مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی مطرح کرد

فعالیت ۸ دفتر خدمات زیارتی موقت در خراسان جنوبی/ از ورود زائران بدون روادید به عراق جلوگیری می‌شود

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: 8 دفتر خدمات زیارتی موقت در شهرهای آیسک، سه‌قلعه، مود، درح، عشق آباد، دیهوک، آرین‌شهر و خضری دشت بیاض برای خدمات رسانی به زائران دایر شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ابوالفضل نوفرستی مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام آغاز ثبت‌نام زائران اربعین حسینی از ۵ مهر ماه، اظهار کرد: در سال‌جاری نیز همچون سنوات قبل ثبت نام زائرین از طریق سامانه سماح به نشانی https://samah.haj.ir یا مراجعه حضوری به شرکت ها و دفاتر زیارتی سطح شهرستانها و دفاتر موقتی که در سراسر استان ویژه اربعین دایر شده است، انجام می‌شود.
وی افزود: در سال‌جاری جهت تسهیل و تسریع در روند صدور روادید جهت ثبت نام صرفاً ۵ قلم اطلاعاتی (کدملی، تاریخ تولد، شماره موبایل، شماره گذرنامه و تاریخ صدور گذرنامه) از زائرین دریافت می‌شود و اطلاعات تکمیلی همچون تاریخ اعزام در مرحله پس از پرداخت هزینه انجام می‌شود.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: پس از تکمیل اطلاعات، لازم است زائرین جهت تحویل گذرنامه خود بر اساس محل سکونت یک دفتر زیارتی را از لیست دفاتر زیارتی با توجه به استان و شهر محل اقامت خود انتخاب کنند.
نوفرستی یادآور شد: ثبت نام در سامانه سماح رایگان است لیکن هزینه‌هایی که توسط وزارت کشور در سامانه سماح محاسبه و دریافت می‌شود شامل هزینه روادید، هزینه بیمه و خدمات درمانی و حق الزحمه اخذ روادید به مبلغ ۳۷۷ هزار و ۷۰۰ تومان است و باید از طریق درگاه‌های پرداخت الکترونیکی پرداخت شود.
وی با اشاره به اینکه زائران باید با پرداخت هزینه و دریافت کد رهگیری، ثبت نام خود را قطعی و مرز مورد نظر خود را انتخاب کنند، افزود: کنسولگری موقت عراق از دو روز گذشته در بیرجند آغاز به کار کرده است و زائران موظف هستند گذرنامه خود را به دفاتر زیارتی تحویل و رسید دریافت نمایند سپس دفاتر زیارتی طی ۲۴ ساعت وظیفه دارند گذرنامه را به کنسولگری تحویل داده و ویزا صادر شود.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۳۳ دفتر خدمات زیارتی در سراسر استان دایر است، گفت: ۸ دفتر خدمات زیارتی موقت در شهرهای آیسک، سه‌قلعه، مود، درح، عشق آباد، دیهوک، آرین‌شهر و خضری دشت بیاض برای خدمات رسانی به زائران دایر شده است.
نوفرستی مرز چزابه و مهران را مرز خروج زائران اربعین حسینی در خراسان‌جنوبی اعلام کرد و یادآور شد: زائران برای دریافت گذرنامه اقدام و به روزهای آخر موکول نکنند و باید حداقل ۶ ماه از روز ورود زائر به عراق از تاریخ انقضای گذرنامه زائران باقی مانده باشد.
وی با تاکید بر اینکه کلیه‌هزینه‌های ثبت‌نام از طریق درگاه‌های اینترنتی و الکترونیکی دریافت می‌شود و هیچ‌گونه هزینه نقدی نباید پرداخت شود، افزود: اولین نفری که از هر گروه در سامانه سماح ثبت‌نام کند به عنوان سرگروه انتخاب می‌شود و شماره موبایل او به سامانه سماح وصل شده و اطلاعات لازم به صورت پیامکی به وی ارسال می‌شود.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال روادید به صورت انفرادی صادر می‌شود، گفت: تمام زائران باید بیمه باشند و احتساب بیمه از ۲۰ کیلومتری مرز آغاز و در کشورهای زیارتی عراق است.
نوفرستی با بیان اینکه مسئولیت اعزام به مرز و تهیه وسیله نقلیه به عهده زائر است، خاطرنشان کرد: مدت مجاز اقامت زائران اربعین حسینی در عراق یک ماه است و امسال به هیچ وجه کسی بدون داشتن روادید، حق ورود به عراق را نخواهند داشت.
وی افزود: با توجه به سوء استفاده سارقان حرفه‌ای، زائران نسبت به وجوه نقد، موبایل و مدارک شخصی خود محافظت کافی را داشته باشند.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: زائران اربعین فتوکپی کارت ملی و گذرنامه را به همراه داشته باشند اما از همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت خودداری شود.
نوفرستی با اشاره به اینکه کنسولگری موقت عراق به مدت یک‌ماه برای صدور روادید در بیرجند مستقر است، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود روزی ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر برای ثبت‌نام اربعین مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه امسال دشمنان به صورت جدی به دنبال تفرقه افکنی در میان مسلمانان هستند، افزود: برای جلوگیری از سوء استفاده دشمنان، از ایجاد درگیری خودداری شود و زائران به عنوان سفیران انقلاب رعایت احترام به سایر زائران را با توجه به حضور تمام مذاهب در راهپیمایی اربعین داشته باشند.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: جاذبه ابا عبدالله الحسین (ع) همیشه وجود داشته و دارد و مردم هر سال پرشورتر از سال‌های قبل در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند.
انتهای پیام/ ۱۳۲