معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی خبر داد؛

فعالیت حدود ۱۵۰ نویسنده در خراسان جنوبی/ کارگاه‌های داستان‌نویسی در خراسان جنوبی برگزار می‌شود

رمضانی گفت: هم‌اکنون تعداد نویسندگان خراسان جنوبی، حدود 150 نفر است که از این تعداد، ممکن است یک نفر یک کتاب و یک نفر بیش از 20 کتاب نوشته باشند.

محمود رمضانی معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، به مناسبت رز قلم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: هم اکنون تعداد نویسندگان خراسان جنوبی، حدود ۱۵۰ نفر است که از این تعداد، ممکن است یک نفر یک کتاب و یک نفر هم بیش از ۲۰ کتاب نوشته باشند. همچنین بانک اطلاعاتی نویسندگان استان هم در حال تدوین است.
وی افزود: یکی از ویژگی منحصر به فرد خراسان جنوبی است که بیشتر نویسندگان استان در حوزه، خراسان جنوبی، فرهنگ، آداب و رسوم، ویژگی های تاریخی و دانشگاهی استان قلم می زنند، بطوری که ممکن است حتی برای یک روستا دو کتاب نوشته شود.
معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۷۴ عنوان کتاب در خراسان جنوبی چاپ شده است گفت: از ابتدای امسال تاکنون هم، ۲۲ عنوان کتاب در استان چاپ شده است که به نسبت ظرفیت های خود استان، خوب است.
رمضانی افزود: همچنین در خراسان جنوبی ۳۰ انتشاراتی وجود دارد که از این تعداد ۲۴ انتشارات فعال هستند.
وی بیان کرد: به مناسبت روز قلم، از امروز تا آبان ماه امسال، کارگاه های نویسندگی، داستان نویسی و شعر برگزار می شود. در این خصوص کارگاه هایی با حضور نویسندگان و شاعران کشوری در استان و کارگاه هایی هم در سطح همه ی
شهرستان ها برگزار می شود.
معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: بعد از برگزاری این کارگاه ها هم، جشنواره داستان نویسی به صورت استانی برگزار خواهد شد، اما برای رقابت بین استانی، برای ارتقای این جشنواره به سطح منطقه ای یا ملی تلاش خواهیم کرد.
رمضانی با اشاره به رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره کتاب سال، گفت: فراخوان این جشنواره هم برای حضور و ثبت نام نویسندگان استان، امروز انجام خواهد شد که اختتامیه آن هم در آبان ماه برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مشکلات نویسندگان، گرانی کاغذ و افزایش هزینه های چاپ است، افزود: در این خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد سامانه کاغذ را راه اندازی کرده که هر کدام از نویسندگان می توانند از طریق ناشرین، در این سامانه ثبت نام کرده و از کاغذ دولتی بهره مند شوند.
معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: به مناسبت روز قلم، فردا هم از کتاب بیرجندیه ها به قلم دکتر محمدرضا راشد محصل رونمایی خواهد شد. همچنین در این مراسم از تعدادی از نویسندگان و شاعران استان هم تقدیر خواهد شد. امیدواریم برنامه معرفی کتاب، تقدیر از نویسندگان و نقد و انتقاد کتاب ها در تمام مدت سال ادامه داشته باشد.
رمضانی با بیان این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با روش های مختلف از جمله طرح خرید کتاب تلاش می کند تا زمینه ترویج فرهنگ کتاب وکتابخوانی را در استان فراهم کند، خاطرنشان کرد: در همین راستا، حمایت از تولیدات نویسندگان و ناشران در قالب طرح خرید کتاب، جزو برنامه های اصلی این اداره کل است.
انتهای پیام/۷