالیت داشته باشد.
وی گفت: ما سعی کرده ایم تخصصی‌تر و به گفته امام خامنه ای، مسئله‌محور کار کنیم که این بیشتر در حوزه اجتماعی و آموزشی است.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی بیان کرد: چارت سازمانی مانند بسیج برای این تشکل چیده شده و قرار شد نمونه کار بسیجی‌ها در جمعیت امام حسن(ع) نمود داشته باشند.
موسوی خواه خاطرنشان کرد: از ابتدایی که کار آغاز شد سعی کردیم به جای کار مقطعی یک حرکت، جریان‌سازی و یک نظام فرهنگ‌سازی داشته باشیم.
وی بیان کرد: بسته غذایی دادن خوب است؛ اینکه توزیع این بسته‌های غذایی سامان دهی پیدا کند، نظم داشته باشد و تبدیل به یک فرهنگ شود را در دستور کار قرار دادیم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی گفت: جمعیت امام حسن علیه السلام بین دانشجویان معرفی شد و دانشجویان ترغیب شدند تا به این جمعیت ملحق شوند.
موسوی‌خواه افزود: این جمعیت یک بخشی را به نام واحد تعلیم و تربیت دارد که متشکل از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمانی است که به جمعیت امام حسن(ع) جذب شدند و با کمک این دانشجویان برنامه‌های آموزشی برای دانش آموزان حاشیه شهر انجام می‌دهیم.
اجرای طرح “مهر و ماه” برای دانش آموزان حاشیه شهر
وی با بیان این‌که فعالیت آموزشی برای حاشیه شهر در قالب دوره “محیا” انجام می‌شود، گفت: طی این دوره، دانشجویان زیر نظر اساتید روانشناسی که کار با کودک را انجام داده‌اند؛ دوره‌های آموزشی می گذرانند، تشکل و سازمان‌دهی می‌شوند و کار با دانش آموزان حاشیه شهر را شروع می‌کنند.
این دانشجوی جهادگر بیان کرد: طرحی به نام “مهر و ماه” ارائه کردیم که در این طرح پنج محور را دنبال می‌کنیم که یکی از این محورها تعلیم معارف علمی است.
وی علت انتخاب مناطق حاشیه شهر را آمار بالای ناهنجاری‌های اجتماعی از قبیل ترک تحصیل بین دانش آموزان بیان کرد و افزود: ما شاهد این بودیم در حاشیه شهر بخاطر نبود مشوق و مشکلاتی که وجود دارد بیشتر دانش آموزان ترک تحصیل کرده و والدین نیز حمایت نمی کردند از این رو بیشتر دانش آموزان را حمایت علمی کردیم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی ادامه داد: فعالیت خودمان را علاوه بر بحث علمی به حوزه های دیگری نیز گسترش داده و سعی کردیم کارهایی را به دانش آموزان واگذار کنیم تا به جای اینکه وبال نظام شوند ذخیره‌ای برای نظام باشند.
موسوی‌خواه اضافه کرد: دیدگاه و حرکت دانش آموزان را طوری مدیریت کردیم که طرح‌های اقتصادی یاد بگیرند.
طرح حاشیه سبز برای رشد خلاقیت دانش آموزان
وی طرح حاشیه سبز را یکی از طرح های هدفمند جهت رشد خلاقیت دانش آموزان بیان کرد و افزود: گل کاکتوس را برای پرورش به دانش آموزان دادیم و پول حاصل از فروش گلدان ها را به عنوان درآمد به دانش آموزان برگرداندیم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی ضمن تاکید بر این‌که دنبال این هستیم دانش آموزان دنبال رفع آسیبی که در آن قرار دارند باشند، گفت: به جای اینکه دانش آموزان متوقع باشد نگرش اینکه “ما می‌توانیم درآمدی داشته باشیم” را در آن‌ها تقویت کردیم.
تشکیل گروه جهادی دانش آموزی
موسوی‌خواه، محور بعدی تربیت اجتماعی را تشکیل گروه جهادی دانش آموزی دانست و یادآور شد: از دانش آموزان نخواستیم خانه بسازنند و کارهای سنگین انجام دهند بلکه هدف ما این است که این دانش آموزان با رفع دغدغه های اجتماعی خودشان آشنا شوند.
وی ادامه داد: سعی کردیم دانش آموزان خودشان دنبال رفع مشکلاتشان باشند از این رو کارهای کوچک مانند رنگ آمیزی مدارس و توزیع بسته های غذایی در ماه رمضان را به کمک دانش آموزان انجام دادیم.
