مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خبر داد؛

قانون صدور  نسخ تمام الکترونیک از ابتدای دی/ صندوق بیمه همگانی رایگان راه اندازی شد

اربابی گفت: از ابتدای دی ماه برابر قانون و برنامه ای که توسط نمایندگان مجلس در تبصره ۱۷ اعلام شده باید تمامی نسخه ها به صورت الکترونیک باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اربابی مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری، اظهار کرد: در فرایند بیمه اتفاقات خوبی رقم خورده است.

وی به نسخه نویسی الکترونیکی اشاره و افزود: در برنامه پنجم و ششم توسعه بیان شده که فراینده های مربوط به نسخه نویسی باید به صورت الکترونیک باشد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد:بیمه سلامت در بحث زیرساخت و نرم افزارهای لازم خدماتی انجام داده است.

اربابی عنوان کرد: در خراسان جنوبی بیش از ۸۰ درصد نسخی که تولید میشود الکترونیک است.

وی اظهار کرد: از ابتدای دی ماه برابر قانون و برنامه ای که توسط نمایندگان مجلس در تبصره ۱۷ اعلام شده باید تمامی نسخه ها به صورت الکترونیک باشد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: بیمه سلامت خراسان جنوبی این آمادگی را دارد که به صورت کامل نسخ الکترونیکی صادر کند و از ابتدای دی نسخ کاغذی نباشد چراکه طبق قانون نیز وظیفه ای برای صدور نسخ کاغذی نداریم.

اربابی بیان کرد: در خراسان جنوبی فضا به طور کامل برای تمام پزشکان جهت صدور نسخ الکترونیکی فراهم است.

وی اظهار کرد: با این اتفاق بحث درمان در سطح استان بهتر پوشش داده میشود و در بحث بیمه نیز بیشتر پروتکل های درمانی و دستورالعمل هایی که ابلاغ شده وروی سامانه قرار گرفته اجرایی خواهد شد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: با نسخه نویسی الکترونیکی خدماتی که مورد نیاز نیست شناسایی و از خدمات القایی پرهیز خواهد شد.

اربابی بیان کرد: با این اقدام خدمات مورد نیاز مردم شرایط علمی تری خواهد داشت و از پِرت منابع محدود سازمانهای بیمه گر جلوگیری و بهره بری بیشتر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا با توجه به اجرای بیش از یک سال و نیم نسخه نویسی الکترونیک در خراسان جنوبی امروز شاهد سرعت رسیدگی به اسناد هستیم و در بحث پرداخت مطالبات موسسات، به روز پرداختها انجام میشود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی عنوان کرد: پرداخت موسسات تا پایان مهر ماه پرداخت شده و آبان در دست پرداخت است.

اربابی در مورد تامین منابع درمان برای موسسات، اظهار کرد: درمان بحث مهمی است و امروز با پرداخت به موقع از آسیب های احتمالی جلوگیری شده است.

وی افزود: ان شاءالله با نسخ الکترونیکی دسترسی مردم هم افزایش پیدا کند و روز به روز شاهد این باشیم که خدمات بیشتر و تجهیزات به روزتری داشته باشیم.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با بیان اینکه امید است خدمات مطلوب و با کیفیت را شاهد باشیم، عنوان کرد:  از ابتدای دی ماه برابر قانون خارج از نسخه نویسی الکترونیک فرایندی در سازمانهای بیمه گر نخواهیم داشت.

اربابی افزود: در بحث برقراری نظام ارجاع و پزشک خانواده صندوق بیمه همگانی رایگان راه اندازی شده و در حال فعالیت است.

وی اظهار کرد: در خراسان جنوبی در این خصوص توفیق داشتیم و از ابتدای آبان ماه با فراخوانی که در سطح استان برای پزشک خانواده داشتیم حدود ۴۰ پزشک عمومی در استان اعلام آمادگی کردند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: اقدام به پایش جمعیت بیمه شده کرده و این جمعیت را به پزشکان خانواده منتسب کردیم.

اربابی خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی ۲۰ هزار نفر از بیمه شدگان به پزشک خانواده منتسب شدند.

وی افزود: بیماران برای درمان ابتدا باید به پزشک خانواده مراجعه کنند و طبق نظام ارجاع به پزشک متخصص معرفی شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی اظهار کرد: سالی دوبار امکان جابجایی پزشک خانواده توسط بیمار وجود دارد.

اربابی تصریح کرد: بیماری دیابت و فشار خون تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و به طور خاص مورد رصد و کنترل قرار میگیرد.

وی افزود: شرایط برای برخورداری از مطب ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی برای بیماران دیابتی و فشار خون با نظام ارجاع انجام شده و بیماران میتوانند از خدمات استفاده کنند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: در مراجعه به پزشک خانواده فقط ۶ هزار تومان هزینه ویزیت پرداخت میشود.

اربابی با بیان اینکه در مورد پرداخت به موسسات سرپایی تا پایان مهر ۱۴۰۰ تسویه کردیم،گفت: در مورد پرداخت به موسسات بستری و بیمارستانها برای بیمارستانهای غیر دولتی تا پایان شهریور و مراکز درمانی دولتی تا پایان مرداد ماه با دانشگاه علوم پزشکی تسویه شده است.

وی تصریح کرد: خدمات مربوط به نازایی که یکی از موضوعات روز کشور است در این مورد نیز سازمانهای بیمه گر و بیمه سلامت پیش رو هستند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی ادامه داد: دستورالعمل راهبردی خرید خدمت نازایی ابلاغ شده، بسته های خدمتی خوبی تعریف و ابلاغ شده و ان شاءالله جامعه هدف با دغدغه کم مراجعه و خدمات مورد نیاز را بگیرند.

اربابی بیان کرد: در بحث خدمات نازایی ۹۰ درصد را بیمه و ۱۰ ورصد را بیمار میدهد بحث دارو هم با همان فرانشیز ۱۰ و ۹۰ درصد است.

وی عنوان کرد: بیمه شده های کمیته امداد و بهزیستی از ۱۰ درصد نیز معاف هستند و خدمات نازایی برای این جامعه هدف رایگان انجام میشود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: هیچ استثنایی در صندوق های بیمه شده برای بحث ویزیت و درمان وجود ندارد اما همه باید به صورت الکترونیک انجام شود.

اربابی خاطرنشان کرد: برای هر پزشک خانواده برای شیفت کاری ۴ ساعته بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ بیمار منتسب شده است.

وی با بیان اینکه در قاین جمعیت بیمه شده زیاد و پزشک کم است، گفت: در بیرجند جمعیت پزشک بیشتر است و از ۴۰ نفر حدود ۳۰ پزشک در بیرجند هستند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عمده جمعیت بیمه شده سلامت حاشیه نشینان شهر هستند هدف نظام پزشک خانواده دسترسی راحت به پزشک است.

اربابی افزود: مجموع این سیاست و بررسی ها برای این است که مشخص شود چند پزشک و در چه منطقه ای باشند.

وی خاطرنشان کرد: پزشک خانواده تلفنی هم میتواند به بیمار مشاوره بدهد.

انتهای پیام/۱۲۷