سید محمود نبویان مدعی شد:

قطع بودجه یک ماه صداوسیما به خاطر پخش سخنان جان کری

نماینده مردم تهران گفت: ما از راه دیگری و به صورت شخصی بدست آوردیم که اعضای این هیئت از مجریان بوده و از چهرههای شاخص آن آقایان روحانی و لاریجانی هستند؛ همچنین افراد مذاکره کننده مثل آقایان ظریف و صالحی که قرارداد هستهای را با مخفیکاری تمام و با مشکلات عدیده و خسارتهایی که داشت منعقد کردند از دیگر اعضای این هیات هستند.

به گزارش خاورستان، سید محمود نبویان نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرگزاری بسیج با اشاره به مخفیکاری دولت در عرصه های مختلف اظهار داشت: دولتمردان ما مخصوصا شخص آقای روحانی و همینطور آقای ظریف برخلاف قانون از ابتدا در مسئله هستهای بر مخفیکاری اصرار داشتند وعلاوه براینکه برای ملت ایران هیچ وقت توضیح نمیدادند که جزئیات این کار چیست برای نمایندگان مجلس نیز چنین توضیحاتی داده نمیشد.

نبویان با بیان اینکه دولت طبق قانون باید گزارش مسائل اصلی و قراردادهایی که انجام میدهد به مجلس ارائه دهد گفت: مخفیکاری دولت فقط منحصر در مسائل هستهای نیست؛ بلکه قرارداد پژو و همینطور قراردادهای نفتی که بسته شد، ما به عنوان یک نماینده اصلا از جزئیات آن هیچ اطلاعی نداریم؛ این عدم شفافیت یک ویژگی در روال این دولت است که نه برای مردم اعتباری قائل است و نه برای نمایندگان مجلس و قوانین آن.

عضو کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: طبق بند ۳ قانونی که مجلس مصوب کرده دولت موظف است اگر طرف مقابل به هر بهانه دیگر غیر از هستهای مثل تروریسم و حقوق بشر تحریم جدید وضع کند جلوی اجرای برجام را بگیرد اما بعد از قرارداد وین بیش از ۱۰ مورد تحریمهای جدید علیه ایران ایجاد شد که طبق این قانون باید دولت برخورد کند اما تا کنون هیچ کدام از دولتمردان پاسخگو نیستند.

نبویان درخصوص عملکرد هیئت نظارت بر اجرای برجام هم عنوان کرد: هیئت نظارت بر اجرای برجام به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد اما دولت به ما نمایندگان مجلس تاکنون توضیح نداده که اعضای آن چه کسانی هستند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: ما از راه دیگری و به صورت شخصی بدست آوردیم که اعضای این هیئت از مجریان بوده و از چهرههای شاخص آن آقایان روحانی و لاریجانی هستند؛ همچنین افراد مذاکره کننده مثل آقایان ظریف و صالحی که قرارداد هستهای را با مخفیکاری تمام و با مشکلات عدیده و خسارتهایی که داشت منعقد کردند از دیگر اعضای این هیات هستند.

نماینده مردم تهران درمجلس در خصوص عدم فعالیت مشخص هیات نظارت بر اجرای برجام بیان کرد: در این خصوص چندبار هم مراجعه کردیم اما هیچ گزارش درستی به مجلس ندادهاند و طبق قانون این هیئت باید گزارش میداد؛ همینطور آقای ظریف هم باید طبق قانون به مجلس میآمد و گزارش میداد که وقت آن سپری شده ولی تاکنون گزارش نداده است.

نبویان درباره چرایی این رفتار دولت تصریح کرد: اصرار بر قانونگریزی در این دولت خیلی زیاد است و دولتمردان اصرار دارند قوانین موجود را به هیچ وجه عملی نکنند؛ اگر واقعا جای دفاع داشت میآمدند دفاع میکردند مقابل آن هم این همه خسارتهایی که در موضوع هستهای ملت ایران دید هیچ چیز بدست نیاوردیم و تا الان هیچ تحریمی برداشته نشده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: ما در کمیسیون ویژه برجام به آقای نهاوندیان اصرار میکردیم که طرف مقابل نمیگذارد شما دلار وارد کنید؛ تراکنش دلاری اصلا امکان ندارد اما در جواب به ما گفت که شما شبنامه خواندید که این حرفها را میزنید؛ اکنون مشاهده میکنیم که چند روز پیش هم که فردی از هند آمده بود صراحتا گفت که ما پول ایران را در بانکهای خودمان محفوظ نگه میداریم و هیچ پولی از کشور ما آزاد نشده و تا کنون هیچ گامی اساسی در این خصوص برداشته نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: توصیه میکنم دولت منافع حزبی و سیاسی خود را کنار بگذارد و دنبال منافع ملت باشد و کلاه خود را قاضی کند که در این قرارداد هستهای چه مقدار از منافع ملت از دست رفته است و واقعیتها را به مردم بگوید.

نبویان با بیان اینکه چرا دولت اصرار دارد خلاف واقع به مردم بگوید عنوان کرد: هرجا یک رسانهای بخواهد اندک انتقادی علیه قوه مجریه داشته باشد دولت به شدت با آن برخورد میکند؛ در این راستا چندی پیش از یکی از معاونتهای صدا و سیما سوال کردم که چرا در برنامههای ویژه خود هر کدام از افراد تیم هستهای مثل آقای عراقچی یا صالحی میآیند و صحبت میکنند که آن هم خلاف واقع است، یکبار هم منتقدین را بیاورید، این فرد صراحتا بیان کرد امکان ندارد؛ چراکه یکبار در بخشی از اخبار صداوسیما، صحبتهای جان کری در مورد برجام پخش شد و فردای آن روز نماینده ای از دولت تماس گرفت و صراحتا گفت که بودجه فروردین ماه سازمان که باید واریز میشد را قطع کردیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در پایان تاکید کرد: دولت که از پول شخصی خود به صداوسیما نمیدهد بلکه این پول مملکت است لذا باید بودجه به صداوسیما دهد تا این سازمان فعالیت کند و این سوال مطرح است که چرا اصرار دارند هیچ انتقادی مطرح نشود.