معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی:

فعالیت ۱۷ مرکز شبانه روزی توانبخشی در استان/ بهره مندی ۳۰۳ معلول از خدمات مراکز حرفه آموزی خراسان جنوبی

رضازاده گفت: طی سه ماه ابتدای سال جاری ۳۰۳ معلول از خدمات مراکز حرفه آموزی در شهرستان های بیرجند، قاینات، سرایان، زیرکوه، فردوس، بشرویه، طبس و درمیان استفاده کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جمیله رضازاده معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۱۷ مرکز شبانه روزی در خراسان جنوبی به ۶۷۸ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن خدمات مراقبتی ارائه می دهند.
وی با بیان اینکه در استان ۲ مرکز توانبخشی مبتنی بر خانواده در شهرستان های بیرجند و قاین وجود دارد، افزود: در این مراکز به ۱۷۸ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن توسط مراقبان آموزش دیده خدمات ارائه می شود و یارانه هر معلول مبلغ ۶ میلیون و ۷۲۰ هزار ریال است که به صورت ماهیانه به حساب مراکز واریز می شود.
معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی در خصوص فعالیت توانبخشی و درمان اختلالات دهانی، بلع و تغذیه اظهار کرد: در این راستا در سال گذشته ۳۶۵ میلیون ریال به استان اختصاص یافت و جهت خدمات دندانپزشکی ۹۰ نفر از توانخواهان تحت حمایت تا سقف هر نفر پنج میلیون ریال هزینه شد.
رضازاده در ادامه گفت: طی سه ماه ابتدای سال جاری تعداد ۸۴۳ نفر از معلولین واجد شرایط تحت حمایت بهزیستی به طور مستمر از خدمات حضوری و غیرحضوری ۳۵ مرکز روزانه آموزشی توانبخشی، حرفه آموزی و کارگاه‌های تولیدی حمایتی در استان استفاده کردند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۴ مرکز حرفه آموزی در خراسان جنوبی فعالیت داشتند، ادامه داد: تعداد ۲۹۸ نفر معلول از خدمات این مراکز در شهرستان های بیرجند، قاینات، سرایان، زیرکوه، فردوس، بشرویه، طبس و درمیان بهره مند شدند.
معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: طی سه ماه ابتدای سال جاری ۳۰۳ معلول از خدمات مراکز حرفه آموزی در شهرستان های بیرجند، قاینات، سرایان، زیرکوه، فردوس، بشرویه، طبس و درمیان استفاده کردند.
رضازاده با بیان اینکه طی سه ماه ابتدای امسال ۳۸۲ معلول ضایعه نخاعی از کمک هزینه حق پرستاری بهره مند شدند، افزود: در حال حاضر به ازای هر نفر ۶ میلیون و یکصد هزار ریال هزینه حق پرستاری پرداخت می شود.
وی در پایان گفت: در راستای اجرای طرح ارتقای توانمندی افراد دارای معلولیت و سالمندان در سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۱ نفر معلول نابینا، آسیب نخاعی و سالمند تحت پوشش قرار گرفتند و در سال جاری به ازای هر نفر ۲۲ میلیون ریال سرانه اعتبار در نظر گرفته شده است.
انتهای پیام/۷