رئیس اتاق بازرگانی بیرجند:

قوانین نامتناسب با مناطق محروم مخل روند تولید است

احتشام گفت: قوانین غیر شفاف و نامتناسب با مناطق محروم مخل روند تولید است.

به گزارش خاورستان، محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند صبح امروز در نشست هیأت نمایندگان این اتاق با مسئولان دستگاه‌های زیرمجموعه قوه قضائیه استان اظهارکرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از فعالان عرصه اقتصادی به عنوان سربازان و رزمندگان جبهه اقتصادی نام بردند که در شرایط تحریم‌های ناجوانمردانه همچنان در میدان فعال هستند.
وی با اشاره به اینکه همراهی و حمایت متولیان امر در دادگستری خراسان‌جنوبی در حمایت از تولید بسیار ارزشمند است، بیان‌کرد: امیدواریم این حمایت‌ها منجر به رفع موانع از سر راه فعالان اقتصادی شود.
انگیزه سرمایه گذران با بهبود فضای کسب و کار افزایش می‌یابد
احتشام گفت: با توجه به اینکه استاندار خراسان‌جنوبی ستاد توسعه خاوران را ایجاد کرده‌اند، اجرایی و عملیاتی کردن آن نیاز به بهبود فضای کسب و کار دارد تا انگیزه سرمایه گذاران بیشتر گردد.
وی با تأکید بر اینکه بهبود فضای کسب و کار نیز با رفع موانع از سر راه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذران محقق می‌شود، اظهارکرد: سرمایه‌گذران و تولیدکنندگان با بانک‌ها و سایر نهادها ممکن است مشکلات و موانعی داشته باشند که باید برای برداشته شدن آن تلاش شود.
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: ما هم در اتاق بازرگانی چه در مرکز و چه در شهرستان‌ها برای رفع قوانین مخلل کسب و کار تلاش می‌کنیم ولی برخی از قوانین باید در مجلس شورای اسلامی اصلاح شوند چرا که متناسب با مناطق محروم نیست.
احتشام اظهار کرد: از برخی از قوانین نیز تفسیرهای مختلف می‌شود که در جهت شفاف سازی این قوانین برای رفع موانع تولید باید اقدام شود.
وی با اشاره به اینکه در تعهدات و حقوق تجارت یک اصل مهم اصل وفای به عهد است که در تعهد میان بانک‌ها و تولیدکننده نیز باید مراعات شود، بیان‌کرد: ما ۴۴ واحد تولیدی داریم که دچار مشکل هستند که با بررسی مشکلات آنان درمی‌یابیم که ریشه معضل در همین رعایت نشدن در اصل وفای به عهد دارد.
سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تأمین شود
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: به عنوان مثال برخی واحدهای تولیدی به خاطر ندادن سرمایه در گردش دچار مشکل شده‌اند در حالی که اگر به آن‌ها تسهیلات برای ساخت کارخانه داده‌اید باید سرمایه در گردش آن را نیز تأمین کنید.
وی با اشاره به ایجاد ستاد توسعه خاوران توسط استاندار بیان‌کرد: در این ستاد کمیته جذب سرمایه‌گذاری به بخش خصوصی و بررسی اهلیت و اصالت سرمایه گذاران و شناسایی کارآفرینان به اتاق بازرگانی واگذار شده است.
وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان سرمایه‌گذار را به استان دعوت و بعد از او حمایت لازم به عمل نیاورد، گفت: در عرصه اقتصادی همه ما باید مرد میدان عمل باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به بازگشایی مرکز داوری در اتاق افزود: در اختلافات موضوع را اول به مرکز داوری و بعد به مراجع دادگستری ارجاع می‌دهیم.
انتهای پیام/۴
مهر