رئیس جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

فعال بودن جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی در حوزه تجاری سازی فناوری و اشتغال

صادقی گفت: معرفی شش برند تولیدات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، ایجاد سه شبکه تولیدات مشاغل خانگی و اجرای طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از فعالیت‌های حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلال الدین صادقی رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در آستانه فرارسیدن ۱۶ مردادماه سالروز تاسیس جهاددانشگاهی ضمن تبریک روز خبرنگار به جامعه خبرنگاران و اهل رسانه، اظهار کرد: جامعه رسانه‌ای کشور، صادقانه و با کمترین پشتوانه مالی، فضای ایران اسلامی را با انتشار به موقع و دقیق اخبار در سطح جامعه، پویا و فعال نگاه می‌دارند.
وی افزود: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد مولود انقلاب که به گفته مقام معظم رهبری عطرش فضای جامعه را پر کرده، در حال حاضر بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی بزرگترین شبکه پژوهش‌های کاربردی است.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: جهاد دانشگاهی دارای ۴۲ واحد استانی، سه پژوهشگاه، ۳۰ پژوهشکده، ۱۳۰ مرکز خدمات تخصصی، ۲۵ مرکز رشد، ۱۴۰ گروه پژوهشی، دو پارک علم و فناوری، ۳۰ موسسه آموزش عالی ،دو پایگاه علمی، دو مجتمع تحقیقاتی، ۱۵ شرکت دانش بنیان، یک خبرگزاری بین المللی، دو خبرگزاری ملی، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان، سازمان دانشجویان، سازمان انتشارات، سازمان فعالیت‌های قرآنی و سازمان گردشگری دانشجویان است که بخش‌هایی از بدنه بزرگ جهاددانشگاهی را شامل می‌شوند.
صادقی از آموزش بیش از یک میلیون فراگیر در سال در دوره‌های تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی در کشور خبر داد و گفت: ۱۰۰ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکتری در مراکز و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی در حال تحصیل هستند.
وی اظهار کرد: جهاددانشگاهی، آموزش و پژوهش را ذیل نوآوری تعریف کرده و در پژوهش، آموزش و فعالیت‌های فرهنگی به دنبال پاسخگویی به نیازهای جامعه و بخش‌های صنعت و خدمات بوده است.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: جهاددانشگاهی همواره سعی کرده وابستگی خود را به بودجه دولتی کمتر کند و هم اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که وابستگی جهاددانشگاهی به بودجه دولتی حدود ۲۰ درصد است.
صادقی با بیان این‌که جهاددانشگاهی خراسان‌جنوبی به عنوان بخشی از پیکره بزرگ و درخت تناور این نهاد توانسته است درحوزه‌های پژوهش، آموزش و فرهنگ متناسب با نیاز جامعه و مبتنی بر نیازهای منطقه، اقدامات شاخصی را انجام دهد، گفت: جهاد دانشگاهی به رغم این که در هر استان متناسب با مزیت‌های آن استان، اقداماتی را برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌کند، در مقیاس کلان نیز یک سیستم یکپارچه پژوهشی، آموزشی و فرهنگی است و همواره آمادگی داشته است در صورت اعلام نیاز، خدمات خود را در راستای رفع نیازها و بهره‌گیری از پتانسیل‌ها در جای جای کشور ارائه کند.
وی خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی واحد خراسان‌جنوبی در سال‌های اخیر در حوزه پژوهشی، بر گیاهان دارویی و به ویژه محصولات استراتژیک عناب، زرشک و زعفران و همچنین آسیب‌های اجتماعی با تأکید بر بانوان خانه‌دار و پژوهش‌های مرتبط با برنامه‌ریزی و توسعه شهری و روستایی متمرکز کرده و طی سال‌های آینده قصد دارد در گرایشی خاص از معدن متناسب با پتانسیل منطقه و گردشگری کویر و ژئوتوریسم ورود کند.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: تالیف هشت عنوان کتاب در حوزه‌های فوق، چهار ثبت اختراع(شکلات فراسودمند عناب- آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون‌سازی، کلوچه فراسودمند عناب و چیپس فراسودمند عناب)، ۱۱ اختراع در مرحله ثبت، چاپ ۳۱ عنوان مقاله، عضویت در شش مجمع علمی تصمیم‌گیرنده استان، اجرای فاز اول توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی برای ۱۰۹ روستا و آغاز فاز دوم همین طرح برای ۱۲۷ روستای دیگر به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین اجرای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از جمله اقدامات پژوهشی این واحد است.
صادقی ادامه داد: برگزاری بیش از ۴۰ طرح، دوره، کارگاه و همایش در دبیرخانه علمی آسیب‌های اجتماعی و ذخیره ۵۵۰ نمونه خون بند ناف نیز از دیگر اقدامات حوزه پژوهشی جهاددانشگاهی است.
وی افزود: برگزاری ۳۵ عنوان برنامه، اجرای بیش از ۶۰ طرح نظرسنجی توسط ایسپا، تولید بیش از ۸ میلیون خبر در ایسنا و ایکنا و برگزاری هشت عنوان جشنواره ملی- منطقه‌ای، از فعالیت‌های معاونت فرهنگی بوده است.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: آموزش ۲۰ هزار فراگیر دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، تدوین ۳۰ دوره آموزشی، ۲۰۰ دوره آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت، فعالیت چهار مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت در استان، برگزاری چهار آزمون استخدامی توسط مرکز آزمون جهاددانشگاهی و دبیری کمیته آموزش استان از سال ۹۸، از دیگر فعالیت‌های حوزه آموزشی است.
صادقی ادامه داد: معرفی شش برند تولیدات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، ایجاد سه شبکه تولیدات مشاغل خانگی و اجرای طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از فعالیت‌های حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی استان است.
وی با اشاره به چشم‌انداز آینده این نهاد، یادآور شد: ایجاد پژوهشکده عناب و زرشک،ایجاد مراکز خدمات پزشکی با تکیه بر توان پژوهشگاه رویان و پژوهشگاه ابن سینا، توسعه شعب شهرستان‌ها به ویژه شهرهای طبس و فردوس و عرضه گسترده محصولات استراتژیک استان و فرآورده‌های آن در سطح ملی و بین‌المللی، برخی از اقدامات پیش روی جهاددانشگاهی در خراسان‌جنوبی است.
انتهای پیام/۱۲۷