رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد؛

فوت ۲۳ بیمار کرونایی طی یک هفته در خراسان جنوبی/ میانگین واکسیناسیون در استان بیش از کشور است

دهقانی گفت: طی یک هفته گذشته ۲۸۹ مورد بستری مثبت در سطح استان داشتیم و همچنین ۲۳ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمددهقانی فیروزآبادی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، اظهار کرد: وضعیت خراسان جنوبی خوب نیست و شاهد افزایش روند صعودی شناسایی مثبت و بیماران بستری در بیمارستانهای استان هستیم.
وی افزود: در پیک پنجم از سقف پیک چهار گذشته و به شرایط پیک سوم در آبان ماه سال گذشته نزدیک میشویم؛ پیکی که خیلی اذیت کننده بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: طی یک هفته گذشته ۲۸۹ مورد بستری مثبت در سطح استان داشتیم و همچنین ۲۳ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.
دهقانی عنوان کرد: متوسط روزانه مجموع موارد مثبت از ابتدای اسفند ۹۹ تاکنون صعودی است همچنین موارد مثبت روزانه، میزان بستری و فوت افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه دو هزار و ۶۹ بازدید از اصناف انجام شده، اظهار کرد: مجموع رعایت پروتکل ها خوب است اما از این تعداد بازدید ۱۵۹ مورد منجر به اخطار و ۵ مورد پلمپ انجام شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در بحث بازدید از اصناف به طور خاص در شهرستان درمیان میزان استفاده از ماسک توسط اصناف ۶۹ درصد و فاصله گذاری اجتماعی ۷۶ درصد بوده که از فرماندار درمیان درخواست میشود توجه جدی داشته باشد.
دهقانی در مورد بازدید از ادارات که ۸۰ مورد بوده به طور خاص به شهرستان قاین اشاره کرد و افزود: در ادارات شهرستان قاین استفاده از ماسک توسط کارمندان ۷۵ درصد و تهویه ۶۲.۵ درصد بود که لازم است فرماندار قاین نیز بر رعایت دستورالعمل ها در ادارات تاکید داشته باشد.
وی تصریح کرد: درصد فوت ناشی از کرونا از ابتدای همه گیری این ویروس بیش از ۸۰ درصد و در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق افتاده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد واکسیناسیون، بیان کرد: واکسیناسیون گروه های سنی بالای ۶۰ سال در استان آمار قابل توجهی است.
دهقانی ادامه داد: در خراسان جنوبی اگر واکسن باشد آمادگی تزریق تا ۹ هزار دوز را داریم اما در حال حاضر روزانه ۵ تا ۷ هزار دوز در استان انجام میشود.
وی به میانگین واکسیناسیون انجام شده در استان اشاره و عنوان کرد: تاکنون میزان واکسیناسیون انجام شده در استان ۲۳.۱ درصد است در حالیکه میانگین کشوری ۱۹.۲ درصد است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به ۲۳ فوتی ناشی از کرونا از ۹ تا ۱۵ مرداد اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۲۲ نفر در گروه های سنی دریافت واکسن بودند. ۱۷ نفر هیچ واکسنی تزریق نکرده بودند، سه نفر یک دوز واکسن تزریق کرده و سه نفری که دو دوز واکسن را کامل تزریق کرده بودند بیماری زمینه ای داشتند.
دهقانی به عدم رعایت پروتکل در برخی از باشگاه های ورزشی اشاره کرد و گفت: متاسفانه جلسه ای بدون مجوز در یکی از سینماهای شهر برگزار شده که اگر با همین فرملن پیش برویم کماکان بحث ابتلا و بستری ها افزایش خواهد داشت‌.
وی خواستار برخورد جدی با اصنافی که پروتکل ها را رعایت نمیکنند شد و افزود: ۱۰۱ اخطار به اصناف داده شده، ۴۰ مورد به مراجع قضایی ارجاع و دو مورد پلمپ انجام شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: حضور مردم در آرامستانها نگران کننده است‌.
دهقانی در مورد کاهش بیماری، بیان کرد: هیچ شواهدی از کاهش بیماری در استان وجود ندارد و تا زمانیکه کاهش مراجعات نداشته باشیم نشانی از کاهش بیماری نیست.
وی گفت: ظرفیت تخت بستری در استان وجود دارد و مشکلی نداریم اما این روند افرایشی نگران کننده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: در بحث تامین دارو مشکلی در استان نداریم و برای موارد ضروری تامین شده است برای عدم ارسال دارو به سایر استانها به منظور حفظ داروی استان نیز اقدام شده است.
دهقانی خاطرنشان کرد: مشکل کمبود سرم در استان نداریم اما محدودیت تامین در کشور وجود دارد.
وی در مورد صحبت های مطرح شده در مورد تکمیل تخت های بستری بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند، تصریح کرد: مشکل کمبود تخت نداریم اما اگر سیر صعودی ابتلا به کرونا و بستری ادامه داشته باشد با کمبود تخت مواجه خواهیم بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد برگزاری نماز
جمعه در شهرهای زرد، نارنجی و قرمز، تاکید کرد: برگزاری نماز جمعه باید با رعایت پروتکل ها، فضای باز و تعداد محدود برگزار شود‌.
در این جلسه سردار علی قاسمی فرمانده سپاه انصارالرضا علیه السلام استان و محمدرضا رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی برای کمک به دانشگاه علوم پزشکی جهت انجام واکسیناسیون اعلام آمادگی کردند.
انتهای پیام/۱۲۷