تحلیل گر مسائل سیاسی و بین الملل در گفتگو با خاورستان عنوان کرد؛

قدرت های جهان ایران را نمی توانند نادیده بگیرند

قدیری ابیانه گفت: ایران کشوری است که هیچ کس نمی تواند آن را نادیده بگیرد ما در مقابل شدیدترین تحریم ها مقاومت کردیم و در زمینه های مختلفی که بیشترین تحریم ها در آن زمینه بوده پیشرفت های قابل توجهی داشتیم.

محمد حسن‌ قدیری ابیانه سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا درباره حضور آیت الله رئیسی و سخنرانی در اجلاس سران بریکس به خبرنگار خاورستان گفت:پنج کشور عضو بریکس کشور های مهم اقتصادی جهان هستند و دعوت از ایت الله رییسی به خاطر اهمیت و قدرت اقتصادی و موقعیت جهانی ایران است.

به گفته وی در حقیقت هم با حضور در این اجلاس که سران کشورها مخاطب مجازی اظهارات ریاست جمهور بودند از اهمیت بالایی برخوردار است هم این حضور به نفع ایران است.

وی ادامه داد: ما هم یکی از کشورهایی هستیم که به طور طبیعی باید عضو بریکس می شدیم به خاطراهمیت کشورمان و باید این مسیر طی شود و در آینده عضو شویم.

این تحلیل گر سیاسی ادامه داد: ایران کشوری است که هیچ کس نمی تواند آن را نادیده بگیرد. ما در مقابل شدیدترین تحریم ها مقاومت کردیم و در زمینه های مختلفی که بیشترین تحریم ها در آن زمینه بوده پیشرفت های قابل توجهی داشتیم.

به گفته قدیری ابیانه با روی کارآمدن اقای رییسی سیاست خارجی دولت تغییر کرد و از دنبال روی و تلاش برای تعامل نا موفق با آمریکا و اروپا و سیاست التماس و جلب ترحم تبدیل شد به سیاست عزتمندانه و اتخاذ سیاست هایی که وابسته به نگاه غرب نباشد.

وی اظهار داشت: شاهد هم هستیم در مدت کوتاه ریاست جمهوری اقای رئیسی تغییرات و زمینه های خوبی در روابط خارجی ما ایجادشده و تحریم ها هم تا حدودی خنثی شده است.

وی تاکید کرد: نکته جالب اینکه برخی کشورها مثل روسیه و چین که در قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به ضرر ایران رای داده بودند خودشان امرور جزو کشورهای تحریمی هستند وهمکاری بین کشورهای تحریم شده باعث تضعیف سیاست های آمریکا و دشمنان می شود.

‌وی ادامه داد: به هر حال اجلاس برگزار شد و آقای رئیس جمهور هم صحبت های خیلی خوبی داشتند البته ایران با همه کشورهای عضو بیرکس جداگانه روابط دو جانبه داشته و دارد و رو به گسترش است که البته با جمع آن ها می تواند بهتر هم بشود.

انتهای پیام /۱۳۵