این دانشجوی جهادگر با بیان این‌که زمینه فعالیت دانش آموزان را در برنامه های خادم‌الحسن افتخاری (قاسم بن الحسن) فراهم کردیم، گفت: دنبال این بودیم هیات دانش اموزی داشته باشیم که به دلیل شیوع بیماری کرونا هنوز موفق نشدیم.
موسوی‌خواه اظهار کرد: یک تفاهم نامه با مرکز مدیریت خانواده منعقد کردیم که خانواده ها را از نظر روانشناسی طبقه بندی کردیم تا بررسی شود خانواده‌ها از نظر روانشناسی به چه کمکی احتیاج دارند و چه میزان در بحران آسیب دیدگی هستند.
وی بیان کرد: هدف ما این بود که چند سال ابتدای فعالیت جمعیت امام حسن(ع)، روی جمع آوری اطلاعات و آمار باشیم تا بانک اطلاعاتی ما آن قدر قوی شود که در تصمیم گیری بتوانیم درست عمل کنیم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که کار را با ۹ معاونت جمعیت امام حسن(ع) پیش بردیم، گفت: سعی کردیم کار علمی انجام دهیم و از افراد باتجربه بسیجی در زمینه های تخصصی بهره بگیریم.
طرح مهر و ماه برای کمک به تحصیل
موسوی‌خواه ادامه داد: در طرح “مهر و ماه” هدف ما این بود که برای دانش آموزان کارگاه خلاقیت داشته باشیم مانند بازی ریاضی که دانش آموزان رغبت بیشتری به درس خواندن پیدا کنند.
وی، وجود پشتیبان تحصیلی را یک حرکت خوب برای دانش آموزان بیان کرد و گفت: این کار را برای دانش آموزان حاشیه شهر با هدف بکر بودن آن انجام دادیم و از ظرفیت دانشجویانی مانند دانشجویان علوم پزشکی کمک گرفتیم تا برنامه تحصیلی و معنوی برای دانش آموزان ارائه کنند.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی افزود: پشتیبان تحصیلی به عنوان نیروی کمکی در کنار والدین پیگیر بحث تحصیلی دانش آموزان است و در کنار مباحث تحصیلی برنامه ریزی برای برگزاری برنامه هایی از قبیل برگزاری جشن چله را نیز دارد.
اجرای طرح سفره‌دار بین دانش آموزان
موسوی‌خواه به اجرای طرح “سفره‌دار” بین دانش آموزان اشاره کرد و گفت: این طرح زیر نظر جمیعت امام حسن(ع) علیه السلام انجام می شود؛ قبل از شیوع بیماری کرونا هر ساله در ۱۵ رمضان سفره افطاری با وسعت سه هزار نفری با برنامه ویژه و شاد برپا می شد و امسال با وجود ویروس کرونا برنامه نشاط افزایی در حاشیه شهر را برگزار کردیم.
وی از برگزاری مستند مسابقه ای با کمک تیم رسانه ای خبرداد و یادآور شد: مسابقه “باهم بسازیم” در خراسان‌جنوبی با این دید که مردم را بیشتر بتوانیم درگیر کارهای اجتماعی کنیم و همه مردم یک گروه جهادی شوند برگزار می‌شود.
جهادگر بسیجی ادامه داد: روانشناسان در حاشیه شهر کمک می‌کنند تا دانش آموزان و خانواده آنها به جایگاهی برسند و مردم به سمت خدمات اجتماعی معطوف شوند.
طرح موفق همسفره و همسایه برتر در کشور
موسوی‌خواه گفت: مهم‌ترین کاری که جمعیت امام حسن(ع) خراسان‌جنوبی انجام داد که تبدیل به یک طرح کشوری شد طرح “هم‌سفره و همسایه” است؛ اگر گروه جهادی ما رتبه و جایگاهی کسب کرده است دلیل اصلی آن این طرح است.
وی خاطرنشان کرد: در روزهای شیوع بیماری کرونا شاهد کمک‌های بی‌نظیر مردم بودیم اما مدیرمیدانی نداشتیم که این کمک‌ها را بتواند درست تقسیم کند؛ دنبال این بودیم تا سایر موسسات نیز وارد این کار شوند.
تشکیل سایت همسایه برای جمع‌آوری کمک از سراسر کشور
این جهادگر با اشاره به این‌که سایتی را با عنوان “همسایه” طراحی کردیم، افزود: طبق فرمایش امام خامنه ای در زمان شیوع بیماری کرونا باید کاری انجام می شد تا مردم سفره هایشان را با هم تقسیم کنند و همسایه شوند و در ماه رمضان این طرح اجرا شد.
