پیگیری سوژه مردمی؛

قطعی هرروزه آب در روستاهای شهرستان درمیان/ ترکیدگی خط انتقال و قطعی برق دلیل قطعی آب است

طی یک هفته گذشته هر روز آب روستاهایی که از مجتمع فخرود در شهرستان درمیان آبگیری می‌شود قطع شده و برای مردم مشکلاتی را به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، به گفته اهالی برخی از روستاهای شهرستان درمیان حدود یک هفته‌ای می‌شود که آب در تعدادی از روستاهای شهرستان دچار قطعی چند ساعته و حتی چند روزه شده و این قطعی‌ها همچنان ادامه دارد.
از روز یکشنبه هفته گذشته ۲۱ دی ماه آب برخی از روستاهای شهرستان درمیان قطع شده و تا به امروز ۲۹ دی ماه قطعی مکرر و هر روزه آب ادامه دارد. طبق پیگیری‌هایی که توسط شورا و دهیارهای این روستاها برای دلیل قطعی آب در این مدت صورت گرفته، مسئولان اداره آب و فاضلاب شهرستان درمیان دلیل قطعی آب را ترکیدگی لوله خط انتقال آب و قطعی برق عنوان کرده‌اند.
قطعی آب در روستاهای شهرستان درمیان در فصل سرد سال باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است.
امروز نیز اداره آب و فاضلاب شهرستان درمیان طی اطلاعیه‌ای از قطعی چند ساعته آب به دلیل ترکیدگی خط انتقال آب شرب روستاهای مسیر خط انتقال مجتمع فخرود خبر داده است.
قطعی آب در ۱۴ روستای شهرستان درمیان
طبق این اطلاعیه امروز ۲۹ دی ماه آب روستاهای نوغاب، هندوالان، گسک، نوزاد، بورنگ، تخویج، تشوند، مسک، زارگز، فیزیک، اویجان، مقدر، منصورآباد و آسفیچ تا چند ساعت آینده قطع خواهد بود.
تابستان امسال قطعی آب در شهرستان درمیان و به طور خاص روستاهایی که از مجتمع فخرود آبرسانی می‌شود به گونه‌ای زیاد بود که مردم این روستاها چندین روز متوالی شاهد قطعی آب بودند و متاسفانه در حال حاضر و در فصل زمستان نیز قطعی آب از این مجتمع از چند ساعت به روز رسیده و هر روز در حال تکرار شدن است.
شهرام خسروی بیژائم مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: صبح امروز خط انتقال اصلی آب مجتمع فخرود از محل دو راهی روستای نوغاب دچار ترکیدگی شده است.
وی با بیان این‌که همکاران ما در مسیر برای رفع مشکل هستند، افزود: قطع شدن چند ساعته آب به دلیل وقوع مشکلات به گونه‌ای است که پس از رفع مشکل، قطعی آب نیز حداقل۸ تا ۱۰ ساعت ادامه دارد.
مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان درمیان بیان کرد: وقتی آب قطع شده و در مسیر تزریق نمی‌شود تمامی مخازن موجود در مسیر و روستاها بدون آب می‌شود.
خسروی عنوان کرد: مجدد اگر قرار باشد آب در مسیر قرار گیرد حداقل ۲۴ ساعت زمان لازم دارد آب به حالت پایدار برسد.
قطعی برق و ترکیدگی خط انتقال دلایل اصلی قطعی آب
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه قطعی برق طی هفته گذشته در شهرستان درمیان نیز مزید بر علت شده و باعث شده تمام منطقه از نظر آب، مشکل‌دار شود.
مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان درمیان گفت: در پی اتفاقاتی که در خصوص ترکیدگی برای خط انتقال مجتمع فخرود می‌افتد به دلیل عدم تزریق آب، تمامی مخازن مسیر از اسدیه گرفته تا سرچاه تازیان بدون آب می‌شود.
خسروی با بیان این‌که طی مدت زمان قطعی آب و برداشت آب در روستاها مخازن آب روستایی و خط نیز خالی از آب می‌شود، افزود: اگر مشکل دیگری ازجمله قطعی برق و سایر مسائل را بعد از رفع مشکلات شاهد نباشیم حداقل ۲۴ ساعت بعد آب پایدار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: از جمله دلایل ترکیدگی خط انتقال آب، فرسودگی خط انتقال به دلیل چند سال کار کردن آن است.
مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان درمیان بیان کرد: قطعی برق و وارد شدن شُک به خط انتقال آب باعث خاموش شدن پمپاژهای مسیر می‌شود و وصل شدن برق نیز مجدد ضربه محکمی به خط وارد می‌کند و این ضربه باعث ترکیدگی خط انتقال آب می‌شود.
خسروی با بیان این‌که قطعی برق در این شهرستان معضلی شده، اظهار کرد: با توجه به این‌که قطعی برق سراسری است و به دست همکاران شرکت برق در شهرستان نیست، امکان این‌که برق ایستگاه‌های پمپاژ آب قطع نشود وجود ندارد.
وی عنوان کرد: وقتی برقی پس از قطع شدن وصل می‌شود با زدن یک کلید تمام امور به حالت اول بر می‌گردد اما در بحث قطعی آبی که ناشی از قطعی برق است حداقل چندین ساعت زمان نیاز دارد تا آب وارد مسیر شود.
مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان درمیان بیان کرد: رفع مشکل ترکیدگی خط انتقال آب که امروز صبح اتفاق افتاده حداقل چند ساعت زمان نیاز دارد تا برطرف شود و پس از رفع مشکل وروشن شدن چاه‌ها از بعد از ظهر امروز، روستاهایی که آخر مسیر قرار دارند از روستای مسک تا روستای منصورآباد امشب با مشکل قطعی آب مواجه خواهند بود چراکه تمام شبکه خالی از آب می‌شود.
خسروی خاطرنشان کرد: چنانچه پس از روشن شدن چاه‌ها مشکلی پیش نیاید، امشب فقط خط انتقال آب‌دار خواهد شد.
وی گفت: اگر مشکلاتی از جمله ترکیدگی لوله ها و قطعی برق پشت سرهم تکرار نشود وضعیت آب در شهرستان درمیان ثابت و پایدار است و مشکلی وجود ندارد. اما وقتی این مشکلات را شاهد هستیم و شبکه‌های آب پر و خالی می‌شود، مردم احساس می‌کنند کوتاهی از سوی مسئولان آب و فاضلاب شهرستان درمیان صورت می‌گیرد در صورتی که این اتفاقات به دست ما نیست.
مدیرامور آب و فاضلاب شهرستان درمیان چندی پیش نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما از اصلاح شبکه آب شهرستان درمیان با همکاری بنیاد علوی به منظور جلوگیری از هدررفت آب با در نظر گرفتن اعتبار ۱۲ میلیارد تومانی خبر داده بود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