مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی مطرح کرد؛

فعالیت ۱۱۰ خادمیار در کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی/ تهیه ویدئو کلیپ کوتاه از کتاب کبریت الاحمر به زودی

فروتنی گفت: 110 نفر خادمیار در کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی فعالیت دارند.

محمدحسین فروتنی مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: کانون کتاب و کتابخوانی ذیل دبیرخانه خدمت رضوی در استان تشکیل شده است.
وی افزود: این کانون ۱۱۰ نفر خادمیار فعال دارد و مکان آن در آستان شهدای باقریه است.
مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی بیان کرد: عمده برنامه های این کانون فرهنگی و در زمینه ترویج فرهنگ کتاب، کتابخوانی و مطالعه است.
فروتنی عنوان کرد: برگزاری مسابقات کتابخوانی، نشست‌های کتابخوان، معرفی کتاب های خوب، ارتباط با فرهنگسراهایی در تهران و برگزاری مسابقات کشوری، کتاب رسانی به مناطق محروم و مساجدی که کمتر برخوردار هستند،فعالیت در فضای مجازی در بحث مطالعه و معرفی کتاب، معرفی افراد کتابخوان، معرفی نویسندگان مشهور و کتاب‌های آنها از جمله فعالیت‌های کانون کتاب و کتابخوانی است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه مردم از کتاب کاغذی کمتر استفاده می‌کنند با معرفی کتاب در فضای مجازی و بارگذاری کتاب در این فضا شرایط را برای مطالعه تسهیل کرده و مردم را با شیوه های نوین کتابخوانی آشنا کرده و خوشبختانه استقبال خوبی شده و می‌شود.
مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی به برگزاری جشنواره های کتابخوانی در فصل های مختلف سال اشاره کرد و گفت: برگزاری اینگونه جشنواره ها خوب است اما در حال حاضر با توجه به بحث کرونا نمیتوان نشست کتابخوانی در بوستانها و مراکز فرهنگی برگزار کرد اما اگر این کار توسعه پیدا کند و فرهنگ مطالعه افزایش پیدا کند بسیار خوب است.
فروتنی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند اگر بحث وقف و نذر را به سمت کتاب و کتابخوانی ببریم بسیار ارزش دارد.
وی بیان کرد: در حال حاضر که به دلیل شیوع کرونا بسیاری از خانواده هایی که عزیزی را از دست می‌دهند و نمی‌توانند مراسم برگزار کنند اگر هزینه مراسم را در بحث کتاب و کتابخوانی از جمله تهیه کتاب، پرداخت هزینه انتشار یک کتاب، ساخت و افتتاح کتابخانه یا تهیه هدایا برای مسابقات کتابخوانی صرف و خرج کنند هم کار ارزشمندی انجام شده و هم باقیات و صالحاتی برای عزیز از دست رفته است.
مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی اظهار کرد: برگزاری برخی مسابقات کتابخوانی که چند سوال طراحی شده و باید جواب به یک شماره پیامک شود در بحث ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تاثیری ندارد چراکه یک نفر جواب سوالات را پیدا کرده و به بقیه میدهد در حالی که شاید اکثر افرادی که در مسابقه شرکت میکنند اصلا کتاب را مطالعه نکرده باشند.
فروتنی با بیان این‌که باید فرهنگ مطالعه از زمان دبستان نهادینه شود، افزود: باید مردم را به مطالعه کتاب دعوت کنیم و این‌که اگر فردی کتابی را برای مطالعه امانت گرفت موقع برگشت کتاب خلاصه نویسی از کتابی که مطالعه کرده از او بخواهیم.
وی به توزیع کتاب بین اقشار مختلف توسط کانون کتاب و کتابخوانی قبل از شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: این کانون آمادگی دریافت کتاب‌های بلااستفاده از خانواده‌ها را جهت امانت دادن دارد. حتی کاغذ باطله هایی که در برخی از خانه ها وجود دارد را گرفته و جهت بازگرداندن به چرخه تولید کتاب و کاغذ انجام می‌دهیم.
مسئول کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا بحث رد و بدل کردن کتاب بین اقشار مختلف کمتر شده است.
فروتنی به تهیه ویدئو کلیپ از برخی کتابها اشاره کرد و گفت: به زودی کتاب کبریت الاحمر از آیت الله محمد باقر آیتی گازاری را به صورت ویدئو کلیپ کوتاه که به راحتی قابل مطالعه باشد را آماده کنیم.
وی به اهم برنامه های کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست اعضاء کانون کتاب و کتابخوانی و شرح مراحل ثبت گزارشات و برنامه های اجرایی جهت اعضاء کانون، برگزاری کلاسهای هنرهای دستی و داستان نویسی تابستانه برای کودکان به همت خادمیاران در محل آستان مقدس امامزادگان باقریه بیرجند، برگزاری جشن ازدواج ۳ زوج با همکاری آستان مقدس امامزادگان باقریه، برگزاری جشن با حجاب ها ویژه دختران خردسال بمناسبت روز عفاف و حجاب و اهداء جوایز به حاضرین، برگزاری کارگاه های قصه گویی و آموزش کاردستی ویژه کودکان و نو جوانان، برگزاری دوره های کودکان خلاق، معرفی کتب ارشمند در خصوص عید غدیر خم و شخصیت حضرت امیر المومنین (ع)، برگزاری دوره هی آموزش سبک زندگی برای والدین ، ثبت در رایانه و برچسب گذاری و مرتب نمودن کتب کتابخانه کانون تخصصی کتاب و کتابخوانی جهت استفاده عموم، هماهنگی با دهیاران روستاهای مجاور بیرجند جهت برگزاری کلاس ها و دوره های آموزش هلال احمر توسط خادمیاران، انجام تفاهم نامه با مدیران اجتماعی و فرهنگی زندان بیرجند جهت اجرای برنامه های امانت کتاب و برنامه های فرهنگی کانون، مشارکت در نشست تخصصی کتابخوان بصورت سراسری با مشارکت جمعی از مدیران کانون های کتاب و کتابخوانی خدمت رضوی از استانهای کشور، برگزاری جشن عید غدیر ویژه دختران دوره های متوسطه اول در جوار مضجع شریف امامزادگان باقریه، حضور خادمیاران در جمع هنرجویان موسسات کار آفرینی و خیریه و معرفی و اهداء کتاب، راه اندازی کاروان شادی در روز عید غدیر خم در سطح شهر و اجرای برنامه های فرهنگی و معرفی و اهداء کتاب، تدوین و تهیه کلیپ های شعرخوانی توسط خادمیار نوجوان و افتخاری کانون کتاب و پخش در فضای مجازی و مشارکت در برگزاری اولین جشنواره مادر و کودک و اهداء کتاب و جوایز به کودکان حاضر در جشنواره از مهمترین برنامه های این کانون طی دهه ولایت و امامت بوده است.
انتهای پیام/۱۲۷