موسوی‌خواه با بیان اینکه طرح “همسفره و همسایه” در ۱۵ محله بیرجند انجام شد، یادآور شد: برنامه‌ریزی این است که این طرح در همه محلات انجام شود.
وی توضیح داد: برای اجرای طرح “همسفره و همسایه” با ائمه جماعات به عنوان معتمد محله جلسه برگزار کردیم و یک سایت را طراحی کردیم تا گروه های جهادی خیریه ها و ائمه جماعات در سایت ثبت نام کنند.
همراهی بیش از ۵ هزار محله از کل کشور
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی افزود: پنج هزار محله و شش هزار گروه جهادی از کل کشور در سایت ما ثبت نام کردند و این نشان می‌دهد طرح امام حسن(ع) علیه السلام دیده شده و به عنوان یک مدلی می تواند در کشور پیاده سازی شود.
موسوی‌خواه با بیان این‌که گروه جهادی ما یک مدلی که برای کل کشور قابل بهره‌برداری و فرهنگ‌سازی است را ارائه داد، گفت: این قابلیت در این طرح تعریف شده است که یک نفر در هر محله‌ای می‌تواند به افراد نیازمند در هر محله دیگر کمک کند.
وی خاطرنشان کرد: هر کدام از این امامان جماعات در محله خود ۵ فروشگاه معتمد معرفی می‌کنند و این فروشگاه ها از نظر هویت سازی فروشگاه امین محله مطرح می‌شوند؛ کم فروشی و گران فروشی نمی کنند.
۳۳ فروشگاه در بیرجند همراه در طرح همسایه
این جهادگر بسیجی با بیان این‌که ۳۳ فروشگاه در بیرجند عضو طرح “همسفره و همسایه” هستند، گفت: فروشگاه‌ها برای این طرح توجیه شده‌اند؛ با معرفی افراد نیازمند توسط ائمه جماعات و ارائه بن کارت‌هایی به افراد در فروشگاه ها حضور پیدا کرده و خرید مورد نیاز خود را انجام می دهند.
کمک ۵۰ میلیون تومانی بنیاد مستضعفان
موسوی‌خواه با بیان این‌که بنیاد مستضعفان در طرح همسفره و همسایه تاکنون ۵۰ میلیون تومان کمک کرده است، گفت: هدف ما این بود که کمک های دولتی، حاکمیتی و مردمی در این طرح باشد و اگر روزی جمعیت امام حسن(ع) نبود این طرح در بین مردم ماندگار باشد.
وی با اشاره به اینکه در طرح همسفر و همسایه اولویت با خانواده‌هایی است که خانم‌ سرپرست خانواده است، افزود: هم چنین افرادی که به دلیل کرونا شغل خود را از دست داده اند نیز تحت پوشش این طرح قرار می گیرند و توسط ائمه جماعت معرفی می شوند.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: قابلیت بن کارت ها این است که در این فروشگاه های موردنظر عمل می‌کنند و کسی نمی‌تواند از این کارت ها سوءاستفاده کند.
برنامه‌ریزی برای طرح دوم همسایه
موسوی‌خواه ضمن تأکید بر این‌که این فروشگاه‌ها شامل میوه‌فروشی، نانوایی و داروخانه است، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای طرح دوم “همسفره و همسایه” هستیم تا در بحث اشتغال اقداماتی انجام گیرد.
وی با بیان این‌که در طرح همسفره ۱۲ محله حاشیه‌نشین بیرجند را تحت حمایت قرار دادیم، گفت: محلاتی که حاشیه‌نشین و مهاجران هستند مورد نظر است که در این مناطق ۱۲ معین و ۱۲ ائمه جماعت داشتیم.
این جهادگر بسیجی افزود: در این طرح ۶۰۰ نفر در مهرشهر، ۳۰۰ نفر در حاجی‌آباد، ۱۰۰ نفر در چهکند و ۵۰ نفر در حسین‌آباد مورد حمایت بوده اند که در مرحله اول و دوم کارت‌هایشان شارژ شده است.
موسوی‌خواه اضافه کرد: در فروشگاه‌های مورد نظر کد QR نصب کردیم که با اسکن این کد توسط گوشی در همان لحظه می‌توان کمک ها را به حساب مجازی امام جماعت واریز کرد.
دریافت خدمات آموزشی ۲۰۰ دانش آموز در طرح مهروماه
وی گفت: در طرح “مهر و ماه” ۲۰۰ دانش آموز عضو هستند که خدمات آموزشی دوران کرونا از قبیل کتاب کار و بسته‌های آموزشی لازم را دریافت می‌کنند.
