فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی مطرح کرد؛

فوت ۱۴۰ نفر در خراسان جنوبی به دلیل تصادفات/ جرائم فضای مجازی ۴۴ درصد افزایش یافت

سردار فرشید گفت: از ابتدای سال جاری تا ۱۸ مرداد ۱۶ فوت ناشی از تصادفات در معابر شهری و ۱۲۴ فوت در تصادفات جاده ای استان اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سردار ناصر فرشید فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری ضمن تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان صارمی و ناصری و روز خبرنگار، اظهار کرد: خدا را شکر میکنیم که در سطح استان توانستیم امنیت مراسم های دهه اول محرم را به خوبی تامین کنیم.

وی افزود: علی رغم تمام کمبودها و مشکلات اما جهادی فعالیت میکنیم و بابت این خدمت شکرگذار هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از دغدغه های ما تصادفات جاده ای و درون شهری است.

فوت ۱۴۰ نفر بر اثر تصادفات

سردار فرشید عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا ۱۸ مرداد ۱۶ فوت ناشی از تصادفات در معابر شهری و ۱۲۴ فوت در تصادفات جاده ای استان اتفاق افتاده است.

وی اظهار کرد: ۳۷ درصد افزایش تصادفات درون شهری و ۲۱ درصد تصادفات جاده ای را در استان از ابتدای سال شاهد بودیم.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در بحث تصادفات شهری ۷۶.۵ درصد تصادفات خسارتی، ۲۳ درصد جرحی و مابقی فوتی بوده که در تمامی زمینه ها افزایش داشته است.

سردار فرشید افزود: در بحث تصادفات جاده ای ۵۵ درصد تصادفات خسارتی، ۳۸ درصد جرحی و ۷ درصد فوتی بوده در که بخش تصادفات خسارتی ۲۰ درصد، جرحی ۲۳ درصد و فوتی ۳۵ درصد افزایش داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۴۲۰۰ فقره تصادفات درون شهری و ۱۹۰۰ فقره تصادفات برون شهری به وقوع پیوسته است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: ۵۷ درصد تصادفات در راه های اصلی اتفاق افتاده و ۵۳ درصد از نوع واژگونی بوده است.

سردار فرشید با بیان اینکه خستگی و خواب آلودگی مهمترین عامل در تصادفات است، افزود: ۴۲ درصد تصادفات به دلیل عدم توجه به جلو و ۲۴ درصد به دلیل تخطی از سرعت مطمئنه میباشد.

محورهای دارای بیشترین تصادف

وی به محورهای دارای بیشترین تصادفات اشاره و اظهار کرد: ۶۴ درصد تصادفات در محورهای زابل، نهبندان، سربیشه، بیرجند و قاین و ۲۸ درصد تصادفات در محورهای کرمان، دیهوک، یزد، فردوس و مشهد اتفاق می افتد.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۴۱۹ هزار خودرو اعمال قانون و بیش از سه هزار خودروی دارای تخلف حادثه ساز توقیف شده است.

سردار فرشید از توقیف ۱۲۰۰ دستگاه موتور سیکلت خبر داد.

کشفیات مواد مخدر

وی به کشف مواد مخدر، برخورد و دستگیری با قاچاقچیان، توزیع کنندگان و معتادان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال تا کنون اگر کشفیات را بر پایه تریاک حساب کنیم بیش از ۲۵ تن مواد مخدر کشف شده که ۸۰ درصد کشفیات تریاک، ۶ درصد حشیش، ۲ درصد هروئین و ۶ درصد صنعتی بود و مواد مخدر صنعتی از استانهای شرقی به سمت عمق کشور در حال انتقال بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: بیش از سه هزار نفر در رابطه با مواد مخدر دستگیر، ۴۹ باند منهدم، بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو و ۲۲ دستگاه موتور سیکلت توقیف شده است.

سردار فرشید عنوان کرد: بیشترین کشفیات مواد مخدر مربوط به شهرستانهای نهبندان، سربیشه، قاین، خوسف و طبس میباشد.

