یادداشت؛

قحط‌الرجال در خراسان جنوبی

حدود 6 ماه دیگر از عمر دولت تدبیروامید باقی مانده است اما مدیر غیربومی وارد استان می‌شود که حتی شاید در طول زندگی خود دو بار نیز به خراسان جنوبی سفر نداشته و تا با فرهنگ و رفتارهای اجتماعی محل خدمتش آشنایی پیدا کند، چطور می‌تواند در مدت کوتاه، کار مفیدی برای استان انجام دهد؟

الفاظ شایسته‌سالاری، بومی‌گزینی و جوان‌گرایی را در انتصابات زیاد شنیده‌ایم و بارها در متن اخبار از زبان مسئولان کشوری و استانی کار کردیم.
یکی از ظرفیت‌های خراسان جنوبی نیروی انسانی توانمند است که مسئولان استان و کشور بر استفاده از توان این نیروها تأکید داشته‌اند اما همواره بحث انتصاب مدیران و مسئولان در سطح استان و شهرستان با چالش‌های بومی بودن یا نبودن همراه بوده است.
از جمله مزایای نیروهای بومی می‌توان به آشنایی با استان، دلسوزی برای پیشرفت منطقه، نفوذ کلام، زمان بیش‌تر برای حضور در بین مردم و در نهایت کارآیی و اثربخشی بیشتر در حوزه اجرا و عملکرد اشاره کرد.
نیروهای توانمند، متخصص و انقلابی در خراسان جنوبی کم نیستند و هر کجا نام استان می‌آید علاوه بر زرشک و زعفران، نیروی انسانی توانمند، صادق و پرکار نیز شنیده می‌شود؛ نیروهایی که هم از لحاظ علمی دارای مدارک عالی در زمینه مدیریتی هستند و هم از لحاظ تجربه و توان اجرایی امتحان خود را پس داده‌اند.
با این اوصاف آیا قحط‌الرجال است که از استان‌های دیگر نیرویی در حد یک کارشناس به عنوان مدیر وارد استان شود؟
یکی از مسائلی که مورد گلایه مردم در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی است، انتصابات احساسی با چاشنی خاص و بدون مشورت با نمایندگان و نخبگان و صاحب‌نظران استان است که باز نیز باید با تکیه بر واژه تاسف این مطلب را بنویسم که استانداری که در روز اول حضور خود در استان تأکید بر استفاده از نیروی‌های توانمند استان داشت، تغییرات مدیران غیربومی و خاص را در دستور کار خود قرار داده و باز هم خراسان جنوبی به عنوان دوره‌های کارآموزی برای این افراد دیده می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی، ۱۹ آذرماه در دیدار با فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) گفته بود: بنده به مدیریت بومی و محلی اعتقاد دارم و فکر می‌کنم اگر قرار است اتفاق خاصی در این زمینه در استان رخ دهد، باید در سایه این مدیریت باشد.
وی افزود: برای رفع مشکلات استان با استفاده از قابلیت‌های موجود و نحوه به‌کارگیری ظرفیت‌ها باید در داخل مجموعه تصمیم‌گیری کنیم و همه با هم در راستای توسعه خراسان‌جنوبی با مشارکت و همدلی گام برداریم.
همچنین ملانوری یکشنبه ۲۱ دی‌ماه در نشست هم‌اندیشی معاون و مدیران حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری با تأکید بر این‌که مدیریت باید بر پایه دولت محلی و مدیریت بومی شکل گیرد، گفته بود: مدیریت باید بر پایه نیازها و امکانات موجود باشد و به شکل بومی شده، اجرایی شود.
گلایه، انتقاد و بغض مردم صبور خراسان جنوبی از مسئولان ارشد استان و کشور این است که چرا همواره با نگاه ضعیف خود، اجازه بروز و ظهور استعدادها به نیروهای بومی استان جدا از توجه به مسائل حزبی و سیاسی داده نمی‌شود؟!
امروز زمان آن‌قدر برای خدمت به این مردم زجرکشیده خراسان جنوبی اندک است که دیگر نباید با مدیران غیربومی زمانی را برای خدمت هدر داد.
مردم خراسان جنوبی سوالاتی دارند که آیا در استان با بیش از ۷۰۰ هزار جمعیت برای ریاست یک اداره کل با ۷۰ تا ۸۰ نیرو هیچ شخص شایسته‌ای پیدا نمی‌شود که از چند شهرستان یا استان آن طرف‌تر مدیر می‌فرستند؟! و آیا به‌کارگیری سرپرستان در حوزه‌های حساس مدیریتی با مدت زمان طولانی در برخی دستگاه‌های حساس، زیر پا گذاشتن قانون نیست؟!
برای مردم استان این سئوال ایجاد می‌شود: در دولتی که عدالت‌محوری، تدبیر و امید شعار آن است چرا برخی مدیران با عملکرد شتابزده، مردم را نسبت به نظام و انقلاب بدبین می‌کنند؟
مردم خراسان جنوبی انسان‌هایی ارزشی، ولایتمدار و متدیّن و همواره در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی نیز محکم و استوار ایستادگی کردند اما این انتصابات و ندیدن مردم، کم‌لطفی و بی‌مهری است. دور از معرفت است که حداقل خواسته آنان که در واقع انتصاب مدیران بومی و متعهد برای دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان‌ها است، نادیده انگاشته شود.
جناب آقای ملانوری استاندار بزرگوار خراسان جنوبی!
مطمئنا اهالی خبر و رسانه دغدغه‌های مهم‌تر از انتصابات در استان دارند اما چه دغدغه‌ای آزاردهنده‌تر از این‌که مجبور باشیم در مقابل سوالات همشهریان خود در خصوص شدّت انتصاب مدیران غیربومی سکوت کنیم و از این‌که مسئولان برخلاف شعارهای خود عمل می‌کنند، جوابی نداشته باشیم؟
حدود ۶ ماه دیگر از عمر دولت تدبیروامید باقی مانده است اما مدیر غیربومی وارد استان می‌شود که حتی شاید در طول زندگی خود دو بار نیز به خراسان جنوبی سفر نداشته و تا با فرهنگ و رفتارهای اجتماعی محل خدمتش آشنایی پیدا کند، چطور می‌تواند در مدت کوتاه، کار مفیدی برای استان انجام دهد؟
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی!
با توجه به تدین و درایتی که از شما سراغ داریم امید است که دلسوزانه تعداد انتصابات مدیران غیربومی در استان و حتی در هر شهرستان را مورد بررسی قرار دهید تا شاهد رشد و توسعه بیش از پیش استان کم‌برخوردار خراسان جنوبی باشیم.
انتهای پیام/۳/ ۴