دبیر جمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی اضافه کرد: ما دنبال این بودیم بحث “نورباران قرآن” را یاد دهیم که در کنار روخوانی و تفسیر قرآن، داستان، کتابخوانی و نمایش نامه نیز دانش آموزان یاد بگیرند.
موسوی‌خواه بیان کرد: برای صادرکردن این اقدامات به شهرستان‌ها اعلام آمادگی کردیم و با دو شهرستان قاین و فردوس در این زمینه صحبت‌هایی صورت گرفته است.
فراتر از گروه جهادی فعالیت کردیم
وی ضمن اشاره به این‌که پای خودمان را از یک گروه جهادی فراتر گذاشته‌ایم و یک گروه جهادی تشکیل دادیم که شاکله ثابت دارد، افزود: دیدگاه ما این بوده است که با حضور دانشجویان جدید و دانشجویانی که عضو جمعیت بوده‌اند ساختار جدیدی را در جمعیت نگه داریم.
دبیر جمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی تاکید کرد: با دانشجویانی که در شهرستان‌ها حضور دارند هماهنگ کرده‌ایم که بتوانیم این طرح ها را در شهرستان‌ها نیز اجرا کنیم.
موسوی‌خواه با بیان این‌که دانشجویانی نیز به عنوان خادم‌الحسن افتخاری فعالیت می‌کنند، افزود: در دهه اول ماه محرم با شاکله هیات مراسماتی را جمعیت امام حسن(ع) در حاشیه شهر برگزار می‌کند.
مطالبه‌گری از مسئولان فعالیت دیگر جمعیت امام حسن(ع)
وی ضمن اشاره به اینکه واحد پژوهشی این تشکل، بحث مطالبه‌گری از مسئولان را پیگیری می‌کند، گفت: همچنین در کارهای عمرانی مانند سایر گروه‌های جهادی نیز همکاری داریم.
ویزیت رایگان و خدمات سلامت ارائه می‌کنیم
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که واحد سلامت ما در بحث پزشکی و ویزیت رایگان فعالیت می کند، افزود: توزیع بسته های معیشتی به کمک آستان قدس رضوی از دیگر این اقدامات است.
موسوی‌خواه گفت: غذای گرم در شب قدر ماه رمضان، ولادت و شهادت امام حسن مجتبی(ع) توزیع کردیم.
وی اظهار کرد: در دروه “محیا” حتی از ظرفیت افرادی که عضو جمعیت امام حسن علیه السلام نیستند نیز بهره گرفته ایم.
دبیرجمعیت امام حسن(ع) بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه پوشش هر محله یک گردان با کمک دادگستری انجام شد، یادآور شد: با توجه به اینکه هزینه وکلا بالا است در مساجد حاشیه شهر یک وکیل معرفی شده که مردم بتوانند دعاوی خود را با مشاوره های استان مطرح کنند.
بهره‌گیری از ظرفیت قرارگاه خاتم الاوصیاء(ص)
موسوی‌خواه کمک گرفتن از قرارگاه خاتم‌الاوصیاء(ص) را از دیگر اقدامات دانست و یادآور شد: برای این‌که در هر محله طرح ها به شکل ائمه محور انجام شود گروه های مستقل در روستاهایی مانند چهکند تشکیل دادیم که این گروه‌ها متشکل از مردم خود محله هستند که برای کمک به نیروهای بسیج، آموزش لازم را دریافت می کنند و یک ظرفیت فعال می شوند.
وی فعال‌سازی شبکه روضه‌های خانگی را از دیگر کارهایی دانست که می‌تواند در طرح همسفره، کمک خیریه، کمک‌های مالی، نذورات و سایر مشکلات کمک کند.
این جهادگر بسیجی گفت: جمعیت امام حسن مجتبی علیه‌السلام با این ظرفیت و استعداد دانشجویان پرانرژی، افتخار می‌کنیم که گروه جهادی با ظرفیت دانشجویان بسیاری هستیم که بسیاری از چالش‌های کشور مانند کرونا را درک می‌کند.
مسئولان با گروه‌های جهادی در محرومیت‌زدایی همکاری کنند
موسوی‌خواه با اشاره به این‌که مسئولان از ظرفیت گروه‌های جهادی کمک بگیرند، بیان کرد: ما حاضریم سراغ ارگان‌ها برویم و در مسیر محرومیت‌زدایی کمک کنیم چراکه دانشجویان نشان دادند به عنوان افسران جنگ نرم و با سن کم با تجربه هستند.
وی یادآور شد: این تشکل دانشجویی، در بحث کرونا ایده‌های خوبی دارد که اگر در حد گروه جهادی باقی بماند نشر داده نمی‌شود.
انتهای پیام/۵/ ۲۱/ ۴