قاچاق سوخت

وی به مقابله با قاچاق سوخت اشاره و تصریح کرد: یکی از دلایل قاچاق سوخت تفاوت قیمت است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه تدابیری در این خصوص اندیشیده شده، گفت: از ابتدای سال بیش از ۹۷۸ هزار لیتر سوخت قاچاق کشف شده که بیشترین مربوط به شهرستانهای نهبندان، طبس، سربیشه، قاین و خوسف بوده است.

افزایش ۴۴ درصدی جرائم در فضای مجازی

سردار فرشید به جرائم فضای مجازی اشاره کرد و افزود: در این خصوص شاهد افزایش ۴۴ درصدی جرایم هستیم که ۸۷ درصد جرایم کشف شده است.

وی افزود: ۵۷ درصد جرایم فضای مجازی کلاهبرداری یارانه ای، ۲۱ درصد برداشت اینترنتی، ۸ درصد نشر اکاذیب و ۳ درصد مزاحمت های اینترنتی و تهدید بوده است.

سرقت

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی به سرقت اشاره کرد و گفت: دلیل اصلی سرقتهای خرد در استان سهل انگاری مالباخته است.

سردار فرشید بیان کرد: در بحث وقوع سرقت شاهد افزایش ۵ درصدی هستیم و ۷۱ درصد سرقتها کشف و ۱۴۰۰ نفر دستگیر شدند.

وی اظهار کرد: ۸ درصد سرقتها از منزل، ۵ درصد موتور سیکلت، ۲ درصد خودرو، سه درصد احشام و یک درصد مغازه بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۹ درصد سرقت از اماکن خصوصی و دولتی است، گفت: ۲۴ درصد سرقتها از لوازم و محتویات خودرو بوده و بیشترین سرقتها معادل ۸۹ درصد در شهرستانهای بیرجند، طبس، قاین، درمیان و فردوس اتفاق افتاده است.

دستگیری ها 

سردار فرشید به دستگیری های انجام شده در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: ۳۲ درصد دستگیری ها مربوط به مواد مخدر، ۱۴ درصد سرقت و ۱۲ درصد قاچاق کالا میباشد.

وی افزود: ۹۳ درصد دستگیر شده ها مرد، ۷۷ درصد دستگیر شده ها بین ۱۵ تا ۴۰ سال سن، ۶۹ درصد دستگیر شده ها متاهل، ۵۶ درصد شاغل، ۸۷ درصد دارای تحصیلات کمتر از دیپلم و یک درصد تحصیلات عالی بودند.

تماس با ۱۱۰ و ۱۹۷ 

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۳۹ هزار تماس با ۱۱۰ انجام شده که ۳۶ درصد تماس ها مشاوره دریافت کردند.

سردار فرشید به سامانه پاسخگویی ۱۹۷اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۴۰۰ تماس با ۱۹۷ برقرار شده که ۴۵ درصد راهنمایی شدند، ۳۱ درصد تماسها با ۱۹۷ تقدیر، ۱۸ درصد انتقاد، ۶ درصد پیشنهاد و کمتر از یک درصد شکایت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ گذرنامه و بیش از ۶۱۰۰ گواهینامه صادر و بیش از ۱۴ هزار و ۸۰۰ مورد شماره گذاری خودرو و موتورسیکلت انجام شده است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در بحث مشاوره و مددکاری بیش از ۷۸۰۰ نفر برای مشاوره مراجعه کردند که ۳۰ درصد به مرکز مشاوره آرامش و ۷۰ درصد به کلانتری ها و ۸۵ درصد پرونده های ارجاعی به صلح و سازش منجر شده است.

شناسایی ۲۸۰۰ مشمول غایب 

سردار فرشید به فعالیت های معاونت وظیفه عمومی اشاره و بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۶۰۰ پرونده مرتبط با معافیت و کفالت تشکیل شده، بیش از ۱۶۰۰ مشمول به خدمت اعزام، بیش از ۲۸۰۰ مشمول غایب شناسایی دستگیر و بیش از ۱۸۰۰ معافیت خروج از کشور داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیارد ریال وجوهی که به صورت تلفنی از مردم کلاهبرداری شده بود به مالباختگان برگشت و متهمان دستگیر شدند.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی گفت: در بحث جرائم خشن و سرقت مسلحانه در استان موردی نداشتیم و سه قتل در استان اتفاق افتاده که خانوادگی بوده و قاتلان دستگیر شدند.

انتهای پیام/۱۲۷