یادداشت؛

فقر در خاوران بیدار

فقر مدیریتی است که ترمز توسعه استان کم‌برخوردار خراسان جنوبی را کشیده است.

مدتی قبل یادداشتی در خصوص مدیران کوتوله نوشتم، مدیران کوتوله ای که یکی از عوامل عدم توسعه استان هستند، مدیرانی که هیچ گونه جرات و جسارت برای حل مشکلات مردم ندارند و فقط به میزهای خود چسبیه و تنها به فکر منفعت خود و همفکران خود هستند، مدیرانی که به همین خاطر سالیان سال است در مناصب خود مانده اند.
این روزها اخبار ناامید کننده ای از حوزه های مختلف استان از جمله بیماری کرونا، مشکلات اصناف، مشکلات دامداران و عشایر و مشکلات زیرساختی و عدم پذیرش انتقاد از برخی مسئولان مخابره می شود، اما هرچند گفته می شود نباید اخبار منفی و ناامیدی مخابره شود یا از مسئولان انتقاد کرد اما گاهی اوقات تحمل ها به اتمام می رسد و فقر ها نمایان می شود.
این روزها مسئولین خراسان جنوبی اند که فقر «مدیریت و برنامه‌ریزی» دارند. ستاد تشکیل می دهند، سند امضا می کنند، نشست خبری می گیرند و شعار می دهند و تنها از این مدیریت و برنامه ها یک عکس از لنز دوربین ها و رسانه انعکاس داده می شود و دیگر نه رسانه و نه خبرنگاری دنبال نتایج آن می رود.
این روزها رسانه های خراسان جنوبی اند که به خاطر مصالح و منافعی فقر «تحلیل و انتقاد» دارند، اگر انتقادی صورت گیرد به شدت محکوم می شود یا رپرتاژ و آگهی ها لغو می شود. برخی منتقدان با هم سر ناسازگاری دارند و گویا یکدیگر را تحلیل و انتقاد می کنند و به مطالبه گران لاکچری تبدیل می شوند.
برخی مدیران استانی در ادارات فسیل شده اند و در «کارآمدی و کارگشایی» فقیرند، برای آنها مُهر قانون اعم است، کارآمدی و کارگشایی از مشکلات استان و مردم در بخش های ریز و درشت دیگر معنی و مفهوم ندارد، می گویند امروز و فردا بگذرد تا ببینیم تیرماه چه خواهد شد و این فقر مدیریتی است که ترمز توسعه استان کم برخوردار خراسان جنوبی را کشیده است.
نمایندگان خراسان جنوبی که دارای وحدت هستند بیشتر در تهران چانه زنی می کنند و چون خود افرادی صادق هستند فکر می کنند برخی مسئولان دولتی و اجرایی با آنها صداقت دارند که اینطور نیست، نمایندگان قائل به اعتمادند و ناوارد در معاملات سیاسی استان.
خلاصه فقر مادی، زیر ساختی، مدیریتی امروز خراسان جنوبی حاصل عملکرد چندین ساله مدیران بی دست و پایی است که خودمان مدیرشان کردیم، پس… خود کرده را تدبیر نیست! ولی این بار دیار خاوران با آگاهی، بصیرت و انتخاب صحیح، جهادی و انقلابی می خواهد فقر را از خطه طلاپرور خراسان جنوبی دور کند.
یک ضرب المثل است که می گوید «نه افتاب از این گرمتر میشه نه غلام از این سیاهتر» وضع که از این بدتر نمی شود و فقیر تر نمی شویم، کمی با احساس مسئولیت بیشتر انتقاد کنید، روشنگری کنید و انتخاب کنید، این روزها کسی زیر منت کسی نیست پس حرفتان را نترس بگویید.
مهدی کاظمی‌فرد خبرنگار و فعال رسانه
انتهای پیام/۴